SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rusza przyspieszone postępowanie układowe dot. TXM. „Działalność operacyjna na dotychczasowych zasadach”

Sąd zgodził się otworzyć przyspieszone postępowanie układowe dotyczące firmy TXM zarządzającej siecią dyskontów odzieżowych o takiej samej nazwie. Spółka wspólnie z nadzorcą sądowym przygotuje plan restrukturyzacyjny, zapowiada, że będzie prowadzić działalność operacyjną na dotychczasowych zasadach.

Article

Wniosek o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego TXM złożył do sądu 3 kwietnia br. Firma w komunikacie zapewniała, że takie postępowanie „pozwoli uzdrowić sytuację przedsiębiorstwa oraz zapewnić spółce stabilizację sytuacji finansowej w przyszłości”.

- Celem tych działań jest w szczególności poprawa efektywności ekonomicznej spółki. Przyjęte założenia restrukturyzacji opierają się na utrzymaniu i dalszym rozwoju dotychczasowej działalności, przy uwzględnieniu konieczności wprowadzenia zmian organizacyjnych niezbędnych do osiągnięcia rzeczonych celów - dodano.

Ponieważ rozpatrzenie tego wniosku przez sąd przedłużało się, pod koniec kwietnia TXM zawnioskował o ogłoszenie swojej upadłości. - Wraz z nim złożyliśmy także wniosek o wstrzymanie rozpoznania wniosku o ogłoszenie upadłości do czasu rozstrzygnięcia w sprawie wniosku o restrukturyzację. Oznacza to, że najpierw sąd zweryfikuje, czy postępowanie układowe się powiedzie i do tego czasu nie będzie się w ogóle zajmował tym wnioskiem o upadłość - zaznaczył wiceprezes firmy Marcin Łużniak.

Wyznaczono nadzorcę, plan restrukturyzacji w oparciu o raport E&Y

W piątek TXM poinformował, że dwa dni wcześniej sąd otworzył przyspieszone postępowanie układowe firmy z wierzycielami. Zapowiedziała, że planowanym układem będą objęte wszystkie jej niezabezpieczone zobowiązania powstałe do 14 maja.

- Nadzorca sądowy wraz ze Spółką przygotuje spis tych wierzytelności, który będzie następnie podstawowym dokumentem, wyznaczającym krąg osób uprawnionych do głosowania nad układem, jak również określającym siłę głosu każdego z wierzycieli. TXM z mocy prawa nie może dokonać żadnych spłat tych zobowiązań do czasu zakończenia postępowania restrukturyzacyjnego. Wierzytelności te będą spłacane w ramach przegłosowanego przez wierzycieli układu, którego treść będzie wynikać z propozycji układowych, składanych w toku postępowania restrukturyzacyjnego - poinformowano w komunikacie giełdowym firmy.

Zaznaczono, że spółka chce, żeby propozycje układowe „zakładały pełne zaspokojenie wierzycieli (w zakresie kwot głównych wierzytelności), częściowo w formie konwersji ich wierzytelności na akcje nowej emisji TXM, a częściowo zaś w formie spłaty rozłożonej na raty”.

Firma wspólnie z wyznaczonym nadzorcą sądowym przygotuje plan restrukturyzacyjny. Będzie on oparty na raporcie przygotowanym przez firmę konsultingową E&Y.

TZM zaznaczył, że obecnie trudno jest szacować, ile potrwa postępowanie restrukturyzacyjne. - Zgodnie z założeniami ustawodawcy, przyspieszone postępowanie układowe powinno zostać zakończone w ciągu 3 miesięcy, jednakże z uwagi m.in. na rozmiary przedsiębiorstwa TXM, proces ten może się wydłużyć. Zarząd TXM będzie dążył do zapewnienia maksymalnie sprawnego przebiegu postępowania i pełnej jego transparentności - napisano.

Dodano, że w trakcie restrukturyzacji bieżąca działalność operacyjna spółki będzie kontynuowana na dotychczasowych zasadach. Firma ma obowiązek terminowo realizować zobowiązania finansowe powstałe od 15 maja. - Zarząd Spółki jest uprawniony do dokonywania czynności zwykłego zarządu. Na dokonanie czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu wymagana jest zgoda nadzorcy sądowego, co służy zwiększeniu bezpieczeństwa wierzycieli i przebiegu procesu restrukturyzacji - dodano.

Jeden z wierzycieli chciał upadłości TXM

W komunikacie podano też, że TXM otrzymał odpis wniosku o ogłoszenie upadłości spółki złożonego przez podmiot wynajmujący lokal pod jeden z jej sklepów. 7 maja sąd w ramach zabezpieczenia majątku TXM wyznaczył firmie tymczasowego nadzorcy sądowego.

- Spółka informuje, że w zakresie ww. wymienionego wniosku oraz własnego wniosku spółki o ogłoszenie upadłości o którym informowała w raporcie bieżącym nr 21/2019 z dnia 29 kwietnia 2019 roku, stosownie do art. 9a ustawy - Prawo upadłościowe, nie można ogłosić upadłości przedsiębiorcy w okresie od otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego do jego zakończenia lub prawomocnego umorzenia - zwrócono uwagę.

- Ponieważ zaś postanowienie o otwarciu przyspieszonego postępowania układowego jest skuteczne i wykonalne z dniem jego wydania, również skutek w postaci wykluczenia możliwości ogłoszenia upadłości występuje już od chwili wydania postanowienia (tj. od 15 maja 2019 r. włącznie) - dodano.

Na sędziego-komisarza w przyspieszonym postępowaniu układowym została wyznaczona SSR Aneta Kaftańska, natomiast na nadzorcę sądowego - Krzysztof Gołąb. TXM podkreśla, że Gołąb ma „bogate doświadczenie w zakresie restrukturyzacji przedsiębiorstw (zdobytym jeszcze na gruncie postępowania upadłościowego z możliwością zawarcia układu z wierzycielami)”.

- Co ważne, doświadczenie to obejmuje także restrukturyzację przedsiębiorstw o podobnym profilu działalności do TXM, a więc z szeroko rozumianej branży sprzedażowej (w tym handlu detalicznego). Spółka pozostaje w głębokim przekonaniu, że wspólnie z ustanowionym nadzorcą sądowym, spełni cel postępowania restrukturyzacyjnego - zaznacza firma.

TXM chce zamknąć nierentowne sklepy oraz wycofać się z Rumunii i Słowacji

Na początku kwietnia TXM poinformował, że wstępny plan restrukturyzacji zakłada zamknięcie nierentownych i nieperspektywicznych sklepów w Polsce, zakończenie działalności w Rumunii i na Słowacji oraz zmniejszenie ogólnego poziomu zapasów (częściowo w wyniku zamknięć sklepów, a częściowo poprzez optymalizację alokacji zapasu do pozostałych sklepów). Spółka zapowiedziała też wzrost sprzedaży w wyniku modyfikacji struktury asortymentowej i koncentracji na najbardziej efektywnych kategoriach oraz ograniczenie kosztów zarówno sklepów, logistyki, jak i centrali.

Firma zaznaczyła, że negocjuje umowę z E&Y dotyczącą m.in. przygotowania raportu z analizy rynku i przeglądu strategicznego, weryfikacji jej prognoz finansowych oraz sporządzenia planu naprawczego. Ostateczna wersja planu restrukturyzacji ma zostać opublikowana do połowy maja.

TXM zadeklarował, że chce w pełni spłacić wierzycielom główne kwoty ich należności „częściowo w formie konwersji na akcje TXM, a częściowo w formie spłaty rozłożonej na raty”. - Ostateczna wersja propozycji układowych, która zostanie poddana pod głosowanie wierzycieli, zostanie ustalona w toku negocjacji oraz oparta o ostateczną wersję planu restrukturyzacji. Każdy z wierzycieli otrzyma propozycje układowe wraz z zaproszeniem do głosowania nad układem - zapowiedziano.

Firma porozumiała się też z kredytującymi ją bankami PKO BP i ING Bank Śląski co do utrzymania do końca maja poziomu finansowania na poziomie o 10 proc. niższym od przyznanych wcześniej limitów kredytowych. - Dodatkowo w tym okresie TXM będzie zobowiązany do dokonania spłat do banków większej z kwot: 5 proc. wartości przychodów ze sprzedaży lub połowy kwoty wynikającej z ewentualnego spadku wartości zapasów. Obecnie są prowadzone prace mające na celu sporządzenie stosownej dokumentacji prawnej potwierdzającej te ustalenia i jej podpisanie - zaznaczono.

TXM ze spadkiem wpływów, odpisami i stratą

Na początku kwietnia firma podała swoje wstępne wyniki finansowe za cały ub.r. W ujęciu skonsolidowanym zanotowała 353,5 mln zł przychodów sprzedażowych, 174,9 mln kosztów operacyjnych, 140,5 mln zł zysk brutto na sprzedaży, 41,8 mln zł straty brutto, 24,3 mln zł straty EBITDA i 46,5 mln zł straty netto.

Rentowność firmy została obciążona dwoma odpisami: 2,97 mln zł na rzeczowe aktywa trwałe w sklepach planowanych do zamknięcia oraz 9,69 mln zł na należności handlowe od spółki rumuńskiej. Ponadto firma zawiązała 2,1 mln zł rezerwy na niedobory inwetaryzacyjne wskazane podczas spisów na rynku rumuńskim oraz rozwiązała 4,57 mln zł aktywa na odroczony podatek dochodowy.

W 2017 roku grupa kapitałowa TXM miała 386,5 mln zł wpływów sprzedażowych 29,9 mln zł straty ze sprzedaży i 36,6 mln zł straty netto. Za to wcześniej przez trzy lata notowała zyski netto: 26,1 mln zł w 2014 roku, 16,1 mln zł w 2015 roku i 13 mln zł w 2016 roku.

Do TXM należy 375 sklepów dyskontowych z odzieżą oraz innymi artykułami tekstylnymi i gospodarstwa domowego, a także sklep internetowy TXM.pl. Łączna powierzchnia sklepów stacjonarnych to 100 tys. metrów kwadratowych.

Od grudnia 2016 roku TXM jest notowany na warszawskiej giełdzie. Większościowym akcjonariuszem spółki jest Redan, ma walory stanowiące 58,7 proc. jej kapitału.

Od debiutu kurs firmy zmalał z 5,6 zł do 12 groszy na koniec kwietnia. Wtedy zarząd warszawskiej giełdy na żądanie Komisji Nadzoru Finansowego zawiesił handel akcjami spółki.

Powodem jest nieopublikowanie przez TXM zaudytowanego sprawozdania finansowego w całego ub.r. Firma już kilka razy przekładała publikację tego raportu - w zeszły wtorek przesunęła to na 30 maja. Tłumaczyła, że nadal sąd nie rozpatrzył jej wniosku o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rusza przyspieszone postępowanie układowe dot. TXM. „Działalność operacyjna na dotychczasowych zasadach”

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl