SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

„Tygodnik kulturalny” zrecenzował film von Triera o seryjnym mordercy. „Sztuka może przynieść refleksję po tragedii w Gdańsku”

W zeszły piątek na ekrany polskich kin wszedł nowy film Larsa von Triera „Dom, który zbudował Jack” o seryjnym mordercy, który bez emocji zabija i zadaje ból ludziom. Tego samego dnia TVP Kultura wyemitowała premierowy odcinek „Tygodnika kulturalnego”, w którym skandalizujący obraz recenzują krytycy. - Jesteśmy głęboko poruszeni tragedią w Gdańsku. Ale wierzymy, że właśnie sztuka może w tak trudnych chwilach przynieść refleksję - zapowiedział prowadzący Jacek Wakar.

Article

W nowym filmie von Trier pokazuje kilkanaście lat z życia seryjnego mordercy, który wraz z każdą zbrodnią doskonali swój krwawy warsztat. Jack (w roli głównej Matt Dillon) inscenizuje miejsce zbrodni, ustawia zwłoki, by je uwiecznić aparatem, a z ofiarami prowadzi rozmowy o życiu. Duński reżyser stworzył na ekranie mordercę-artystę, dla którego morderstwa są „dziełami sztuki”. Film pokazuje szczegółowo sceny kaźni, dlatego wzbudził kontrowersje na Festiwalu w Cannes i był wyświetlany tylko na specjalnie zorganizowanych nocnych seansach.

„Dom, który zbudował Jack” można oglądać w polskich kinach od zeszłego piątku. Tego samego dnia TVP Kultura wyemitowała premierowy odcinek „Tygodnika kulturalnego”, w którym skandalizujący film był recenzowany przez krytyków. W studiu pojawili się: Przemysław Skrzydelski (krytyk teatralny, „Sieci”), Ola Salwa (krytyczka filmowa), Błażej Hrapkowicz (krytyk filmowy), Agnieszka Szydłowska (krytyczka muzyczna, Program III Polskiego Radia) i Karolina Felberg-Sendecka (krytyczka literacka). Odcinek prowadził krytyk teatralny Jacek Wakar.

Program nagrywano w środę, czyli kilka dni po zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który zginął od ciosów nożem na scenie niedzielnego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku. Natomiast emisja odcinka zbiegła się z oficjalnymi uroczystościami żałobnymi, poprzedzającymi pogrzeb prezydenta. Mimo tego redakcja „Tygodnika kulturalnego” nie zrezygnowała z recenzowania „Domu, który zbudował Jack”, o czym widzów na początku odcinka poinformował prowadzący.

- Nie mogliśmy przewidzieć, że program, który układaliśmy jakiś czas temu, będziemy przedstawiać państwu w tak dramatycznych okolicznościach. My, cały zespół „Tygodnika Kulturalnego”, jesteśmy głęboko poruszeni tragedią, która wydarzyła się kilka dni temu w Gdańsku. Ale wierzymy, że właśnie sztuka może w tak trudnych chwilach przynieść refleksję no i może chwilę wytchnienia. Dlatego nie zmieniliśmy naszego programu - powiedział wprost do kamery Jacek Wakar.

Uczestniczący w dyskusji krytycy byli podzieleni w ocenie „Domu, który zbudował Jack” i przekazu jaki niesie, ale nie zachęcali do obejrzenia filmu i ostrzegali przed okrucieństwem. - Jest bezczelnym i prowokacyjnym głosem Larsa von Triera w dyskusji, która się toczy dzisiaj w świecie sztuki i filmu w kontekście mitu, czy zmienia nam się paradygmat artysty - stwierdził Błażej Hrapkowicz. - Oglądamy przede wszystkim okrucieństwa z bełkotliwym wykładem dotyczącym połączenia między sztuką a przekazem - kontrowała Agnieszka Szydłowska. - Będę starał się wyciszać nasze emocje z racji momentu, w jakim się znajdujemy, ale mam głęboki sprzeciw wobec tego filmu. Mam poczucie, że Lars von Trier stawia się ponad światem, że jemu wolno - ocenił Jacek Wakar.

„Tygodnik kulturalny” jest emitowany w TVP Kultura w każdy piątek około godz. 23.40, natomiast powtórkę można oglądać w sobotę o 18.20.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „Tygodnik kulturalny” zrecenzował film von Triera o seryjnym mordercy. „Sztuka może przynieść refleksję po tragedii w Gdańsku”

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Obserwator
Szkoda że ten przydatny przewodnik pokazujący jak można się kulturalnie różnić spychany jest przez PiSowskich funkcjonariuszy propagandowych na nocne godziny.
22 10
odpowiedź
User
Chco
Zgadzam sie z przedmówca. To jedyny program reżimowej tv który oglądam. Na szczęście jest vod wiec godzina emisji nie ma znaczenia.
15 10
odpowiedź
User
Swordfish
Tydzień wcześniej po tragedii koszalińskiej, dystrybutor wycofał premierę horroru "Escape Room". Myślałem, że Gutek Film wycofa nowy film von Triera (swoją drogą była początkowo planowana na jesień). Film jest wyjątkowo brutalny i niektórzy mogą go odczytywać dosłownie jak naśladować seryjnego zabójcę. Nieliczni erudyci ocenią jako próba wyśmiania obecnej popkultury.
10 9
odpowiedź
User
Jerzy
Nikt już tego nie ogląda. Co za różnica, o której leci?
10 9
odpowiedź
User
Kebabowiec
Dawniej zima nie było w ogole Tygodnika, wiec raczej postęp, co nie?
10 9
odpowiedź