SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Tygodnik „Polityka” drożeje o 2 zł

Cena egzemplarzowa tygodnika „Polityka” wzrosła z 9,90 do 11,90 zł. Poprzednio podwyższono ją w sierpniu ub.r.

Article

Już bożonarodzeniowy numer „Polityki” kosztował 11,90 zł, natomiast za podwójne wydanie na Nowy Rok trzeba było zapłacić 12,50 zł. Przy czym były to wydania ze zwiększoną liczbą stron.

Natomiast nowy numer, w cenie 11,90 zł, ma standardową objętość. - Do tej podwyżki zmuszają nas stale rosnące koszty wydawnicze, w tym zwłaszcza - szybujące już od ponad roku ceny papieru wykorzystywanego do produkcji tygodnika, koszty usługi druku oraz wyższe opłaty za dystrybucję. Nasze kostki domina zostały - podobnie jak u wielu innych producentów i dostawców w różnych segmentach rynku - poprzewracane przez wojnę Putina z Ukrainą. Jej pokłosiem są najwyższe od dziesięcioleci ceny papieru, energii elektrycznej, ale także farb i lakierów wykorzystywanych przy druku tytułów prasowych (nie wspominając już o cenach paliw i kosztach transportu) - wyliczono w komunikacie w nowym numerze.

- Do tego wszystkiego dochodzi najwyższy od 30 lat ogólny poziom inflacji napędzający wszystkie ceny, marże i wynagrodzenia - dodano.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

- Cenę POLITYKI zmieniamy najmniej, jak to możliwe - podkreślono. - Od zawsze uważamy, że POLITYKA musi zagwarantować sobie samowystarczalność ekonomiczną. Bez tego, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, nie obronimy redakcyjnej niezależności, ani dziennikarskiej wiarygodności - argumentowano.

Zaznaczono, że do końca marca br. nie zmieni się cena prenumeraty wersji drukowanej „Polityki”. - Jeden numer POLITYKI w rocznej prenumeracie redakcyjnej to wydatek rzędu 9,20 zł, czyli o 2,70 zł taniej od egzemplarza w kiosku - podkreślono.

Poprzednio cena „Polityki” wzrosła w styczniu ub.r. - z 8,50 do 9,90 zł.

„Polityka” jest liderem sprzedażowym wśród tygodników opinii. W trzecim kwartale ub.r. jej średnia sprzedaż ogółem wynosiła 89 487 egz., z czego 64 661 w wersji drukowanej i 24 826 w cyfrowej (dane Polskich Badań Czytelnictwa).

Firma Polityka, wydająca też dwutygodnik „Forum” oraz miesięczniki „Świat Nauki” i „Wiedza i Życie”, w 2021 roku osiągnęła wzrost przychodów o 6,5 proc. do 39,37 mln zł i 2,77 mln zł zysku netto, z którego wypłaciła 1,17 mln zł dywidendy i 836,5 tys. zł nagród dla pracowników. Władze spółki wiosną ub.r. podkreślały, że skokowo zwiększyły się koszty wydawnicze, a na podwyżki wynagrodzeń przeznaczy 1 mln zł.

W ub.r. zdrożało wiele gazet i czasopism, wydawcy tłumaczyli przede wszystkim podwyżkami cen prądu i papieru. Ceny dzienników regionalnych Polska Press podwyższono z początkiem stycznia, a kolejny raz jesienią. „Dziennik Gazeta Prawna” w październiku podrożał o 40 groszy.

Natomiast z początkiem stycznia br. o 1 zł wzrosły ceny „Pulsu Biznesu” (Bonnier Business Polska) i wszystkich wydań „Gazety Wyborczej” z wyjątkiem piątkowego. Zdrożały również „Rzeczpospolita” i „Parkiet”.

Dołącz do dyskusji: Tygodnik „Polityka” drożeje o 2 zł

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Czytelnik
I po gazecie. Kto to kupi? Zawsze można darmowo poczytać ze stojaka w markecie czy saloniku
odpowiedź
User
Grzegorz
Poprzednia podwyżka ceny "Polityki" (8,50zł na 9,50zł) miała miejsce w styczniu ubiegłego roku.
odpowiedź
User
Grzegorz
"Angora" też w styczniu rok temu podrożała. Czy więc w najbliższym czasie podrożeje znowu?
odpowiedź