SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

"Tygodnik Powszechny": Dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć

W krakowskiej redakcji "Tygodnika Powszechnego" powstał specjalny numer pisma

 - Będą tu wszystkie niezbędne informacje dla zrozumienia papieża i jego pontyfikatu - mówi pracujący nad nim Michał Okoński.

Konrad Piasecki: Kiedy w nocy pochylaliśmy się nad makietą tego numeru specjalnego "Tygodnika Powszechnego", ona świeciła pustkami. Teraz jest już lepiej?

Michał Okoński: Tak, zdecydowanie lepiej. Przede mną na ekranie jest przysłany przed chwilą tekst Janusza Poniewierskiego - rodzaj duchowej biografii Karola Wojtyły. Janusz Poniewierski, autor książki "Pontyfikat", jest chyba najlepszą osobą, która może to napisać. Przed chwilą przyszła korespondencja z Watykanu, ale jeszcze nie miałem okazji jej otworzyć. W ten sposób numer się zapełnia. Będzie miał 28 stron. Teksty powstały tej nocy, jak choćby wstępniak księdza Adama Bonieckiego.

Konrad Piasecki: Można już powiedzieć, że to będzie taki numer wspomnieniowy, mówiący o indywidualnych, prywatnych kontaktach z Karolem Wojtyłą, z Janem Pawłem II? A może raczej numer pełen rozważań nad tym, jaka była jego nauka?

Michał Okoński: On będzie bardzo merytoryczny. Myślę, że ci wszyscy, którzy będą chcieli zrozumieć papieża i ten pontyfikat, znajdą tu wszystkie niezbędne informacje. Wielu przyjaciół papieża, wiele postaci ważnych w życiu publicznym, ważnych w jakiś sposób dla Kościoła, dla światowej polityki, dzieli się z nami swoimi opiniami. Przed godziną dostaliśmy nagraną w Kijowie wypowiedź prezydenta Ukrainy, Wiktora Juszczenki. Są słowa Naczelnego Rabina w Polsce, Michaela Schudricha, obok niego także kardynała z Kamerunu.

Konrad Piasecki: To będzie w pełni ekumeniczny numer "Tygodnika Powszechnego".

Michał Okoński: Tak. Myślę, że to nasza specyfika, a także specyfika tego pontyfikatu. Niesamowitym materiałem, który powstał tej nocy, jest tekst, którego być może wiele osób miało już okazję wysłuchać. Jest to kazanie, które tej nocy w Katedrze Wawelskiej na mszy wygłosił ksiądz Grzegorz Ryś.

Konrad Piasecki: "Tygodnik Powszechny" ma szczególne zobowiązania. To tu papież publikował artykuły. W 1949 roku ukazał się tu jego pierwszy tekst.

Tekst pochodzi z programu specjalnego RMF FM z Tygodnikiem Powszechnym i Wydawnictwem ZNAK. Wspólny program trwał od piątku wieczór do niedzieli, 3 kwietnia.

Specjalne wydanie już od dzisiaj w kioskach.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: "Tygodnik Powszechny": Dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl