SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Tylko 19 proc. Polaków za likwidacją OFE, większość nie ma zdania

Tylko 19% badanych popiera reformę Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE), która według pierwotnych założeń miała wejść w życie 1 czerwca br. - wynika z badania Research Partner.

fot. Shutterstock.comArticle

Dwukrotnie więcej respondentów jest przeciwna planowanej reformie systemu emerytalnego. Jednakże najwięcej, bo aż 43% ankietowanych nie ma zdania na ten temat.

Polacy mają też niską świadomość jakie będą konsekwencje wyboru jednej z dwóch opcji transferu pieniędzy przeznaczonych na emerytury w wyniku planowanej reformy. 38% badanych nie wie bowiem, którą z nich wybrać. Zdecydowana większość pozostałych (45% ankietowanych) wybrałaby jednak automatyczne przeniesienie pieniędzy z OFE do IKE (Indywidualne Konto Emerytalne), dzięki czemu mieliby zagwarantowane dziedziczenie środków po pobraniu opłaty przekształceniowej w wysokości 15%. 17% Polaków zdecydowałoby się przekazać środki pieniężne z OFE do ZUS i zaakceptowałoby ich opodatkowanie w momencie wypłaty emerytur.

Respondentów zapytano również, z którym stwierdzeniem na temat planowanej reformy OFE zgadzają się najbardziej. Prawie 1/3 ankietowanych uważa, że reforma nie jest w ogóle potrzebna, gdyż pieniądze zgromadzone w OFE miały od początku należeć do oszczędzających.

W opinii 22% badanych reforma ma za cel przeniesienie pieniędzy na Indywidualne Konto Emerytalne.

Prawie 20% uważa, że wprawdzie ubezpieczeni skorzystają na reformie, to jednak ma ona służyć załataniu dziury budżetowej. Z kolei odpowiedź "Trudno powiedzieć" zaznaczyło 38% ankietowanych.

Podsumowując, świadomość Polaków dotycząca reformy OFE jest nieduża. Proponowane zmiany budzą głównie sprzeciw ludzi starszych (po 55. roku życia), a także lepiej wykształconej części społeczeństwa.

Badanie zostało przeprowadzone przez firmę Research Partner na panelu Ariadna w dniach 16-19 kwietnia 2021 r., na ogólnopolskiej próbie 1115 osób w wieku 18+, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

Dołącz do dyskusji: Tylko 19 proc. Polaków za likwidacją OFE, większość nie ma zdania

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Anonim
Takie badania udowadniają tylko jak głupie i niedokształcone społeczeństwo mamy. Ludzie uczą się nieistotnych dat i informacji, a nie mają pojęcia o podstawowych sprawach ich dorosłego życia.
odpowiedź