SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Tylko 60% Polaków opłaciło ostatnio abonament

Jedynie 60% Polaków deklaruje, że opłaciło w ciągu ostatnich dwóch miesięcy abonament radiowo-telewizyjny - wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut ARC Rynek i Opinia. Opłatę tą uregulowało najmniej osób z przedziału wiekowego 25-34 lat, natomiast najwięcej abonentów zrobiło to na poczcie.

Tylko 60% Polaków opłaciło ostatnio abonament

Z wyników badania "Płatności Masowe 2008" wynika, że 60% Polaków deklaruje, że w ciągu ostatnich 60 dni opłaciło abonament radiowo-telewizyjny. Sondaż pokazuje, że ten rachunek trzecim w kolejności po energii elektrycznej (89%) oraz telefon stacjonarny (88%) najczęściej opłacanym w polskich gospodarstwach domowych.

Największa grupa Polaków przyznających, że opłacają abonament rtv, to osoby w wieku od 50-64 lat (69%). Podobny do średniej krajowej odsetek regulowania tej opłaty (61%) deklarują badani w średnim wieku (od 35-49 lat). Natomiast najmniej płacących za odbieranie radia i telewizji publicznej jest wśród osób w wieku od 25-34 lat - tylko 49%. Identyczny odsetek Polaków deklaruje to w grupie wiekowej powyżej 65 lat, ale jest to związane ze zwolnieniem znacznej części z nich z tej opłaty.

Wykształcenie jedynie nieznacznie różnicuje deklarowaną płatność za abonament. Wśród osób z dyplomem szkół zawodowych, średnich i wyższych odsetek opłacania abonament nieznacznie przekracza 60%, a jedynie wśród ludzi z wykształceniem podstawowym jest wyraźnie niższy (43%).

Abonament najmniej chętnie opłacają mieszkańcy zarówno największych miast (58,7%), jak i wsi (56,3%). Natomiast wyjątkowo dużą grupę wśród deklarujących uiszczanie tej opłaty stanowią mieszkańcy miejscowości od 20 do 50 tysięcy mieszkańców (70%).

Analizując płatności za abonament, warto przyjrzeć się też deklaracjom związanym z płatnościami za telewizję kablową. Wśród 30% badanych Polaków regulujących rachunki za tę usługę abonament uiszcza prawie 75%. - Można przypuszczać, że część osób, które decydują się na opłacanie popularnej "kablówki", jest przekonana, że zwalnia ich to z obowiązku regulowania abonamentu rtv." - komentuje Urszula Tryniszewska, autorka raportu z instytutu ARC Rynek i Opinia. W ich przypadku brak świadomości o istocie i przeznaczeniu abonamentu wydaje się być kluczowy." - dodaje.

Największa grupa badanych (51%) reguluje abonament radiowo-telewizyjny w trybie comiesięcznym. Prawie co czwarty abonent (dokładnie 22,9%) wybiera opłatę co kwartał, natomiast co dziesiąty (10,9%) - raz w roku. Polacy są do silnie przywiązani do płacenia za abonament rtv przy okienku pocztowym, co deklaruje 75% ankietowanych.

Badanie "Płatności Masowe 2008"zostało przeprowadzone w dniach 25-29 lutego 2008 przez Instytutu ARC Rynek i Opinia metodą ilościową przy wykorzystaniu techniki wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) na ogólnopolskiej próbie 1009 gospodarstw domowych. Respondentami były osoby, które deklarowały, że są odpowiedzialne za dokonywanie opłat, a w ciągu ostatnich 60 dni uregulowały co najmniej jeden rachunek.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Tylko 60% Polaków opłaciło ostatnio abonament

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl