SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Tylko resorty infrastruktury, zdrowia i nauki nie zmniejszyły prenumeraty „Gazety Wyborczej”, „Polityki” i „Newsweeka” (analiza)

W pierwszej połowie br. ministerstwa infrastruktury, zdrowia i nauki jako jedyne nie zmniejszyły liczby prenumerowanych egzemplarzy „Gazety Wyborczej”, „Polityki” i „Newsweek Polska”. Mocno prenumeratę tych tytułów ograniczyły natomiast resorty spraw zagranicznych, sprawiedliwości, sportu, środowiska, edukacji i skarbu państwa.

W sierpniu informowaliśmy, że Ministerstwo Finansów od listopada ub.r. do marca br. o ponad połowę zmniejszyło liczbę prenumerowanych egz. „Gazety Wyborczej”, „Polityki” i „Newsweek Polska”, a kilkakrotnie zwiększyło prenumeratę „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”. Podobne zmiany w prenumeracie wprowadziło Ministerstwo Rozwoju.

Wydawcy „Gazety Wyborczej” i „Newsweek Polska” nie chcieli komentować tej sprawy ani odpowiedzieć na pytanie, czy inne instytucje i  firmy państwowe podobnie mocno ograniczyły prenumeratę tych tytułów. Natomiast dyrektor wydawniczy „Polityki” Piotr Zmelonek przyznał, że prenumeratę tygodnika zmniejszyło wiele urzędów. - Nie mamy co prawda dokładnych danych dotyczących wszystkich instytucji państwowych, które prenumerują „Politykę”, ale z pewnością można mówić o ograniczeniach prenumeraty o około 40-50 proc. w stosunku do stanu z ubiegłego roku - stwierdził.

Ministerstwa finansów i rozwoju swoje dane podały w odpowiedzi na interpelację posła PiS-u Andrzeja Melaka, który analogiczne zapytanie wysłał też do pozostałych resortów. Jak tam wygląda sytuacja?

Zdecydowanie najbardziej prenumeratę „Gazety Wyborczej”, „Polityki” i „Newsweek Polska” ograniczyły resorty spraw zagranicznych, sprawiedliwości, sportu, środowiska, edukacji i skarbu państwa. W MSZ liczba zamawianych egz. „GW” od końca listopada ub.r. do końca czerwca br. zmalała z 44 do 12, „Polityki” z 33 do 12, a „Newsweeka” z 23 do 8. Resort sprawiedliwości zmniejszył prenumeratę „GW” z 20 do 6 egz., a „Newsweeka” z 7 do 3, resort edukacji: „GW” z 21 do 2, „Polityki” z 14 do 2, a „Newsweeka” z 9 do 2; Ministerstwo Środowiska: „GW” z 17 do 1, „Polityki” z 14 do 1, a „Newsweeka” z 4 do 1.

Za to w ogóle prenumeraty tych tytułów nie ograniczyły ministerstwa infrastruktury, zdrowia oraz nauki i szkolnictwa wyższego. Ten drugi resort nawet zwiększył liczbę zamawianych egz. „Polityki” (z 3 do 4) i „Newsweeka” (z 2 do 4), a ten trzeci - liczbę egz. „Newsweeka” (z 10 do 11).

Nieznaczne cięcia w tym zakresie wprowadziły natomiast ministerstwa cyfryzacji, rodziny, pracy i polityki społecznej, rolnictwa, obrony narodowej oraz kultury i dziedzictwa narodowego. Dla przykładu ten ostatni resort zmniejszył prenumeratę „Gazety Wyborczej” z 29 do 27 egz., „Polityki” z 25 do 21 egz., a „Newsweeka” z 20 do 19 egz.

Jednocześnie większość ministerstw mocno zwiększyła liczbę zamawianych egz. „Do Rzeczy”, „Gazety Polskiej”, „Gazety Polskiej Codziennie”, „Naszego Dziennika” i „W Sieci”. Przykładowo resort obrony narodowej prenumeruje obecnie 7 egz. „Gazety Polskiej” (wcześniej 4), 16 egz. „Do Rzeczy”(wcześniej 6), 15 egz. „W Sieci” (wcześniej 5), 8 egz. „Gazety Polskiej Codziennie” (wcześniej 3). Ministerstwo Środowiska zwiększyło prenumeratę „Do Rzeczy” z 1 do 6 egz., „Gazety Polskiej” z 2 do 5 egz., „Gazety Polskiej Codziennie” z 1 do 10 egz., „Naszego Dziennika” z 1 do 12 egz., a „W Sieci” z 1 do 10 egz., a Ministerstwo Sportu i Turystyki - „Gazety Polskiej Codziennie”, „Naszego Dziennika”, „Do Rzeczy” i „W Sieci” - z 1 do 4 egz.

Podobne wzrosty nie nastąpiły jedynie w resortach edukacji i zdrowia.

Odpowiedź Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji jest niedostępna w serwisie Sejmu. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Ministerstwo Energii zostały utworzone już po wyborach, więc pod koniec ub.r. nie miały jeszcze podpisanych umów na prenumeratę prasy.

Ministerstwo Cyfryzacji


Ministerstwo Edukacji Narodowej


Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa


Ministerstwo Obrony Narodowej

  • 1
  • 2

Dołącz do dyskusji: Tylko resorty infrastruktury, zdrowia i nauki nie zmniejszyły prenumeraty „Gazety Wyborczej”, „Polityki” i „Newsweeka” (analiza)

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kiki zdf
Ale afere wykrylista niczym Borewicz w odcinku o gremplinowym gangu Czarnego
odpowiedź
User
conf
artykuł w stylu pitery:) dorsza znalazła, ale jak kupowała mieszkanie w wawie po 200 zł za metr to wszystko ok;) - ale tragedia bo resorty zamiast 16 wyborczych kupiły 8- niech sie cieszą że wogole jeszcze prenumeratę maja;)
odpowiedź
User
Tryt
Tekst w swojej istocie nie jest zły. To mogła byc ciekawa informacja dla rynku. Autor niestety z uporem starał sie argumentować swoją tezę. Nie udało sie:(
odpowiedź