SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Uber w tarapatach? Pośrednicy w przewozach osób mają być objęci licencją, za jej brak kara 40 tys. złotych lub blokada aplikacji

Resort infrastruktury skierował do konsultacji projekt zmian ustawy o transporcie drogowym oraz o czasie pracy kierowców. Według nowych przepisów usługi pośrednictwa w przewozach osób, także przez programy komputerowe i aplikacje, będą wymagały licencji, za jej brak ma grozić 40 tys. złotych kary. Aplikacja lub program bez licencji, mogą zostać całkowicie wyłączone.

Article

Jedną z kluczowych zmian w ustawie o transporcie drogowym będzie wprowadzenie definicji „pośrednictwa przy przewozie osób”. Będzie ona rozumiana jako działalność gospodarcza, która będzie polegać na: - przekazywaniu zleceń przewozu osób samochodem osobowym, przeznaczonym do przewozu powyżej 7 osób i nie więcej niż 9 łącznie z kierowcą; zawieraniu umowy przewozu w imieniu klienta lub podmiotu wykonującego przewóz samochodem osobowym (również do przewozu maksymalnie 9 osób wraz z kierowcą), pobieraniu opłaty za usługę przewozu osób samochodem osobowym (limit osób jak wyżej) lub umożliwieniu zawarcia umowy przewozu i umożliwieniu uregulowania opłat za przewóz osób samochodem osobowym przeznaczonym do przewozu powyżej 7 osób i nie więcej niż 9 łącznie z kierowcą.

Każda firma świadcząca usługi pośrednictwa w zamawianiu samochodów, także przez programy komputerowe czy aplikacje mobilne, będzie zobowiązana do posiadania licencji. Za jej brak będzie grozić 40 tys. kary.

Dodatkową karę dla właścicieli programów komputerowych i aplikacji. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej na wniosek Inspekcji Transportu Drogowego może zdecydować o całkowitej ich blokadzie, jeśli będą działały bez wymaganej licencji.

Ustawodawca podkreśla, że celem reformy jest przede wszystkim ujednolicenie zasad, na jakich prowadzą działalność różne firmy świadczące usługi przewozu osób - korporacji taksówkarskich, aplikacji pośredniczących w przewozach czy innego typu firm przewozowych.

- Zasady prowadzenia działalności gospodarcze w zakresie pośrednictwa przy przewozie osób nie są obecnie w Polsce uregulowane. Projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz o czasie pracy kierowców ma na celu stworzenie jednakowych warunków prawnych dla podmiotów prowadzących działalność w zakresie pośrednictwa przy przewozie osób, zapewnienie bezpieczeństwa pasażerów oraz wprowadzenie mechanizmów umożliwiających skuteczną kontrolę prawidłowości wykonywania działalności gospodarczej przez pośredników i podmioty z nimi współpracujące – głosi uzasadnienie projektu.

W dokumencie podkreśla się również konieczność objęcia regulacjami prawnymi tej części usług, która do tej pory miała nieuregulowany status prawny działania.

- Zaproponowane rozwiązania uwzględniają istotne aspekty organizacji rynku drogowego przewozu osób, w tym funkcjonowanie modeli biznesowych podmiotów, których działalność nie była dotychczas uregulowana - czytamy w uzasadnieniu.

Projekt jest obecnie w fazie konsultacji.

Uber, w którego uderzają przepisy, na razie propozycje zmian ocenia bardzo ostrożnie. - Czekamy na analizę projektu, odniesiemy się do niego w procesie konsultacji społecznych. Ważne, żeby mądra i nowoczesna regulacja zapewniała milionowi Polaków na co dzień korzystających z Ubera dostęp do wygodnych, bezpiecznych i przejrzystych cenowo usług, a tysiącom polskich przedsiębiorców rozliczających się po każdym przejeździe za pomocą faktury - szeroki i transparentny dostęp do rynku - mówi Magdalena Szulc, rzecznik prasowy Uber Polska.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Uber w tarapatach? Pośrednicy w przewozach osób mają być objęci licencją, za jej brak kara 40 tys. złotych lub blokada aplikacji

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
prawnik
Wolnorynkowej gospodarka rozdzielczo - nakazowa?
odpowiedź
User
Marcin
Wirtualnemedia? MEDIA? Naprawdę? Dział z szydełkowaniem też będzie? Z rzetelnego, relacjonujacego branżę źródła staliście się tubą opozycji. Ktoś was przejął i nie zauważyłem czy to tak sami z siebie?
odpowiedź
User
Witek
To smutne ale prawdziwe!

Wirtualnemedia? MEDIA? Naprawdę? Dział z szydełkowaniem też będzie? Z rzetelnego, relacjonujacego branżę źródła staliście się tubą opozycji. Ktoś was przejął i nie zauważyłem czy to tak sami z siebie?
odpowiedź