SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Udana sukcesja i kobiety w zarządzie kluczowe do sukcesu firm rodzinnych

Udana sukcesja, dostęp kobiet do najwyższych stanowisk, ład korporacyjny, zrównoważony rozwój oraz cyberbezpieczeństwo. To m.in. te kwestie decydują o sukcesie firm rodzinnych - wynika z badania EY.

Article

53 proc. respondentów biorących udział w badaniu EY to drugie lub nawet kolejne pokolenia właścicieli rodzinnych firm. 87 proc. badanych twierdzi, że rozpoczęła proces sukcesji i wyznaczyła osoby odpowiedzialne za jego przeprowadzenie. Jak podkreślają badani, edukacja następców jest wyjątkowo istotna, a przede wszystkim powinna obejmować cechy przywódcze i przedsiębiorczość (zdaniem 95 proc.) oraz etykę prowadzenia biznesu (wg 97 proc.).

W Polsce 72 proc. przedsiębiorców nie zamierza na razie rezygnować z prowadzenia firmy, 17 proc. nie wie komu ją oddać, a tylko 4 proc. rozpoczęło proces sukcesji i ma wybranego następcę.

W firmach rodzinnych kobiety odgrywają większą rolę niż w pozostałych przedsiębiorstwach. Ponad połowa (55 proc.) ma przynajmniej jedną kobietę wśród członków zarządu. Zdecydowana większość z nich bierze też pod uwagę wybranie kobiety na kolejnego prezesa.

Prawie wszystkie badane firmy rodzinne (90 proc.) mają rady nadzorcze. W niecałych 50 proc. firm składają się one wyłącznie z członków rodziny, a w 28 proc. połowa lub więcej członków nie jest spokrewniona z właścicielami. Rodzina odgrywa znaczącą rolę doradczą. Tę rolę pełnią przede wszystkim rodzice oraz współmałżonkowie.

EY zbadał również relacje pomiędzy poszczególnymi członkami rodziny. 84 proc. jest dumna z bycia częścią danej rodziny, 81 proc. dba o siebie nawzajem, a 76 proc. blisko współpracuje, by osiągnąć wspólne cele.

Respondenci przyznają, że metodą rozwiązywania pojawiających się konfliktów jest komunikacja. 90 proc. odbywa regularne spotkania, na których omawiane są kwestie biznesowe, a 70 proc. ma dodatkowe narady poświęcone sprawom rodzinnym. Nadal głównym narzędziem komunikacji jest telefon, ale coraz częściej stają się nim także media społecznościowe czy rodzinny intranet.

Firmy rodzinne są postrzegane jako bardziej godne zaufania niż pozostałe przedsiębiorstwa, dlatego często podkreślają fakt bycia rodzinnym biznesem. 64 proc. respondentów twierdzi, że to ich wyróżnia i buduje pozytywny wizerunek wśród klientów. 68 proc. silnie identyfikuje się z firmą, która jest częścią ich istnienia, a 76 proc. nazywa siebie firmą rodzinną w kampaniach reklamowych, na stronach internetowych, portalach społecznościowych i w innych materiałach promocyjnych.

Ponad 50 proc. największych firm rodzinnych jest zaangażowana w działania związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. 81 proc. aktywnie działa charytatywnie.

Co ciekawe, 85 proc. firm rodzinnych wdrożyło kodeks zasad etycznych. W przypadku pozostałych przedsiębiorstw na świecie takie kodeksy ma 57 proc.

75 proc. badanych jest przekonana, że ich firmy dobrze zarządzają tym ryzykiem związanym z cyberbezpieczeństwem, ale jedna czwarta wciąż nie ma świadomości, jak cyberzagrożenia mogą wpłynąć na ich biznes.

EY przebadał 2.400 największych na świecie firm rodzinnych w 21 największych, globalnych rynkach. Respondenci średnio zatrudniają 12.000 osób, działają w 15 krajach i mają przychody ze sprzedaży na poziomie 3,48 mld USD.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Udana sukcesja i kobiety w zarządzie kluczowe do sukcesu firm rodzinnych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl