SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Udział PAP w obchodach 25-lecia "Solidarności"

PAP aktywnie współuczestniczy w Programie Międzynarodowej Promocji Obchodów 25-lecia Solidarności.

We współpracy z Instytutem Lecha Wałęsy PAP uruchomił Centrum Prasowe Programu oraz stronę internetową http://www.solidarity.org.pl/ , na której znajdują się: kalendarium obchodów, bieżące informacje o przebiegu obchodów oraz formularz akredytacyjny dla dziennikarzy na większość oficjalnych obchodów rocznicy. Na stronie, która obecnie jest dostępna w językach polskim i angielskim, a wkrótce także hiszpańskim, znajdą się też w najbliższych dniach materiały dokumentacyjne poświęcone powstawaniu i historii "Solidarności" oraz sylwetki działaczy KOR i działaczy związkowych, którzy przyczynili się do powstania NSZZ "Solidarność" w 1980 roku. Część materiałów będzie przetłumaczona na języki niemiecki i rosyjski.

Wraz z Muzeum Narodowym w Warszawie i Stołeczną Estradą pod patronatem Prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego PAP organizuje wystawę fotograficzną "SOLIDARNOŚĆ -  POCZĄTEK  DROGI. SIERPIEŃ 1980  -  GRUDZIEŃ  1981". Na wystawę złożą się fotografie z archiwów Centralnej Agencji Fotograficznej z lat 1980-81, m.in. niepublikowane lub mało znane fotografie zatrzymane przed ćwierćwieczem przez cenzurę. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 28 sierpnia 2005 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Archiwalne zdjęcia związane z narodzinami "Solidarności" znajdują się w bazie fotograficznej uruchomionej przez PAP Foto. Docelowo w bazie dostępnych będzie ponad 3 tysiące zdjęć ukazujących strajki robotnicze w 1980 roku, rozmowy strajkujących z władzą komunistyczną, podpisanie porozumień kończących protesty, wreszcie rejestrację Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". Wiele fotografii nie było nigdy wcześniej prezentowanych.

W siedzibie PAP odbywa cykl konferencji prasowych poświęconych obchodom rocznicy. W trakcie pierwszej z nich, 28 czerwca br., dziennikarze mieli okazję spotkać się w Centrum Prasowym PAP z członkami Komitetu Honorowego obchodów, m.in. z Lechem Wałęsą, Bronisłwem Geremkiem, Andrzejem Wajdą oraz marszałkiem Sejmu Włodzimierzem Cimoszewiczem i przedstawiclem MSZ, ambasadorem Ryszardem Schnepfem.

Obchody 25-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ "SOLIDARNOŚĆ" są na bieżąco obsługiwane przez dziennikarzy PAP - zarówno tych w Warszawie, jak i przez korespondentów w całym kraju. Oprócz bieżących informacji, w sierpniu PAP będzie publikować w swoim serwisie bogate materiały dokumentacyjne związane z historią "Solidarności" oraz wywiady z osobami, od których się ta historia zaczęła i którzy w sposób znaczący ją tworzyli.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Udział PAP w obchodach 25-lecia "Solidarności"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl