SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

UE chce europejskich filmów i programów obowiązkowo w ofercie Netflixa i Amazona, operatorzy protestują

Unia Europejska chce, by 20 proc. oferty Netflixa i Amazona w krajach wspólnoty stanowiły filmy i programy telewizyjne produkowane w Europie. Serwisy protestują i twierdzą, że to spowoduje pogorszenie jakości ich oferty.

fot. Shutterstock.com Article

O nowych wymogach, które operatorom VoD chce postawić Unia Europejska, poinformował dziennik „Financial Times”, którego dziennikarze dotarli do projektów odpowiednich dokumentów.

Filmy z Europy w każdym serwisie VoD

W nowych regulacjach Bruksela zakłada, że przynajmniej 20 proc. biblioteki serwisów takich jak Netflix czy Amazon będą stanowiły produkcje europejskie.

Projekt przewiduje też, że pochodzące z Europy filmy i programy będą przez serwisy odpowiednio promowane w ofercie, np. polecane użytkownikom na głównej stronie na ich kontach.

UE tłumaczy w dokumentach, że wspomniane przepisy mają wspierać europejski przemysł filmowy i telewizyjny i zapobiec sytuacji, w której użytkownik jest zalewany wyłącznie produkcjami pochodzącymi z amerykańskiego rynku.

Nowe obowiązki to słabsza oferta

Netflix i Amazon nie zajęły na razie oficjalnego stanowiska w sprawie nowych rozwiązań. Nieoficjalnie jednak obaj operatorzy VoD protestują przeciwko odgórnemu narzucaniu proporcji dotyczących ich oferty.

Przedstawiciele Netflixa w liście do UE zwrócili uwagę na fakt, że nowe przepisy spowodują, iż serwisy będą kupowały najtańsze i najmniej wartościowe tytuły europejskie po to tylko, by wypełnić swoje zobowiązania.

Działania Netflixa na rynku europejskim potwierdzają na razie, że amerykański serwis stara się współpracować z lokalnymi rynkami w Europie. W kwietniu br. zapowiedział nakręcenie nowego serialu w Hiszpanii, wcześniej zaś realizował podobne projekty w Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech i Niemczech.

Netflix zamierza też inwestować w polskie programy telewizyjne i filmy, a dzięki ostatniemu porozumieniu z UE znieść bariery terytorialne w dostępie do serwisu w Europie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UE chce europejskich filmów i programów obowiązkowo w ofercie Netflixa i Amazona, operatorzy protestują

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Amman
No bez przesady z takimi obostrzeniami. Popadamy w unii w co raz wiekszy komunizm
12 10
odpowiedź
User
Fujinon
@Amman

Myślisz, że rynek w USA jest otwarty dla Europy ?
Chociażby negocjacje TTIP pokazują ile warte są wartości, jakość, przejrzystość.
Może zamiast 20%, to 10% jeśli drugie tyle będą stanowić produkcje danej firmy, ale z Europy.
Zresztą jak nas te firmy traktują ? Oferta w UK jest mniejsza niż w USA, a w Polsce jeszcze gorsza, łaskę robią ? Kasę biorą, ale nie widać dbania o klienta. Ja jestem za limitem bo mamy wręcz olbrzymią dominację kultury z USA.
9 11
odpowiedź