SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

UKE chce szybko przetargu na 1800 MHz, zmienia część założeń

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) planuje jak najszybciej przeprowadzić przetarg na dostępne częstotliwości z pasma 1800 MHz, poinformował urząd po rozpatrzeniu stanowisk otrzymanych w procesie konsultacji. UKE zmienia też część założeń, które przedstawił do konsultacji.

Magdalena Gaj, prezes UKE

Magdalena Gaj, prezes UKE

"Mając na uwadze zgłaszane przez operatorów opinie związane z malejącą pojemnością sieci radiowych, Prezes UKE postanowił o jak najszybszym rozdysponowaniu wolnych zasobów częstotliwości z pasma 1800 MHz. Dodatkowo plany UKE przewidują przydzielenie w 2013 roku częstotliwości z pasm 800 MHz i 2600 MHz w ramach aukcji" - czytamy w komunikacie regulatora rynku telekomunikacyjnego. Urząd poinformował, że w ramach konsultacji w sprawie warunków przeprowadzenia przetargu na pięć rezerwacji częstotliwości z pasma 1800 MHz otrzymał w sumie 21 stanowisk.

Analitycy, m.in. z firmy Audytel, oceniają że rezultaty przetargu będą miały kluczowe znaczenie dla rozwoju polskiego rynku telefonii mobilnej.

"Warunki przetargu będą umożliwiały wykorzystanie udostępnianego zasobu częstotliwości jako impulsu rozwojowego zarówno w zakresie upowszechnienia nowych technologii, jak i organizacji rynku i rozwoju konkurencji. Podmioty, które posiadają już rezerwację częstotliwości przeznaczonych na realizację mobilnych usług telekomunikacyjnych, będą miały szansę rozszerzenia wykorzystywanego zasobu częstotliwości celem wdrożenia nowych technologii. Jednocześnie warunki przetargu będą stwarzały szansę podjęcia działalności dla nowych i wiarygodnych podmiotów planujących w Polsce rozpoczęcie świadczenia mobilnych usług telekomunikacyjnych" - powiedziała prezes UKE Magdalena Gaj.

Do tej pory zainteresowanie przetargiem (oprócz czterech głównych operatorów: Centertela, Polkomtela, PTC i P4) deklarowała spółka Emitel, która chce na nich świadczyć usługi hurtowe (dla innych operatorów).

W swoim stanowisku UKE informuje, że po przeprowadzeniu przetargu dokona rezerwacji częstotliwości biorąc pod uwagę ewentualne stanowiska wyłonionych podmiotów zawarte we wnioskach. Mogą one dotyczyć np. takiego dokonania przydziału zakresów w sposób zapewniający przyległość bloków częstotliwości podmiotu wyłonionego w przetargu.

Podzielam stanowiska z konsultacji, że w celu poprawy efektywności wykorzystywania zasobów pasma 1800 MHz należałoby przeprowadzić refarming częstotliwości, tak aby zapewnić podmiotom posiadającym rezerwacje w tym paśmie w miarę ciągłe bloki częstotliwości. Jednakże takie nasze działanie wymagałoby zgodnego wniosku wszystkich operatorów posiadających rezerwacje w paśmie 1800 MHz" - zaznaczyła Gaj.

Biorąc pod uwagę stanowiska w konsultacjach, UKE zdecydował m.in. o wydłużeniu okresu na jaki zostanie udzielona rezerwacja z 10 na 15 lat.

"Ustalając pułap zaangażowania inwestycyjnego Prezes UKE uwzględnił wyniki analizy danych przedstawianych w sprawozdaniach przedsiębiorców telekomunikacyjnych w latach 2009 - 2011, z których wynika, że nawet kwota 100 mln zł w skali roku nie stanowi bariery dla podmiotów prowadzących inwestycje na rynkach telekomunikacyjnych. Kwota ta zwiększa prawdopodobieństwo, iż rezerwacja częstotliwości po przeprowadzonym przetargu zostanie dokonana na rzecz podmiotu wiarygodnego, o co wielokrotnie postulowali uczestnicy rynku telekomunikacyjnego" - czytamy dalej. Dodatkowo termin obowiązkowego rozpoczęcia wykorzystywania częstotliwości będących przedmiotem przetargu i rozpoczęcia komercyjnego oferowania usług telekomunikacyjnych z ich wykorzystaniem będzie określony na nie później niż 12 miesięcy od daty otrzymania rezerwacji częstotliwości.

Analitycy firmy analityczno-doradczej Audytel oceniają, że od tego jaki będzie efekt przetargu na częstotliwości z zakresu 1800 MHz jego wpływ na gospodarkę może się różnić nawet o 6,2 mld zł. To wynik symulacji wpływu różnych scenariuszy na tzw. bilans dobrobytu społecznego - 6,2 mld zł to różnica między najbardziej i najmniej korzystnym wariantem dla gospodarki i konsumentów. Audytel przeanalizował kilka możliwych scenariuszy. Za bazowy uznano scenariusz rozwoju organicznego w którym P4 (operator sieci Play) otrzyma 2-3 rezerwacje, Centertel (Orange) oraz PTC (T-Mobile) po jednej a Polkomtel (Plus) - żadnej (grupa związana z Zygmuntem Solorzem-Żakiem dysponuje obecnie największym pakietem częstotliwości.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UKE chce szybko przetargu na 1800 MHz, zmienia część założeń

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl