SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

UKE chce szybszego zwolnienia przez TVP miejsc na MUX-1

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej chce, aby Telewizja Polska szybciej zwolniła miejsca na MUX-1. Dlatego organizuje w tej sprawie rozprawę administracyjną. Tymczasem Fundacja Lux Veritatis, nadawca TV Trwam, zbiera podpisy pod petycją w tej sprawie do ministra administracji i cyfryzacji.

Article

Urząd Komunikacji Elektronicznej prowadzi postępowanie administracyjne w sprawie zmiany lub uchylenia decyzji o rezerwacji częstotliwości dla TVP na multipleksie pierwszym już od 7 listopada br. W związku z tym zwołano rozprawę administracyjną, która odbędzie się 10 grudnia br. w siedzibie UKE. Jej celem ma być uproszczenie i przyspieszenie prowadzonego postępowania, a także wyjaśnienie powstałych wątpliwości.

Magdalena Gaj, prezes UKE, zaprosiła na rozprawę wszystkich nadawców obecnych na MUX-1, czyli Telewizję Polską, nadawców stacji komercyjnych obecnych tam od 2011 roku (Eska TV, Polo TV, ATM Rozrywka i TTV) jak również nowych nadawców, którzy dostali od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji koncesje na emisję na MUX-1 w tym roku. Są to: Fundacja Lux Veritatis (kanał TV Trwam), Stopklatka S.A. (kanał Stopklatka TV) oraz TV Spektrum sp. z o.o. (kanał Fokus TV). Koncesję otrzymała również TVP na kanał dziecięcy TVP ABC.

UKE zapowiada, iż po dokonaniu zmian lub cofnięciu rezerwacji dla Telewizji Polskiej na MUX-1 będzie możliwe zakończenie pozostałych postępowań i wydanie decyzji o rezerwacji częstotliwości dla nowych nadawców.

Tymczasem Fundacja Lux Veritatis w dalszym ciągu zbiera podpisy pod petycją do ministra administracji i cyfryzacji Rafała Trzaskowskiego w sprawie cofnięcia decyzji o zarezerwowaniu przez Telewizję Polską miejsc na multipleksie pierwszym.

- Domagam(y) się, aby opłacany z naszych podatków wysoki urzędnik państwowy, jakim jest Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, (…) zastosował się do przepisu art. 7 ust. 2 ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej i niezwłocznie dokonał zmiany decyzji nr DZC-WTY-5157-14/11(3) z dnia 31 października 2011 roku, na mocy której Telewizja Polska S.A. bezprawnie uzyskała rezerwację częstotliwości na multipleksie pierwszym do dnia 27 kwietnia 2014 roku – można przeczytać w skardze obywatelskiej, opublikowanej na stronie petycje.luxveritatis.pl. Pod petycją podpisało się dotąd prawie 26 tys. osób.

W art. 7 ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej widnieje zapis o tym, że TVP rozpowszechnia programy telewizyjne na MUX-1 do momentu pokrycia sygnałem z MUX-3 terytorium Polski, zamieszkałego przez co najmniej 95 proc. ludności. Ustawodawca zaznacza jednak, że nie później niż do dnia 27 kwietnia 2014 r.

Z komunikatu UKE z 23 lipca br. wynika, że MUX-3 osiągnął zasięg 99,5 proc. Dlatego Lux Veritatis domaga się zmiany decyzji o rezerwacji, wydanej dla Telewizji Polskiej.

Rzecznik prasowy TVP Jacek Rakowiecki nie chce komentować akcji, prowadzonej przez nadawcę TV Trwam, ani nie podaje, kiedy TVP planuje opuścić MUX-1. - Wszelkie decyzje w tej sprawie zależą od UKE – mówi portalowi Wirtualnemedia.pl.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UKE chce szybszego zwolnienia przez TVP miejsc na MUX-1

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marcin
To co dzieje się w sprawie Telewizji Trwam to jest skandal i bezprawie. Fundacja Lux Veritatis dostała koncesję, opłaciła ją, a nie może nadawać. Prześladowania z jakimi konsekwentnie ze strony establiszmentu III RP spotykają się media Ojca Rydzyka to jest materiał na akt oskarżenia dla odpowiedzialnych za to urzędników i podstawa do roszczeń na idących w setki milionów odszkodowań od Skarbu Państwa ...
21 11
odpowiedź
User
kkk
Pod petycją podpisało się już (05.12.2013 08:32) 30989 tys. osób.
16 11
odpowiedź
User
Bidl
Pod petycją podpisało się dotąd ponad 31 tyś - jedyne 5 tyś. więcej niż w tekście, a tekst niby z dzisiaj jest...
13 10
odpowiedź
User
jes kaman jes
trfam
8 10
odpowiedź
User
B.Klimkiewicz.
Powinni się ciezsyć, że TVP tam nadaje, bo gdy sie wyniesie czy ją wydymają z tego multiplexu, to nikt tego ogladał nie będzie. Rezsta tych kanałów to papka dla bezmózgowców. Poziom katastrofalny. TVN i Polsat to nadmiar reklamy utrudniający oglądanie. B.Klimkiewicz.
8 8
odpowiedź