SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UKE: druga runda konsultacji aukcji na pasma 800 MHz i 2,6 GHz

Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosił rozpoczęcie drugiej tury konsultacji aukcji na rezerwację częstotliwości z pasma 800 MHz i 2,6 GHz, służących do internetu mobilnego LTE.

Magdalena GajArticle

Ogłoszenie drugiej tury konsultacji wynika z faktu, że po zapoznaniu się ze stanowiskami przekazanymi po pierwszej rundzie konsultacji UKE zdecydował o wprowadzeniu niektórych postulowanych zmian, a to w myśl prawa wymaga ponownego skonsultowania dokumentacji aukcyjnej.

Jak podaje regulator, generalną intencją wprowadzonych zmian jest takie stworzenie ram aukcji, aby kształt rynku sprzyjał i skłaniał operatorów do współpracy z wykorzystaniem uzyskanych w aukcji częstotliwości. "Współpraca taka nie może jednak doprowadzić do zaburzenia konkurencji na rynku i musi odbywać się w określonych warunkach regulacyjnych." - czytamy w komunikacie UKE.

- Stoję na stanowisku, iż optymalnym rozwiązaniem wydaje się być wykorzystanie częstotliwości będących przedmiotem aukcji na zasadzie współkorzystania. Ponieważ zarówno w oficjalnych stanowiskach przekazanych przez zainteresowane podmioty, jak i głosach rynku, element współdzielenia częstotliwości był traktowany jako kluczowy dla tej aukcji, zdecydowałam się zmodyfikować zapisy aukcyjne w tym kierunku, zgodnie z postulatami rynku. (...) Jako regulator rynku stoję na stanowisku, iż współdzielenie częstotliwości nie może doprowadzić do monopolizacji rynku przez podmioty współdzielące częstotliwości, a w konsekwencji do zaburzenia konkurencji na rynku telekomunikacyjnym." - stwierdziła Magdalena Gaj, prezes UKE.

Według UKE, nierównowaga konkurencyjna może skutkować powstaniem kolejnego negatywnego zjawiska na rynku telekomunikacyjnym, jakim jest ograniczenie ofert detalicznych dostępnych dla konsumenta, zarówno pod względem ich liczby, różnorodności, jakości oraz ceny. Stąd też jedną ze zmian w dokumentacji aukcyjnej jest przeniesienie zapisu o ograniczeniu możliwości współwykorzystywania częstotliwości do maksymalnie 30 MHz, do miejsc we wzorze oferty, gdzie opisane są zobowiązania uczestników aukcji dotyczące rezerwacji częstotliwości z pasma 800 MHz. Tym samym, ograniczenie możliwości współwykorzystywania częstotliwości z zakresu dywidendy cyfrowej zostanie zawarte w decyzjach rezerwacyjnych dla podmiotów, które te częstotliwości pozyskają w aukcji.

Druga istotna zmiana obejmuje zapisy dotyczące spectrum cap w paśmie 800 MHz. Usunięto tutaj zapisy odnoszące się do posiadanych już zakresów częstotliwości z pasma 900 MHz oraz częstotliwości z zakresu dywidendy cyfrowej. UKE stoi na stanowisku, że wcześniejsza zmiana w warunkach aukcji, skutkująca zapisaniem w decyzjach rezerwacyjnych ograniczenia możliwości współwykorzystywania częstotliwości do 30 MHz, będzie wystarczającą gwarancją utrzymania równowagi konkurencyjnej pomiędzy podmiotami, które posiadają obecnie zasoby w zakresie 900 MHz i potencjalnie pozyskają częstotliwości w zakresie 800 MHz. Jednocześnie zniesienie tego ograniczenia zdaniem regulatora otwiera więcej możliwości technicznych dla najbardziej efektywnego wykorzystania pasma w zakresach o zbliżonych właściwościach, a co za tym idzie, zapewnienia jeszcze większej efektywności budowy dostępu do usług szybkiej transmisji danych w mniej zurbanizowanych obszarach kraju.

UKE podkreśla, że posiada także narzędzia regulacyjne, które pozwolą - już po dokonaniu rezerwacji częstotliwości i rozpoczęciu wykorzystywania częstotliwości objętych aukcją - zagwarantować realizację celów, jakie są stawiane przed regulatorem pod kątem kształtowania prawidłowego rozwoju rynku i zapewnienia właściwego środowiska funkcjonowania, zarówno dla przedsiębiorców telekomunikacyjnych, jak i konsumentów.

Zainteresowane podmioty mogą zgłaszać swoje stanowiska do projektów dokumentów stanowiących przedmiot drugiej rundy konsultacji do 5 maja br.

Przedmiotem aukcji jest 19 rezerwacji częstotliwości, w tym 5 bloków (każdy po 10 MHz) z pasma 800 MHz oraz 14 bloków (każdy po 10 MHz) z pasma 2,6 GHz. Proponowana cena wywoławcza wynosi 250 mln zł za jeden blok częstotliwości z pasma 800 MHz oraz 25 mln zł za jeden blok z pasma 2,6 GHz.

Podmioty biorące udział w aukcji będą mogły uzyskać maksymalnie dwie rezerwacje częstotliwości z pasma 800 MHz (co stanowi łącznie 20 MHz widma z pasma 800 MHz) oraz maksymalnie cztery rezerwacje częstotliwości z pasma 2,6 GHz (łącznie 40 MHz widma z pasma 2,6 GHz). Zwycięzcy będą uprawnieni do wykorzystywania częstotliwości przez okres 15 lat.

Pierwotnie aukcja miała się zacząć w połowie lutego, ale prezes UKE odwołała ją, uzasadniając to „troską o zapewnienie stabilności i pewności obrotu prawnego i wyeliminowanie jakichkolwiek wątpliwości formalno-prawnych” (więcej na ten temat). Ponowna procedura została ogłoszona kilka dni później.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UKE: druga runda konsultacji aukcji na pasma 800 MHz i 2,6 GHz

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl