SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UKE nakłada karę na Play za brak potwierdzenia zmian w umowach

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) nałożył na spółkę P4, właściciela sieci Play karę w wysokości 10 tys. złotych. Regulator ustalił, że operator nie potwierdzał na piśmie zmian w umowach użytkowników dokonywanych w rozmowach telefonicznych z konsultantami.

 

Article

Prezes UKE stwierdził, że spółka P4 nie wypełniła obowiązku utrwalenia oświadczenia abonenta dotyczącego zmiany warunków umowy dokonanych telefonicznie. Za to naruszenie nałożono karę w wysokości 10 tys. zł.

Jak informuje UKE postępowanie zostało zainicjowane skargą abonenta, który podczas kontaktu telefonicznego z konsultantem Play dokonał zmiany warunków zawartej umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych. W takiej sytuacji prawo telekomunikacyjne nakładało na dostawcę usług obowiązek utrwalenia oświadczenia abonenta, jego przechowywania i udostępniania. Regulator twierdzi że w omawianej sprawie P4 nie wykonała powyższego obowiązku i nie utrwaliła oświadczenia abonenta złożonego telefonicznie.

Prezes UKE oceniając zakres naruszenia zwrócił uwagę, że P4 dopuściła się naruszenia przepisu prawa telekomunikacyjnego z zakresu ochrony abonentów i użytkowników końcowych w relacjach z przedsiębiorcą telekomunikacyjnym.

Według urzędu naruszenie skutkowało brakiem możliwości udowodnienia przez abonenta treści jego oświadczenia o zmianie warunków umowy łączącej go z dostawcą usług. Tym samym abonent został pozbawiony możliwości faktycznego zabezpieczenia swoich interesów (przechowywanie oświadczenia abonenta ma przede wszystkim stanowić dowód dokonania przez niego zmian warunków umowy o określonej treści).

Przy ocenie dotychczasowej działalności P4 prezes UKE wziął pod uwagę, że podmiot był już karany, w tym za naruszenia związane z zawieraniem i wykonywaniem umów o świadczenie usług telekomunikacyjnych. Jednocześnie z uwagi na jednostkowy charakter naruszenia kara pieniężna powinna być proporcjonalna do stwierdzonego naruszenia.

Z drugiej strony w ocenie Prezesa UKE nałożona kara powinna też pełnić funkcję prewencyjną i nakłonić ukaranego do zapobieżenia powtórnemu naruszeniu obowiązków w przyszłości. Decyzja nie jest prawomocna, P4 może odwołać się od niej do sądu.

Na koniec września br. sieć Play miała 15,02 mln klientów, w tym 12,72 mln aktywnych (8,99 mln abonentów i 3,74 mln użytkowników ofert prepaidowych). W trzech kwartałach br. Play Communications zanotował wzrost wpływów operacyjnych o 2,1 proc. do 5,03 mld zł oraz 542,4 mln zł zysku netto (wobec 244,5 mln zł rok wcześniej).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UKE nakłada karę na Play za brak potwierdzenia zmian w umowach

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl