SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UKE ogłosił konkurs na operatorów siedmiu multipleksów lokalnych radia cyfrowego DAB+

Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpisał konkurs na siedem rezerwacji częstotliwości multipleksów lokalnych radia cyfrowego DAB+ dla zainteresowanych operatorów.

Chodzi o lokalizacje dla lokalnych rozgłośni radiowych, zainteresowanych nadawaniem w DAB+: w Poznaniu, Toruniu, Rzeszowie, Tarnowie, Warszawie, Katowicach, Częstochowie.

Każda rezerwacja obejmuje jeden blok częstotliwościowy z zakresu 174-230 MHz, przeznaczony do rozpowszechniania lub rozprowadzania w sposób cyfrowy drogą rozsiewczą naziemną programów radiowych w technologii DAB+ (Digital Audio Broadcasting +).

Każdy uczestnik konkursu (potencjalny operator multipleksu) może złożyć tylko jedną ofertę na co najmniej jedną i maksymalnie siedem rezerwacji częstotliwości. Termin na złożenie ofert w konkursie upływa 24 maja 2021 roku, a każda rezerwacja częstotliwości będzie obowiązywała do 30 czerwca 2030 roku.

Konkurs w Poznaniu i Rzeszowie

Kilkanaście dni temu KRRiT rozpisała kolejne konkursy na nadawanie lokalnych podmiotów w DAB+ w Poznaniu i w Rzeszowie. Ogłoszenie przewodniczącego w tej sprawie zostało już opublikowane. W Poznaniu o wolne częstotliwości będzie mogło ubiegać się czterech nadawców, a w Rzeszowie – siedem rozgłośni.

Do tej pory mimo zapowiedzi Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji – niemal przez rok – nie został ogłoszony konkurs na wolne częstotliwości na multipleksie ogólnopolskim, a jedynie konsultacje, przesunięte zostały także kolejne tury konkursowe dotyczące lokalnych rozgłośni. Rzeczniczka KRRiT, Teresa Brykczyńska odpowiedziała nam, że opóźnienia są spowodowane pandemią koronawirusa.

Do tej pory KRRiT nie wyznaczała daty switch offu (wyłączenia) nadawania analogowego i zastąpienia go całkowicie nadawaniem cyfrowym.

Dołącz do dyskusji: UKE ogłosił konkurs na operatorów siedmiu multipleksów lokalnych radia cyfrowego DAB+

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
waldi
Co ma wspólnego pandemia koronawirusa z pracą urzędników? Nieróbstwo i tyle.
odpowiedź
User
miś społeczny
A u mnie DAB+ jak nie działał tak nie działa (50 km od Gdańska, miasto 40-parę tysięcy mieszkańców). To znaczy, pewno działa, ale musi być na dachu antena na dawny telewizyjny kanał 10 w polaryzacji pionowej. Konia z rzędem temu, kto w trzeciej dekadzie XXI wieku będzie chciał zakładać antenę na dachu TYLKO PO TO, żeby posłuchać paru stacji radiowych w jakości dalekiej od CD (kompresja stratna) - w epoce tysięcy stacji internetowych. Tym bardziej, że w blokach jest ZAKAZ instalowania anten na dachach, a AZART-y polikwidowano bez modernizacji. O tym UKE zdaje się zapomina. System radiowy, w którym trzeba wystawiać ciężką i drogą antenę na dach to RELIKT PRZESZŁOŚCI! W XXI wieku radio ma działać BEZ SPECJALNEJ ANTENY - powinien być to standard cywilizacyjny. Kto tego nie rozumie, nie powinien piastować żadnego stanowiska czy to w UKE czy w Ministerstwie Łączności czy w innej Krajowej Radzie Mediów Takich i Owakich.
odpowiedź
User
miś społeczny
Same pierdziawki. 10kW i koniec. W trudnym terenie już 20km od nadajnika już nie odbierzesz bez anteny na dachu. Za takie radio cyfrowe to ja dziękuję.
odpowiedź