SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UKE robi kolejne podejście do aukcji 5G. Ruszają konsultacje

Do sierpnia przyszłego roku Urząd Komunikacji Elektronicznej chce zakończyć aukcję, która ma rozdysponować częstotliwości na potrzeby technologii szybkiego internetu 5G - ogłosił prezes UKE Jacek Oko podczas konferencji prasowej. Właśnie ruszyły konsultacje warunków postępowania aukcyjnego. Cena wywoławcza za jeden blok wynosi 450 mln zł.

Jacek Oko, prezes UKE, fot. UKEJacek Oko, prezes UKE, fot. UKE

Jacek Oko konieczność rozwoju szybkiego internetu w technologii 5G tłumaczył tym, że w Polsce 3 mln gospodarstw domowych jest poza zasięgiem sieci powyżej 30 Mb/s, a ponad 6 mln nie ma dostępu do światłowodu.  - Trudno oczekiwać, by do każdego gospodarstwa dotarł światłowód, może to być nieekonomicznie opłacalne - mówił szef UKE. Wynika to z faktu, że aż 80 proc. mieszkańców Polski mieszka na 20 proc. powierzchni kraju. Reszta kraju jest o wiele słabiej zaludniona.

Przedmiotem aukcji są cztery bloki po 80 MHz w paśmie 3480-3800 MHz, na które zwycięzcy dostaną 15-letnie rezerwacje. Cena wywoławcza każdego z nich wynosi 450 mln zł. Jacek Oko szacuje, że z tytułu aukcji do budżetu państwa trafić może nawet 2 mld zł.

Warunkiem uczestnictwa w aukcji jest udokumentowanie nakładów na inwestycje w kwocie netto nie niższej niż miliard złotych w latach 2016-2021. Trzeba też posiadać ogólnopolską rezerwację częstotliwości z co najmniej jednego z następujących pasm: 800 MHz, 900 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz lub 2600 MHz. W praktyce w aukcji powinni wziąć udział czterej operatorzy komórkowi działający w Polsce.

Konsultacje dotyczące warunków aukcji potrwają do 31 stycznia 2023 r. Urząd zakłada, że mogą zostać powtórzone. Potem planowane są aukcje próbne, licytacja i proces rezerwacji częstotliwości.

Orientacyjny harmonogram aukcji:
20 grudnia – ogłoszenie konsultacji dokumentacji aukcyjnej.
Do 31 stycznia (+43 dni) – termin na składanie stanowisk (termin wynika z Prawa telekomunikacyjnego, art. 16 ust. 2). Minimum to 30 dni, jednak ze względu na innowacyjne podejście dotyczące zobowiązań i okres świąt, chcemy dać chętnym do wzięcia udziału w aukcji więcej czasu do analiz.
+14 dni – analiza stanowisk, które wpłyną do UKE. To termin płynny, wynikający z praktyki.
Opcjonalnie kolejne 45 dni, czyli powtórzenie konsultacji i analiz, jeżeli po pierwszej turze stwierdzimy, że należy zmienić w istotnych punktach założenia aukcji. Wszystko zależy od merytorycznej wagi nadesłanych stanowisk i dobrego ich uargumentowania.
+1 dzień – ogłoszenie aukcji.
+45 dni – składanie ofert wstępnych (minimalny termin wynikający z Rozporządzenia Ministra Cyfryzacji w sprawie przetargu, aukcji oraz konkursu na rezerwację częstotliwości lub zasobów orbitalnych, par. 5 pkt. 2 lit. C).
+21 dni – I etap, ocena formalna (termin płynny, wynika z naszych przewidywań i doświadczeń)
+24 dni – aukcje próbne (termin płynny, wynikający z dokumentacji, kryje się za nim szereg czynności takich, jak potwierdzenie przez uczestników odbioru dokumentacji aukcyjnej, szkolenie, testy połączeń, sama aukcja próbna itd.).
+15 dni – II etap, właściwa licytacja (termin płynny, wynika z szacunków możliwości trwania aukcji i założenia przynajmniej jednokrotnej potrzeby wpłaty depozytu)
+30 dni – postępowanie rezerwacyjne (termin płynny, wynika z naszych przewidywań).

W etapie pierwszym aukcji komisja oceni, przeanalizuje i zweryfikuje oferty wstępne uczestników aukcji w oparciu o dokumenty i informacje zawarte w ofertach wstępnych oraz dane posiadane przez prezesa UKE. Etap drugi aukcji obejmuje ocenę ofert pod kątem kryterium wysokości kwoty zadeklarowanej przez uczestnika aukcji.

Po raz pierwszy UKE przedstawił zarówno zobowiązania ilościowe jak i jakościowe, które dotyczyć będą operatorów do których trafią częstotliwości z pasma C. Zobowiązania ilościowe to m.in. zbudowanie najmniej 3,8 tys. stacji bazowych w ciągu 36 miesięcy od daty doręczenia decyzji. Zobowiązanie jakościowe dotyczą jakości dostarczanych usług - mowa tu o odpowiednim pokryciu powierzchni kraju, przepustowości i maksymalnym opóźnieniu. Mają dotyczyć obszaru kraju, domów, linii kolejowych czy dróg krajowych i wojewódzkich.

Konsultacje dotyczącej aukcji zostały ogłoszone przed przyjęciem nowych przepisów o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Prace nad nowelizacją ustawy przedłużają się - obecnie procedowana jest już ósma wersja projektu. Jeszcze do połowy br. prezes Urzędu Jacek Oko zapowiadał, że procedury aukcyjne zostaną rozpoczęte po przyjęciu projektu nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. - Potrzebujemy 2-3 tygodni na uruchomienie aukcji, chyba że zmiany przyjęte przez Komitet będą daleko idące, ale nie przewiduję tego - stwierdził Jacek Oko w lutym br.

- Zawsze planowaliśmy start konsultacji przed wejściem KSC. Dziś jest trudny ekonomicznie czas – mówił Jacek Oko, wymieniając efekty pandemii COVID-19, kwestie dotyczące energii czy wojnę na Ukrainie. - Jest też wysokie prawdopodobieństwo pozyskania środków unijnych (środków z KPO - przyp.), stąd z postanowiliśmy uruchomić konsultacje teraz – mówił szef UKE..

W 2023 r. Urząd planuje zająć się procedurą selekcyjną dla częstotliwości 700 MHz, natomiast na przełomie przyszłego i kolejnego roku - dla 800 MHz.

Aukcja 5G została ogłoszona i odwołana

To już drugie podejście do aukcji 5G. Trzy lata temu Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosił start postępowania konsultacyjnego w sprawie planowanej wówczas aukcji. Sama aukcja została ogłoszona 6 marca 2020 roku i zbiegła się w czasie z początkiem pandemii COVID-19. Jednak w maju 2020 roku w wyniku wejścia w życie przepisów tzw. trzeciej tarczy antykryzysowej wszczęto postępowanie prowadzące do jej unieważnienia. W ramach tarczy skrócono też kadencją Marcina Cichego jako prezesa UKE.

Sieć 5G (sieć telekomunikacyjna piątej generacji) to nowy standard telekomunikacyjny, który ma umożliwić pięćdziesięcio-, a nawet stukrotne zwiększenie prędkości transmisji w porównaniu do obecnie wykorzystywanej sieci 4G. Zapewnia wysokie przepływności bardzo niskie opóźnienia, wysoka gęstość liczby urządzeń na km2, dochodząca nawet do miliona. Technologia ta ma przyspieszyć m.in. rozwój internetu rzeczy, usług telemedycyny, autonomicznych pojazdów czy inteligentnych miast.

Z powodu nie rozstrzygnięcia dotąd czołowi operatorzy telekomunikacyjni w Polsce rozwijają sieć internetową w standardzie 5G od ponad dwóch lat, w oparciu o obecnie posiadane częstotliwości. Orange Polska i Play oferują 5G na częstotliwościach z pasma 2100 MHz, T-Mobile Polska na 2600 MHz, a Plus na 2600 MHz w technologii TDD.

Dołącz do dyskusji: UKE robi kolejne podejście do aukcji 5G. Ruszają konsultacje

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
replay
wydarzenia z backgroundu biednych oczami fajnych foreground - analizy ze bylo i wiec bedzie bo niby jest - tvp jest niewolnikiem licencji mundialu i odgrzewa kotlety a sublicencja juz dawno powinna inaczej selekconowac (malyszomania maciorek.piwko.pl i pletwonurkowanie tomasz-tatar.pl) bo zbliza sie boxing day sky sport
odpowiedź
User
bardzo
Koniec komentowania na Interii. Teraz czekamy na zaplanowany spadek użytkowników i planowaną akwizycję z grupą Onet. Szybko poszło z tym Miszczakiem.
odpowiedź
User
fgh
Cały problem w 5G jest taki, że 90% sprzedawanych obecnie telefonów nie posiada modemu 5G. Jeżeli chodzi o routery to sprawa jest jeszcze gorsza bo takie urządzenia są grubo ponad 1200 zł. Czyli sytuacja odwrotna jak w sprzęcie TV gdzie są już w większości TV 4K ale brak treści.
odpowiedź