SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UKE rozszerzy pasmo 2100 MHz i przedłuży częstotliwości największym telekomom

Urząd Komunikacji Elektronicznej zapowiedział rozszerzenie bloków pasma 2100 MHz do 15 MHz w drugim kwartale 2022 roku. Decyzje obejmą Orange, Play, Plusa i T-Mobile. Do Skarbu Państwa ma wpłynąć około 1,9 mld złotych.

Jacek Oko, prezes UKEJacek Oko, prezes UKE

Na początku grudnia 2021 r. UKE zapowiedział w 2022 r. przeprowadzenie procedury selekcyjnej oraz wydanie decyzji rezerwacyjnych dotyczących zasobów częstotliwości z pasma 3,6 GHz na potrzeby wdrożenia nowych technologii 5G.

Rezerwacje na 15 lat

Teraz pojawiły się informacje o tym, że regulator zamierza przeprowadzić procedurę przedłużenia rezerwacji częstotliwości w paśmie 2100 MHz o 15 lat dla głównych operatorów strukturalnych (MNO) oraz rozszerzenie bloków z 14,8 do 15 MHz.

Czytaj także: Będzie przełom w polskim 5G? Janusz Cieszyński: rozstrzygnięcie w ciągu najbliższych tygodni

Według wpisu na Twitterze Witolda Tomaszewskiego, p.o. rzecznika UKE regulator zamierza zrealizować swoje plany po spotkaniu z zarządami największych telekomów – Orange, Playa, Plusa i T-Mobile.

Dokładniejsze informacje na ten temat mają się pojawić w najbliższych dniach, po spotkaniach na poziomie roboczym. - Przypadek 2100 jest najprostszy (po prostu likwidacja guardbandów) i traktujemy to jako poligon testowy. 1800 MHz następne w kolejności. Kiedy? To wszystko zależy od mocy przerobowych  UKE i cyterech MNO – zaznaczył Tomaszewski na Twitterze.

1,9 mld złotych za rezerwacje

Zgodnie z harmonogramem do końca czerwca 2022 r. UKE ma przekazać telekomom indywidualne decyzje w sprawie przedłużenia rezerwacji. Jacek Oko, prezes UKE poinformował na blogu, że do tej pory odpowiednie wnioski złożyły T-Mobile i Play. W wypadku Playa obecna rezerwacja wygasa 31 grudnia 2022 r., zaś pozostali operatorzy mają czas do 1 stycznia 2023 r.

Przedłużenie rezerwacji na 15 lat nie odbędzie się za darmo. Do Skarbu Państwa z tego tytułu powinno wpłynąć ok. 1,9 mld zł. Na T-Mobile przypada w związku z tym opłata w wysokości ponad 459,9 mln zł, zaś na trzy pozostałe telekomy – z górą 475,5 mln w wypadku każdego telekomu.

Czytaj także: Polacy przenieśli do innych sieci ponad 300 tysięcy numerów w trzy miesiące

Dołącz do dyskusji: UKE rozszerzy pasmo 2100 MHz i przedłuży częstotliwości największym telekomom

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl