SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UKE wyznaczył sobie cele na 2023 r. W planie aukcja 5G

Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował plan działalności na rok 2023. Jednym z celów regulatora jest udostępnienie zasobów częstotliwości z pasma 3,6 GHz na potrzeby wdrożenia technologii 5G.

Jako najważniejsze zadania służące realizacji aukcji 5G, UKE wymienia przeprowadzenie procedury selekcyjnej oraz wydanie decyzji rezerwacyjnych.

Co warto podkreślić, podobne zadanie regularator planował zrealizować w 2022 r.

W przyszłym roku UKE planuje także podjąć działania mające na celu zwiększenie do 77 proc. odsetka gospodarstw domowych w zasięgu dostępu do internetu o przepustowości dosyłowej łącza wynoszącej co najmniej 100 Mb/s, z możliwością jej zwiększenia do przepustowości mierzonej w gigabitach. W tym zakresie regulator zapowiada monitorowanie rozwoju usług szerokopasmowych poprzez coroczną sprawozdawczość przedsiębiorców telekomunikacyjnych oraz wyznaczanie obszarów wymagających interwencji publicznej.

Jak co roku, UKE planuje kontrole sieci telekomunikacyjnych zapewniających świadczenie usług dostępu do internetu o przepustowościach przekraczających 30 i 100 Mb/s, wybudowanych w ramach I osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, pod kątem spełniania przez nie minimalnych parametrów jakościowych. W 2023 r., tak samo jak w 2022 r., zleconych ma zostać 96 takich kontroli (24 na kwartał).

Z kolei w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania rynku pocztowego oraz wzrostu jego konkurencyjności, UKE chce w przyszłym roku podjąć 39 kontroli podmiotów działających na tym rynku, w ramach których badany będzie m.in. czas przebiegu przesyłek pocztowych.

Ponadto UKE zamierza w 2023 r. wydać 100 decyzji rozstrzygających spory w przedmiocie ustalenia warunków dostępu do nieruchomości.

W planie regulatora jest również przeszkolenie 7 tys. osób w ramach kampanii podnoszących świadomość w zakresie bezpieczeństwa w internecie. Mowa jest tutaj o warsztatach edukacyjnych, webinarach, wykładach i kursach online, także poradnictwie konsumenckim i materiałach edukacyjnych.

Dołącz do dyskusji: UKE wyznaczył sobie cele na 2023 r. W planie aukcja 5G

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl