SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

UKE porównało ceny mobilnego internetu w Polsce

UKE przygotował analizę cen usług bezprzewodowego dostępu do internetu świadczonych przez operatorów komórkowych.

UKE porównało ceny mobilnego internetu w Polsce

Analiza UKE powstała w celu porównania cen poszczególnych ofert usług bezprzewodowego dostępu do internetu świadczonych przez operatorów telefonii ruchomej. W analizie zostały omówione oferty PTK Centertel Sp. z o.o., PTC Sp. z o.o., Polkomtel S.A. i P4 Sp. z o.o. na dzień 2 marca 2009 roku.

Z przeanalizowanych cenników operatorów sieci ruchomych wynika, iż za bezprzewodowy dostęp do internetu w sieciach PTC, PTK Centertel, Polkomtel oraz P4, klient indywidualny zapłaci miesięcznie:

  • od 49 zł do 60 zł z VAT przy limicie transferu danych 1 GB,
  • od 45 zł do 120 zł z VAT przy limicie 3 - 6 GB,
  • od 80 zł do 160 zł z VAT za limit od 10 do 13 GB.

Opłaty za dostęp do internetu w ofertach na kartę są na tym samym poziomie u wszystkich operatorów, czyli za transmisję danych w wielkości 100 KB klient zapłaci 0,03 zł z VAT, natomiast za minutę połączenia z internetem - 0,31 zł z VAT.

Z kolei dla klientów biznesowych ceny miesięcznego abonamentu kształtują się następująco:

  • od 40 zł do 49 zł bez VAT przy limicie transferu danych 1 GB,
  • od 36,89 zł do 100 zł bez VAT przy limicie 3 - 6 GB,
  • od 65,57 zł do 129 zł bez VAT za limit od 10 do 13 GB.

- Podsumowując, na polskim rynku istnieje wiele różnych ofert dostępu do bezprzewodowego internetu skierowanych do klientów indywidualnych jak i biznesowych. Jednak różnica cen przy określonym limicie transferu danych jest znacząca. Związane jest to z warunkami określonymi przez operatora w ofercie, takimi jak na przykład zasięg świadczenia usług w technologii UMTS czy prędkość przesyłania danych. Zatem przy wyborze odpowiedniej oferty klienci, zarówno biznesowi jak i indywidualni, nie powinni kierować się jedynie kryterium ceny za usługę dostępu do sieci ale rozważyć dodatkowe usługi i propozycje operatorów związane z daną ofertą, a przede wszystkim przetestować jej jakość przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Oferta operatorów sieci ruchomych może obejmować między innymi propozycje zakupu sprzętu komputerowego, oprogramowania po obniżonych cenach lub bezpłatnie, przez co oferta ta nie odbiega od oferty proponowanej przez operatorów sieci stacjonarnych. Ważny jest również limit transferu danych, który użytkownik musi dostosować do swoich potrzeb. Wszyscy opisani operatorzy umożliwiają klientom wypróbowanie na okres od 7 do 30 dni swojej usługi dostępu do Internetu, co jest niezwykle ważne, gdyż dzięki temu klient ma możliwość sprawdzenia parametrów jakościowych usługi w danym miejscu, a po tym okresie ma możliwość świadomego podjęcia decyzji o związaniu się z operatorem długoterminową umową lub o rezygnacji z usługi. Jest niezwykle ważne, aby klient mógł sprawdzić rzeczywiste wartości transferu danych przed podpisaniem umowy, zwłaszcza w przypadku umowy na czas określony, której przedterminowe rozwiązanie z reguły wiąże się z nałożeniem na klienta opłat wyrównawczych za usługę dostępu do internetu po cenie standardowej. Mimo, iż większość ofert dostępu do internetu w sieci ruchomej jest podpisywana na czas określony to pojawiają się także oferty na czas nieokreślony, dzięki czemu klient może rozwiązać umowę bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Ofertę taką dla klientów indywidualnych posiada PTC Sp. z o.o. oraz PTK Centertel Sp. z o.o., jednakże trzeba mieć na uwadze, że przy takiej umowie, choć opłaty miesięczne abonamentu pozostają bez zmian, rosną koszty przyłączenia do sieci (do 99 zł z VAT w sieci Era, natomiast do 300 zł z VAT w sieci Orange).

Bardzo ważnym aspektem dla użytkowników internetu korzystających z usług operatorów sieci ruchomych jest jakość tych usług. Na bazie 2500 pomiarów, dokonanych w 4 sieciach GSM/UMTS przez firmę Audytel, można stwierdzić, że jakość i parametry użytkowe usług bezprzewodowego dostępu do Internetu są wystarczająco dobre, aby usługi te mogły być traktowane jako alternatywa stałego łącza pod względem prędkości przesyłu danych. Średnia zmierzona prędkość pobierania dla bezprzewodowego internetu dla wszystkich pomiarów wyniosła ponad 700 Kb/s. Wynik ten umiejscawia daną usługę między parametrami dostępu szerokopasmowego ADSL w opcji 512 Kb/s oraz 1 Mb/s. Podobnie można traktować zmierzoną średnią szybkość wysyłania danych, która oscyluje wokół 256 Kb/s. Dla tych, którzy nie posiadają stacjonarnego dostępu do sieci internet, dostęp poprzez sieci ruchome jest szansą na uniknięcie wykluczenia ze społeczeństwa informacyjnego.

Wzrost dostępności usług w technologii 3G oraz poziom cen za dostęp szerokopasmowy do Internetu w sieciach ruchomych, pomimo nadal obowiązujących limitów transferu danych, powodują systematyczny wzrost zainteresowania ofertą operatorów telefonii ruchomej. Świadczy o tym rosnąca liczba użytkowników bezprzewodowego internetu za pomocą modemów lub kart modemowych, która na koniec czerwca 2008 roku wyniosła ponad 733 tysięcy użytkowników a w styczniu 2009 roku już ponad 1 mln, stanowiąc ponad 19% udziału w całkowitej liczbie łączy szerokopasmowych w Polsce. Dostęp do sieci internet poprzez sieci ruchome może nie jest jeszcze w pełni substytucyjny wobec stacjonarnego szerokopasmowego łącza (chociażby ze względu na wspomniane limity transferu danych) ale można go niewątpliwie traktować jako dobrą alternatywę - czytamy w raporcie UKE.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UKE porównało ceny mobilnego internetu w Polsce

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl