SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

UKE przyspiesza publiczne hotspoty i zwiększa limit transferu danych

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) zaproponował, by w miejscach publicznych prędkość internetu w hotspotach została zwiększona do 2 Mb/s, a miesięczny limit transferu wynosił 1 GB. Regulator chce pogodzić interesy samorządów terytorialnych z lokalnymi operatorami.

Article

UKE przedstawił wczoraj do konsultacji projekt zmodyfikowanego stanowiska w sprawie świadczenia bezpłatnej lub w zamian za opłatę niższą niż cena rynkowa usługi dostępu do sieci internet przez jednostki samorządu terytorialnego.

Jest to dokument, w którym urząd proponuje zmiany w stosunku do regulacji obowiązujących obecnie w kwestiach dostępu do internetu za pośrednictwem darmowych hotspotów działających w miejscach publicznych, prowadzonych przez lokalne władze.

Według przedstawionego przez UKE projektu hotspoty zlokalizowane w otwartej przestrzeni publicznej (na przykład w miejskich parkach czy na placach) będą zapewniać połączenie z internetem z prędkością nie większą niż 1 Mb/s (obecnie prędkość ta jest ograniczona do 512 Kb/s).

Natomiast wewnątrz budynków użyteczności publicznej połączenie z internetem nie będzie mogło być szybsze niż 2 Mb/s - teraz ograniczenie także w tym wypadku wynosi 512 Kb/s.

Różnica w prędkości darmowego internetu w publicznych hotspotach bierze się stąd, że na terenach otwartych z darmowego dostępu do sieci mogą teoretycznie korzystać osoby mieszkające w zasięgu takich punktów, co w niekorzystny sposób może wpływać na lokalny rynek telekomunikacyjny i ofertę dostępu do sieci ze strony operatorów.

Jednocześnie regulator zaproponował, aby miesięczny limit transferu danych w wypadku darmowych połączeń internetowych wynosił 1 GB a nie, jak obecnie, 750 MB.

W opublikowanym projekcie UKE wyjaśnia także motywy, jakie stoją za koniecznością stosowania ograniczeń w darmowym dostępie do sieci w miejscach publicznych.

- Oferowanie przez jednostki samorządu terytorialnego (JST) usługi dostępu do Internetu bez pobierania opłat lub w zamian za opłatę niższą niż cena rynkowa jest już w Polsce zjawiskiem powszechnym oraz dynamicznie rozwijającym się - zauważa UKE. - W zasadzie każde większe miasto zapewnia swoim mieszkańcom, jak również turystom, możliwość korzystania z bezpłatnej usługi dostępu do Internetu w najbardziej popularnych miejscach publicznych. Można zauważyć, że dzięki podejmowanej przez JST działalności w tym zakresie, JST zwiększyły wśród swoich mieszkańców zainteresowanie usługami szerokopasmowymi, a także poprawiły swoją atrakcyjność i wizerunek. Podejmowanie przez JST działalności w zakresie usługi darmowego dostępu do Internetu zawsze będzie wywierać wpływ na rynek telekomunikacyjny. Oddziaływanie to z jednej strony może mieć charakter pozytywny, gdyż będzie przejawiać się między innymi zapewnieniem osobom wykluczonym cyfrowo możliwości korzystania z usługi dostępu do Internetu czy też zwiększeniem zainteresowania technologiami informacyjno - komunikacyjnymi. Z drugiej strony taka działalność może jednak powodować stagnację lokalnego rynku telekomunikacyjnego oraz zakłócić rozwój konkurencji na tym rynku - podkreśla urząd.

Regulator wyjaśnia także, że do modyfikacji stanowiska w sprawie ograniczeń w publicznym dostępie do sieci skłoniła go 5-letnia praktyka w prowadzeniu przez prezesa UKE postępowań administracyjnych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UKE przyspiesza publiczne hotspoty i zwiększa limit transferu danych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl