SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UKE rozpoczął przetarg na 2 częstotliwości z zakresu 1800 MHz

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) rozpoczął przetarg na dwie rezerwacje częstotliwości z zakresu 1800 MHz do wykorzystania w publicznej sieci telekomunikacyjnej.

Podał urząd w komunikacie w poniedziałek.

"Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej ogłosił 21 maja 2007 r. rozpoczęcie postępowania przetargowego na dwie rezerwacje częstotliwości z zakresu 1710 - 1730 MHz i 1805 - 1825 MHz, z których każda obejmuje 49 dupleksowych kanałów radiowych (przez kanał dupleksowy rozumie się kanał dwuczęstotliwościowy składający się z dwóch kanałów jednoczęstotliwościowych, każdy o szerokości 200 kHz, stanowiących logiczną całość) z odstępem dupleksowym 95 Mhz" - podano w komunikacie.

Częstotliwości będące przedmiotem przetargu mogą być wykorzystywane w publicznej sieci telekomunikacyjnej (np. telefonia ruchoma, telefonia stacjonarna, radiowy dostęp do sieci internet) na obszarze całego kraju do dnia 31 grudnia 2022 roku, podano także.

UKE poinformował, że minimalna jednorazowa opłata za dokonanie rezerwacji częstotliwości wynosi 1.960.000 zł w przypadku jednej oferty, co stanowi 50% opłaty rocznej za prawo do dysponowania 49 kanałami radiowymi w pierwszym roku rezerwacji częstotliwości dla sieci komórkowej.

Urząd zastosuje następujące kryteria oceny ofert: wysokość kwoty zadeklarowanej (110 punktów), zachowanie warunków konkurencji (200 punktów), wiarygodność finansowa (6 punktów), zobowiązania podjęte przez uczestnika przetargu (24 punkty).

Prezes UKE Anna Streżyńska zapowiadała wcześniej, że przetarg na wolne częstotliwości zostanie ogłoszony na początku maja. Według szefowej UKE, częstotliwości te będą mogły być wykorzystane także dla telefonii 3G i świadczenia innego niż telefonia komórkowa rodzaju usług, jak mobilny internet czy telefonia stacjonarna.

Wstępne zainteresowanie udziałem w przetargu na częstotliwości w paśmie 1800 MHz wyrażało pięć podmiotów PTK Centertel - operator sieci Orange, Polska Telefonia Cyfrowa - operator sieci Era, Polkomtel - operator sieci Plus. Ponadto chęć budowy własnej sieci telefonii komórkowej zgłosiło póki co dwóch nowych graczy: Telekomunikacja Kolejowa oraz firma Centernet, kontrolowana przez Romana Karkosika.

Częstotliwości w paśmie 1800 MHz wymagają gęstej budowy masztów i najlepiej wykorzystać je w terenach mocno zurbanizowanych.

Przetarg na GSM 1800 był organizowany już dwukrotnie. Pierwszy przetarg nie był rozstrzygnięty, ponieważ żadna ze stron nie uzyskała nawet minimalnej wymaganej w przetargu ilości punktów. Z kolei drugi przetarg wygrała Telekomunikacja Kolejowa, spółka z grupy PKP. Za rezerwację częstotliwości miała zapłacić ponad 500 mln zł. Jednak właściciele firmy (Skarb Państwa i PKP) zdecydowali, że nie odbierze ona licencji.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UKE rozpoczął przetarg na 2 częstotliwości z zakresu 1800 MHz

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl