SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nadawcy szykują dodatkowe kanały i treści VoD dla Ukraińców

Telewizja Polska, której kanał TVP ABC 2 emituje bajki po ukraińsku zamierza rozszerzyć ofertę dla najmłodszych uchodźców. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl nad zaoferowaniem podobnych treści pracują Polsat Box i Canal+. Nie wyklucza tego też Vectra.

W wyniku rosyjskiej inwazji do Polski z Ukrainy przybyło już 1,2 mln uchodźców. Stopniowo w mediach przybywa treści w języku ukraińskim. Grupa RMF uruchomiła RMF Ukraina w Przemyślu (98,6 FM) oraz Hrubieszowie (93,3 FM). W programie nadawane są przez całą dobę specjalne serwisy informacyjne, w których podawane są po ukraińsku i po angielsku ważne i przydatne informacje dla uchodźców m.in. o organizacjach charytatywnych, możliwościach znalezienia noclegu, na temat opieki zdrowotnej czy o sposobach poszukiwania pracy. Stacja nie emituje reklam.

Po godzinie 10, 14 i 17 Program 1 Polskiego Radia nadaje serwisy w języku ukraińskim. W ramówce Radia Lublin od poniedziałku do piątku o godz. 12.50 („Pogotowie radiowe”) i 18.50 („Aktualności”) nadawany jest cykl „Pasibnik”. To praktyczny poradnik (w języku ukraińskim) z niezbędnymi informacjami dla osób przekraczających polską granicę. Drogą internetową i poprzez nadajniki DAB+ Polskiego Radia emitowany jest też sygnał ukraińskiego radia. Serwisy po ukraińsku nadaje też Radio Wnet.

Kanał Ukraina 24 jest dostępny w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych oraz w serwisach streamingowych: Canal+ online, Polsat Box Go, Player, WP Pilot. W portalu Onet stacja jest dostępna z symultanicznym tłumaczeniem. Odbiorcy naziemnej telewizji cyfrowej, których telewizor posiada funkcję HbbTV (telewizja hybrydowa) i jest podłączony do internetu mogą oglądać stację Perszyj. W streamingu odbiór jest możliwy za pośrednictwem aplikacji TVP GO i TVP VOD.

TVP zaoferuje treści edukacyjne dla ukraińskich dzieci

Większość uchodźców to kobiety z dziećmi. Nadawca publiczny wprowadził specjalną ramówkę TVP ABC 2 z myślą o uchodźcach. Oferta dla ukraińskich dzieci ma zostać rozszerzona.

- Telewizja Polska, jako pierwsza, za pośrednictwem kanału TVP ABC 2 udostępniła pasma specjalnie dla dzieci z Ukrainy, które przybywają do Polski z terenów dotkniętych wojną. Od 2 marca o godzinie 6:00, 12:00 oraz 18:00 emitowane są specjalne godzinne pasma z bajkami polskimi i zagranicznymi przeznaczonymi dla ukraińskich dzieci. Jednocześnie trwają intensywne prace nad przygotowaniem ukraińskich wersji językowych kolejnych cykli programów i audycji dla dzieci oraz opracowywana jest koncepcja audycji edukacyjnej, która ma pomóc dzieciom z Ukrainy w nauce języka polskiego. Te propozycje będą dostępne online na kanale TVP ABC 2 - informuje portal Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP.

Czy TVP nie powinna wprowadzić takich treści w normalnym kanale naziemnym? Nie każdy odbiorca naziemnej telewizji ma telewizor z HbbTV. Nie każdy telewizor z HbbTV jest podłączony do internetu. - Wirtualny kanał TVP ABC 2 zapewnia dzieciom w wieku 3-6 lat rozrywkę i naukę na najwyższym poziomie. Jest dostępny zarówno poprzez HbbTV jak i TVP GO, więc bez przeszkód można go odbierać nie tylko na telewizorze, ale również na urządzeniach mobilnych, praktycznie w całym kraju. Rozwiązanie to jest adekwatne do obecnej sytuacji i potrzeb oraz pozwala najmłodszym oglądać ulubione treści w dowolny sposób - odpowiada Centrum Informacji TVP.

Operatorzy płatnej telewizji pracują nad ofertą dla uchodźców

Jak dowiedział się nieoficjalnie portal Wirtualnemedia.pl także Canal+ przygotowuje treści dla młodych uchodźców z Ukrainy. Mają trafić do serwisu Canal+ online w formie wideo na żądanie i na anteny linearnych kanałów dziecięcych nadawcy (MiniMini, TeleToon+). Przetłumaczone zostaną m.in. polskie seriale animowane. Na razie nie wiadomo kiedy to nastąpi. Wielu nadawców ma problem ze znalezieniem lektorów języka ukraińskiego. Nagle zapotrzebowanie na takie osoby znacząco wzrosło i są rozchwytywane.

Wiele wskazuje na to, że treści ukraińskie pojawią się również a największej polskiej platformie cyfrowej - Polsat Box. - Pracujemy nad tym. Jeśli wprowadzimy nowe kanały czy treści ukraińskie, to na pewno o tym poinformujemy - informuje WIrtualnemedia.pl Olga Zomer, rzeczniczka prasowa spółki Cyfrowy Polsat.

Do podobnego ruchu szykuje się sieć kablowa Vectra. - Rozszerzyliśmy zasięg największej ukraińskiej stacji informacyjnej - kanał Ukraina 24, obecny w naszej sieci od roku, jest dostępny dla wszystkich klientów Vectra od pakietu Stalowego na pozycji 826. O kolejnych kanałach w języku ukraińskim dostępnych w naszej ofercie będziemy informować na bieżąco - mówi Wirtualnemedia.pl Justyna Grzelak, koordynatorka ds. PR Vectry.

Ukraina24 także w angielskiej wersji językowej

Z kolei firma Redge Technologies w ramach swojej usługi Redge Media Origin udostępniła kanał Ukraina24 z symultanicznym tłumaczeniem na język angielski. Stację mogą emitować u siebie operatorzy wideo z ich CDN w dowolnym miejscu na świecie.

Rozwiązanie jest skierowane przede wszystkim do operatorów, którzy znaleźli się poza zasięgiem Astra4A, czyli poza obszarem Skandynawii i północnej części Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie jest udostępniana treść przez TV3 Group.

Kanał Ukraina24 w języku angielskim dostarcza TV3 Group działająca w krajach bałtyckich. TV3 dodaje w czasie rzeczywistym tłumaczenie w języku angielskim oraz rosyjskim do oryginalnej wersji kanału informacyjnego w języku ukraińskim.

Ukraińskie pakiety i rozgłośnie w Polsce?

Od kilku dni z satelity Hot Bird 13E (używanej przez polskie platformy cyfrowe) można oglądać ukraiński pakiet prepaid Xtra TV. Magazyn SAT Kurier informuje, że wykorzystuje on transpondery 11,219 GHz, pol. H. SR=29900, FEC: 3/5 i 10,853 GHz, pol. H, SR=29900, FEC=3/5. Kodowanie zostało zawieszone. W skład paczki wchodzą m.in. ukraińskie 1+1, Inter, Eurosport 1, Eurosport 2, Discovery Channel, Animal Planet, History,  National Geographic Channel, Viasat History, Viasat Nature,  TV 1000, TV 1000 World Kino, TV1000 Action.

Nie wiadomo jak długo potrwa niekodowana emisja. W krajach, gdzie jest dużo imigrantów z innego kraju, operatorzy płatnej telewizji tworzą całe pakiety z myślą o tych osobach. Z takiej możliwości może korzystać m.in. amerykańska Polonia. Na przykład w amerykańskiej platformie Dish Network można oglądać Polsat 1, Polsat News, iTVN, iTVN Extra, TVN24, Kino Polska, Kino Polska Muzyka czy Polo TV. Z czasem podobne pakiety z ukraińskimi kanałami filmowymi, dokumentalnymi i dziecięcymi mogą pojawić się w Polsce. Imigrantów z tego kraju przybywa i zapewne będzie jeszcze przybywać. Niewielu pospiesznie uciekającym udało się zapewne zabrać dekoder platformy Viasat Ukraine. Nieliczni będą mogli też w nowych miejscach zamieszkania zainstalować antenę satelitarną na pozycję Astra 4,8E, gdzie jest nadawany ten pakiet.

Niewykluczone, że nad Wisłą powstaną też regularne audycje lub stacje radiowe dla imigrantów z Ukrainy w najpopularniejszym zakresie FM, a nie tylko cyfrowym DAB+, do którego tunery posiada mniej niż 5 proc. mieszkańców Polski. Polonijnych audycji w FM mogą słuchać na przykład mieszkańcy kanadyjskiego Toronto czy australijskiego Newcastle. W Dubaju poza arabskimi rozgłośniami w ten sposób można odebrać wiele stacji dla imigrantów z Bangladeszu.

Dołącz do dyskusji: Nadawcy szykują dodatkowe kanały i treści VoD dla Ukraińców

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tubylec
Czy solidarność polsko-ukraińska polega na tym że po wojnie Polacy byli zabijani, a potem okupowani przez Rosjan pochodzenia ukraińskiego?Którzy teraz są biznesmenami przy korycie?
odpowiedź
User
...
Wiele osob chce jednak ohladac rosyjskie kanaly. Jak ogladac propaganxe to dwoch stron konfliktu.
odpowiedź
User
prawda
za ten dramat odpowiadaj POLITYCY ze wszystkich opcji popierajcy zamach stanu na Ukrainie a poózniej klaskanie ideolgii ktora dla Rosji była nie do zaakceptowania A wystarczylo byc neutralnym budować i sie rozwiac PS Dobrze ze wojna jest daleko od USA i wielkiej brytaniii a ich bron sie dobrze sprzedaje jak zwykle
odpowiedź