SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ukraińskie firmy IT bojkotują Rosję. Szukają nowych rynków dla swoich biznesów

Ukraińskie podmioty technologiczne masowo zrywają z rynkiem rosyjskim - wynika z informacji firmy AcademyOcean LMS. To naturalne następstwo toczącej się wojny. Ukraińskie spółki informatyczne chcą zrekompensować sobie opuszczenie Rosji migracją na inne rynku. Najchętniej spoglądają na kraje Europy.

fot. Shutterstock.comArticle

W związku z agresją na Ukrainę wiele znanych zachodnich marek w ramach sankcji postanowiło wycofać się z rosyjskiego rynku i wstrzymać oferowanie tam swoich produktów i usług. Wśród nich znalazły się także największe Big Techy, takie jak Facebook, Google, SAP, IBM czy Microsoft.

Niedawno koncern Huawei ogłosił, że planuje wycofanie się z rosyjskiego rynku. Decyzja ta może oznaczać dla Kremla poważne problemy z dalszym rozwojem infrastruktury, szczególnie w segmencie sieci 5G. Podobne działania podjęły także Ericsson i Nokia.

Ukraińskie firmy technologiczne kończą z Rosją

Według informacji dostarczonych przez firmę AcademyOcean LMS, po wybuchu wojny ukraińskie firmy informatyczne, które miały klientów w Rosji, zaprzestały tej współpracy. Dla jednych okazało się to bezbolesne, inni stracili do 10 proc. przychodów. Jednak z oczywistych względów decyzja była stanowcza i nieodwołalna.

Czytaj także: Rośnie grono Polaków, którzy słyszeli o bojkotach sieci handlowych pozostałych w Rosji. Ilu wzięło w nich osobisty udział?

Zespół AcademyOcean LMS wykonał badanie, w ramach którego przeprowadził wywiady z firmami IT na Ukrainie na temat tego, jak wojna wpłynęła na ich biznes.

- AcademyOcean to inteligentna platforma LMS do szkolenia pracowników, klientów i partnerów. Nasz LMS jest używany w 25 krajach świata, w tym w znanych ukraińskich firmach technologicznych. Mamy również kontakty ze społecznością IT. Porozmawialiśmy więc z dyrektorami operacyjnymi i założycielami ukraińskich firm IT, aby dowiedzieć się, jak zmieniła się ich działalność w czasie wojny na Ukrainie – wyjaśnia w komunikacie Andriy Byzov, CMO AcademyOcean.

Według badania większość ukraińskich firm technologicznych ma jasne stanowisko - nie są gotowe do współpracy z krajem, który rozpętał wojnę.

- Przed wojną Netpeak nie współpracował już bezpośrednio z Rosją, cała sprzedaż odbywała się za pośrednictwem licencjobiorców i franczyzobiorców – zaznacza Dmitry Piskarev, dyrektor generalny agencji cyfrowej Netpeak. - 24 lutego, w dniu ataku, jasno określiliśmy nasze stanowisko i cofnęliśmy wszystkie licencje i franczyzy. W związku z tym konta rosyjskich użytkowników naszych usług zostały wstrzymane, a płatności zablokowane.

- Przypomniało mi się powiedzenie: „Zatrudniaj powoli, zwalniaj szybko” - to zdanie dobrze pasuje do obecnej sytuacji – przyznaje z kolei cytowany w badaniu Igor Muterko, szef agencji Inweb. - Szybko zrezygnowaliśmy z klientów, których wpływy miały bezpośredni wpływ na gospodarkę rosyjską. A tak się złożyło, że dochód od tych klientów stanowił nie więcej niż 5 proc. naszych całkowitych przychodów.

Europa na szczycie

Jakie nowe rynki wybierają ukraińskie firmy informatyczne i jakie napotkały trudności? Analitycy podkreślają, że wojna zmusiła te podmioty do szybkiej rewizji planów wejścia na nowe rynki. Większość wysiłków koncentruje się obecnie na Europie. Firmy zdecydowały się także wejść szeroko do krajów WNP (z wyjątkiem Białorusi i Rosji), USA, Kanady i Australii.

Według ekspertów firmy, które wcześniej nie pracowały na rynku globalnym, napotkały pewne trudności:

  • Język - Wszystkie zadania (strona internetowa, spotkania demonstracyjne, interfejs produktu) wymagają tłumaczenia na język angielski lub inne języki. Tworzy to konieczność zatrudnienia specjalistów z zaawansowanymi umiejętnościami językowymi, tłumaczy i korektorów.
  • Specyfika pracy na rynkach zagranicznych - Chodzi tu m.in. o nowy marketing, nowe skrypty sprzedażowe i adaptację nowych produktów.
  • Cechy prawne i legislacyjne poszczególnych krajów - Na przykład, usługi takie jak śledzenie połączeń wymagają specjalnych zezwoleń i umów z lokalnymi operatorami telekomunikacyjnymi.

Czytaj także: Mateusz Morawiecki zachęca do bojkotu firm pozostających w Rosji. „Rosyjskie produkty ociekają krwią”

W raporcie zaznaczono, że głównym priorytetem ukraińskiego biznesu technologicznego jest obecnie rozwój gospodarki kraju i utrzymanie miejsc pracy. Jeśli wcześniej wejście na rynek globalny było tylko planem, to teraz jest to główne zadanie ukraińskich firm informatycznych.

Dołącz do dyskusji: Ukraińskie firmy IT bojkotują Rosję. Szukają nowych rynków dla swoich biznesów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl