SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ulubione prezenty Polaków: perfurmy, kosmetyki, książki i elektronika

Blisko 40 proc Polaków planuje większość zakupów prezentowych zrobić w internecie. Najbardziej chcielibyśmy dostawać perfumy - wynika z badania Mobile Institute.

Article

Badani jako prezenty najbardziej chcieliby dostawać perfumy (24%), kosmetyki (20%), ebooki i książki (19%) oraz elektronikę - smartfona (16%), smartwatcha (13%) i tablet (12%). Najczęściej dostajemy perfumy, kosmetyki i ubrania.

Na liście spontanicznie wymienianych pożądanych prezentów jest iPhone, tablet, kluczyki do Mercedesa, egzotyczna wycieczka, rower miejski, pierścionek zaręczynowy, kolczyki (najlepiej Kruk albo Apart), motocykl, pieniądze, garnitur, czy eleganckie buty. Zdecydowanie nie chcemy dostawać tzw. praktycznych prezentów - słodyczy, ubrań, skarpetek, bielizny, kubków, garnków i alkoholu.

Jakie powinny być prezenty? Tu jesteśmy zdecydowani: prezent musi być dopasowany do osoby, którą obdarowujemy (37%), przemyślany (30%), ale dobrze, żeby był też niespodzianką (30%). Staramy się indywidualnie dopasować i wybrać prezent (44%). Dzieci dostaną coś edukacyjnego (46%) i związanego z ich zainteresowaniami (37%). 51% z nas uznaje, że dzieciom należy kupować to czego sobie życzą. Najczęściej bliskim kupimy perfumy (49%), kosmetyki (49%) i elektronikę (34%).

Najwięcej - 36% Polaków, którzy tworzą listy wymarzonych prezentów - swoje prezentowe życzenia przekaże w formie listu do Św. Mikołaja. Mikołaj przychodzi do 60% polskich domów. W 35% polskich domów ktoś przebiera się za tę postać, by wręczyć prezenty dzieciom. Wierzy w niego 75% najmłodszych.

Jeśli chodzi o wydatki świąteczne, raczej nie ulegną one większej zmianie. 36% badanych deklaruje, że wyda w tym roku niewiele więcej niż w ubiegłym, ale jeśli już, to najwięcej wydamy na świąteczne prezenty - średnio 50-100 zł na każdy.

61% Polaków wspiera bożonarodzeniowe akcje charytatywne, przede wszystkim Wielką Orkiestrę Świątecznej pomocy (47%) oraz Szlachetną Paczkę (32%).

Najczęściej prezenty kupujemy za pomocą platform zakupowych - robi tak 46% Polaków. 37% badanych kupuje w internecie większość prezentów, a mobilnie zdarzyło się zrobić zakupy 47% z nas.

Osoby, które wysyłają świąteczne życzenia, robią to głównie za pomocą SMS-ów (75%). 33% Polaków informuje w mediach społecznościowych jak spędza święta - za pomocą statusów i zdjęć.

Raport świąteczny Allegro "Ulubione prezenty Polaków 2016" powstał na podstawie badania ilościowego zrealizowanego przez Mobile Institute w dniach 19-22 listopada 2016 r. Przy wykorzystaniu ankiet responsywnych CAWI (Computer-Assisted Web Interview) zebrano opinie 1752 internautów. Próba została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej i odpowiada pod względem płci, wieku i wielkości miejsca zamieszkania strukturze Polaków w wieku 15 i więcej lat korzystających z internetu. W analizie wzięto pod uwagę tylko kompletne ankiety. Dane dotyczące sprzedaży na Allegro w okresie przedświątecznym w 2016 r. pochodzą z wewnętrznych statystyk serwisu.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ulubione prezenty Polaków: perfurmy, kosmetyki, książki i elektronika

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl