SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Umowy wynajmu lub dzierżawy to codzienność, Co z podatkiem?

Umowy wynajmu lub dzierżawy stały się codziennością. Jak jednak podejść do kwestii zaległości podatkowych związanych z nieruchomością, z której korzysta podatnik na postawie umowy dzierżawy?

fot. Hossa

fot. Hossa

Korzystanie z nieruchomości nie będących własnością podatnika jest sporym udogodnieniem, nie wymaga bowiem początkowych zasobów finansowych, potrzebnych na jej zakup lub budowę. Niestety, korzystanie z lokalu na podstawie jakiejkolwiek umowy cywilno prawnej, na przykład umowy dzierżawy, to nie tylko same korzyści. Niekiedy zdarza się, że przysparza to podatnikom wielu problemów, także natury podatkowo-finansowej. Podatnik powinien być świadomy jakie konsekwencje ciążą na nim, w momencie jakichkolwiek zaniedbań podatkowych, związanych z daną nieruchomością, których dopuścił się właściciel.

Prawna odpowiedzialność dzierżawcy
Zakres odpowiedzialności podatkowej ciążący na podatniku został określony w przepisach Ordynacji Podatkowej. W myśl prawa, osoba korzystająca z nieruchomości nie będącej jego własnością, na podstawie umowy dzierżawy, odpowiada za wszystkie zaległości z tytułu należności podatkowych wynikających z opodatkowania tejże nieruchomości, całym swoim majątkiem solidarnie z właścicielem. Analogicznie, ponosi ona odpowiedzialność za zobowiązania względem organu podatkowego użytkownika wieczystego użytkowanej nieruchomości, jak również samoistnego jej posiadacza.
Należy jednakże podkreślić, że występuje tutaj bardzo istotne ograniczenie, mianowicie, regulacja ta tyczy się tylko i wyłącznie zaległości podatkowych powstałych podczas trwania dzierżawy lub okresu użytkowania przez podatnika danej nieruchomości.

Odpowiedzialność jest ograniczona
Ponadto warto zauważyć, że przepis ten stosuje się w przypadku, gdy między dzierżawcą lub użytkownikiem a podatnikiem posiadającym prawo majątkowe do danego lokalu lub nieruchomości istnieją powiązania o charakterze rodzinnym, kapitałowym lub majątkowym w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym lub wynikające ze stosunku pracy.

Małgorzata Jawińska, księgowa Tax Care
Elżbieta Węcławik, Tax Care

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Umowy wynajmu lub dzierżawy to codzienność, Co z podatkiem?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl