SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UE ułatwi udostępnianie danych między krajami wspólnoty. Zawarto porozumienie

Parlament Europejski oraz państwa członkowskie Unii osiągnęły porozumienie w sprawie przygotowywanego aktu w sprawie zarządzania danymi. Ma on stworzyć w ekosystemie wspólnoty zaufany system wymiany informacji zgodny z europejskimi wartościami.

fot. Shutterstock.comArticle

Według zapowiedzi zaproponowany w listopadzie 2020 r. akt w sprawie zarządzania danymi będzie stanowił podstawę nowego europejskiego sposobu zarządzania informacjami, zgodny z przepisami UE dotyczącymi ochrony danych osobowych (RODO), ochrony konsumentów i reguł konkurencji.

Dzięki temu rozporządzeniu w Unii więcej danych będzie udostępnianych i wymienianych między sektorami i państwami członkowskimi. Przyczyni się ono do zwiększenia dzielenia się danymi oraz rozwoju wspólnych europejskich przestrzeni danych, np. w obszarach produkcji, dziedzictwa kulturowego i zdrowia.

Czytaj także: Unia szykuje nowe przepisy. Mają chronić media przed wpływami politycznymi

Zaufanie i kontrola danych

Jak informuje Komisja Europejska przygotowane rozporządzenie obejmuje:

  • Środki mające na celu zwiększenie zaufania do udostępniania danych, ponieważ brak zaufania stanowi obecnie poważną przeszkodę i powoduje wysokie koszty.
  • Nowe unijne przepisy dotyczące neutralności, tak aby nowi pośrednicy w zakresie danych mogli funkcjonować jako wiarygodni organizatorzy udostępniania danych.
  • Środki mające ułatwić ponowne wykorzystywanie określonych danych będących w posiadaniu sektora publicznego. Na przykład ponowne wykorzystanie – zgodnie z jasnymi zasadami – danych dotyczących zdrowia mogłoby przyspieszyć badania naukowe, a co za tym idzie znalezienie leków na choroby rzadkie lub przewlekłe.
  • Narzędzia mające zapewnić Europejczykom kontrolę nad wykorzystaniem generowanych przez nich danych przez ułatwienie przedsiębiorstwom i obywatelom dobrowolnego udostępniania danych z korzyścią dla wszystkich oraz zwiększenie bezpieczeństwa takich działań, zgodnie z jasnymi zasadami.

Podstawy solidnej gospodarki

Komisja poinformowała, że z zadowoleniem przyjmuje osiągnięte porozumienie polityczne między Parlamentem Europejskim i państwami członkowskimi w kwestii europejskiego aktu w sprawie zarządzania danymi. Negocjacje trójstronne dobiegły tym samym końca, a tekst prawny musi jeszcze zostać formalnie zatwierdzony przez Parlament Europejski i Radę.

- Rozporządzenie to stanowi pierwszy krok w procesie tworzenia solidnej i sprawiedliwej gospodarki opartej na danych – zaznaczyła w komunikacie Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca wykonawcza ds. Europy na miarę ery cyfrowej. - Służy ono stworzeniu odpowiednich warunków dla godnej zaufania wymiany danych zgodnie z naszymi europejskimi wartościami i prawami podstawowymi. Tworzymy bezpieczne otoczenie, w którym dane mogą być wymieniane między sektorami i państwami członkowskimi z korzyścią dla społeczeństwa i gospodarki.

- Po uzgodnieniu dziś aktu w sprawie zarządzania danymi ustalamy wspólne podejście do wymiany danych w sposób europejski – podkreślił z kolei Thierry Breton, komisarz ds. rynku wewnętrznego. - Ułatwiamy zwiększający się przepływ danych przemysłowych między sektorami i państwami członkowskimi, aby pomóc Europie stać się najważniejszym na świecie kontynentem danych. Robimy to, budując zaufanie, dzięki czemu osoby fizyczne i przedsiębiorstwa, które generują dane, zachowują decydujący głos i kontrolę nad tworzonymi przez siebie danymi. W skrócie: otwarty, ale suwerenny europejski jednolity rynek danych.

Kolejne kroki

Porozumienie polityczne osiągnięte przez Parlament Europejski, Radę i Komisję musi jeszcze zostać formalnie zatwierdzone przez Parlament Europejski i Radę.

KE zapowiada, że wkrótce wystąpi z jeszcze jedną ważną inicjatywą ustawodawczą (akt w sprawie danych) służącą maksymalizacji wartości danych dla gospodarki i społeczeństwa. Akt w sprawie danych ma na celu wspieranie przepływu danych między przedsiębiorstwami oraz między przedsiębiorstwami a administracją publiczną. Otwarte konsultacje publiczne trwały od 3 czerwca do 3 września 2021 r., a ich wyniki zostaną opublikowane w najbliższych dniach.

Czytaj także: UE uruchomi paneuropejski newsroom. Ma ulepszyć komunikację w kwestiach unijnych

Oprócz przedstawienia tych dwóch uzupełniających się inicjatyw Komisja będzie nadal rozwijać i finansować europejskie przestrzenie danych w celu gromadzenia informacji w kluczowych sektorach strategicznych i obszarach interesu publicznego, takich jak zdrowie, rolnictwo i przemysł wytwórczy.

Dołącz do dyskusji: UE ułatwi udostępnianie danych między krajami wspólnoty. Zawarto porozumienie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl