SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

300 mld euro potrzebuje Unia Europejska na rozwój 5G

Unia Europejska musi zainwestować 300 mld euro w infrastrukturę, aby skutecznie wdrożyć sieć 5G w krajach wspólnoty do 2025 roku - wynika z analizy Boston Consulting Group (BCG). Według analityków oprócz znaczących nakładów finansowych konieczna jest także zmiana unijnych przepisów pozwalająca operatorom na większą swobodę biznesową.

Article

O analizach dokonanych przez Boston Consulting Group (BCG) poinformował Reuters. W raporcie znalazły się zarówno prognozy nakładów związanych z budową 5G, jak też analiza otoczenia biznesowego wokół wdrażania tej technologii.

Czytaj także: Operatorzy telekomunikacyjni uruchamiają sieć 5G w Paryżu

300 mld euro na 5G

Według ekspertów BCG jeśli Unia Europejska zamierza skutecznie wdrożyć sieć 5G w krajach wspólnoty do 2025 r. musi przeznaczyć na ten cel kwotę rzędu 300 mld euro.

Połowa tych wydatków miałaby doprowadzić do pełnego uruchomienia 5G na obszarze wspólnoty, zaś drugie 150 mld euro to kwota konieczna do modernizacji infrastruktury niezbędnej do uzyskania dużych prędkości transferu danych.

Jak zaznacza BCG UE wiąże spore nadzieje z rozwojem 5G w kontekście wychodzenia gospodarek w krajach członkowskich z kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa.

Czytaj także: T-Mobile: nowe taryfy abonamentowe z 5G, ceny od 65 do 120 zł miesięcznie

Jednak według analityków operatorzy funkcjonujący w krajach unijnych niechętnie podchodzą do inwestowania znaczących kwot koniecznych do rozwoju obszarów związanych z 5G, takich jak systemy autonomicznej jazdy czy IoT.

BCG zaznacza, że pieniądze nie są jedyną kwestią związaną z rozwojem 5G w UE. Na przeszkodzie stoją m.in. niektóre zbyt restrykcyjne przepisy unijne, które utrudniają przedsiębiorcom swobodę ograniczając m.in. fuzje obniżające koszty czy też współdzielenie infrastruktury w celu wprowadzenia wspólnych rozwiązań w segmencie 5G.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 300 mld euro potrzebuje Unia Europejska na rozwój 5G

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gośç
Nikt niczego nie musi, zresztą jest to błędna droga prowadząca wyłącznie do elektrosmogu. Podstawą powinny być sieci światłowodowe, sieci radiowe powinny być tylko uzupełnieniem tam gdzie nie opłaca się budowa światłowodu lub nie ma takiej możliwości.
odpowiedź