SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Unia Europejska zmusi Facebooka i inne serwisy do walki z wykorzystywaniem seksualnym dzieci

Unia Europejska chce wprowadzić nowe regulacje prawne, które mają w większym stopniu zapewnić dzieciom w internecie ochronę przed seksualnemu wykorzystywaniu nieletnich i atakami na tym tle. Platformy technologiczne będą miały obowiązek przeciwdziałania takim zjawiskom.

fot. Shutterstock.comArticle

Największe serwisy społecznościowe od dawna deklarują, że leży im na sercu zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszym użytkownikom. Chodzi m.in. o atakowanie i wykorzystywanie dzieci na tle seksualnym.

Zgodnie z obecnymi przepisami Unii Europejskiej sieci mediów społecznościowych oraz usługi poczty i komunikatory mają wybór, czy podejmować działania w związku z wykrytymi wykroczeniami na tle seksualnym, czy też nie.

Obowiązek walki z pedofilami

Niebawem postępowanie Big Techów w związku ze wspomnianym problemem może się zmienić. Unia Europejska planuje bowiem w najbliższych miesiącach wprowadzić odpowiednie przepisy prawne. Będą one wymagać od firm technologicznych, aby robiły więcej w celu rozwiązania problemu wykorzystywania seksualnego dzieci.

Czytaj także: UE przedłuży tani europejski roaming do 2032 roku. Jest porozumienie

Komisarz UE do spraw wewnętrznych Ylva Johansson powiedziała niemieckiemu tygodnikowi „Welt am Sonntag”, że dostawcy usług internetowych i firmy z branży mediów społecznościowych zgłosiły 22 mln przestępstw związanych z seksualnym wykorzystywaniem dzieci w 2020 r., w porównaniu z 17 mln w 2019 r.

 - W najbliższych miesiącach zaproponuję ustawodawstwo, które będzie wymagało od firm obowiązkowego wykrywania, zgłaszania i usuwania nadużyć seksualnych wobec dzieci - zapowiedziała Johansson. - Dobrowolne zgłoszenie nie będzie już wtedy wystarczające.

Johansson podkreśliła także, że walka z wykorzystywaniem nieletnich powinna być lepiej skoordynowana i że potrzebny jest specjalistyczny europejski ośrodek w celu poprawy prewencji, egzekwowania prawa i pomocy ofiarom. Na razie jednak nie wiadomo dokładnie jaki kształt przybiorą zapowiedziane przepisy i kiedy mogłyby one zostać wprowadzone.

Czytaj także: Unia szykuje nowe przepisy. Mają chronić media przed wpływami politycznymi

Dołącz do dyskusji: Unia Europejska zmusi Facebooka i inne serwisy do walki z wykorzystywaniem seksualnym dzieci

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Aron
Niech zaczną od LGBT
odpowiedź