SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Unilever szykuje się do globalnego przetargu mediowego

Koncern Unilever, właściciel takich marek, jak Ben&Jerry's, Knorr, Dove, Rexona przygotowuje się do międzynarodowego przetargu na obsługę mediową. Ma objąć większość rynków, na których obecny jest marketer.

fot. Shutterstock.comArticle

Obecnie Unilever w zakresie obsługi mediowej współpracuje z kilkoma agencja z 3 holdingów: WPP, Omnicom i Interpublic. W Polsce od 2015 roku agencją mediową koncernu jest Mindshare.

Eksperci wskazują, że planowany przez Unilevera przetarg obejmie większość kluczowych rynków, na których działa firma. Nie zostaną prawdopodobnie uwzględnione w nim Chiny ponieważ wiosną 2020 roku koncern przeniósł tam swój budżet mediowy z Omnicomu do WPP.

Unilever, jest jednym z największych reklamodawców na świecie,wydaje  ok. 7,27 mld euro rocznie na inwestycje w markę i marketing.

Według raportu rocznego koncernu za rok 2019, Europa stanowiła około 22 proc.sprzedaży, obie Ameryki 32 proc., a reszta świata, w tym Azja i Pacyfik, Afryka i Bliski Wschód, 46 proc.

Relacje z holdingami

Unilever od kilku lat współpracuje z Mindshare (WPP), PHD (Omnicom)i Initiative (Interpublic). Mówi się jednak, że marketer chce od pewnego czasu innych, szerszych relacji z agencjami.

Podczas wystąpienia na festiwalu Cannes Lions w czerwcu 2019 roku dyrektor generalny Unilevera, Alan Jope, powiedział, że firma chce nowej struktury relacji z holdingami reklamowymi, a nie z poszczególnymi agencjami.

Koncern wcześniej prowadził politykę „okresowego” przeglądu zasad współpracy z agencjami mediowymi i przeprowadzał przetargi dość regularnie: w 2009, 2012 i 2015 roku. Ponad 5 lat temu w Polsce obsługę mediową Unilevera pozyskał Mindshare przejmując budżet od PHD Media Direction.

Firma na przestrzeni ostatnich lat zmniejszyła liczbę agencji, z którymi współpracuje, zwłaszcza w zakresie kreacji, i we współpracy z Oliverem, specjalistyczną firmą zajmującą się wynajmem mieszkań, utworzyła własne studio treści o nazwie U-Studio .

Podobnie jak wiele innych firm zajmujących się sprzedażą FMCG, przychody Unilevera utrzymały się podczas pandemii Covid-19, a firma zintensyfikowała swoje wysiłki w zakresie handlu elektronicznego. Sprzedaż bazowa wzrosła o 1,4 proc. w pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 r.(rdr).

Dołącz do dyskusji: Unilever szykuje się do globalnego przetargu mediowego

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl