SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Unilever opracował nową technologię recyklingu czarnego plastiku

Specjaliści firmy Unilever opracowali nową technologię tworzenia czarnego plastiku, która umożliwi jego skuteczne sortowanie i recykling. Do tej pory nie było to możliwe ze względu na skład materiału.

Article

Obecnie do produkcji czarnego plastiku używa się pigmentu „carbon black” który pochłania wiązki bliskiej podczerwieni wykorzystywanej do sortowania odpadów. W konsekwencji maszyny segregujące nie są w stanie odróżnić czarnego pigmentu, a tony plastiku trafiają do odpadów mieszanych i nie zostają poddane recyklingowi. Nowa technologia opracowana przez Unilever umożliwi odpowiednie sortowanie czarnego plastiku i tym samym włączy go do obiegu zamkniętego.

Eksperci Unilevera opracowali nową recepturę czarnego pigmentu. Jest już używany do produkcji butelek z HDPE (polietylenu o wysokiej gęstości) dla kosmetyków TRESemme i Lynx (Axe). Dzięki swojej formule, pigment stanie się widoczny dla skanera w trakcie sortowania. Co za tym idzie, możliwe jest jego skuteczne sortowanie i odzyskiwanie.

W 2019 roku opakowania oparte na nowej metodzie zostaną wprowadzone w Wielkiej Brytanii.

W wielu sklepach dostępne są już nowe butelki kosmetyków TRESemme, a niedługo dołączą do niej produkty Lynx (Axe). Do końca roku opakowania obu marek będą składały się w 30 proc. z plastiku przetworzonego.

Unilever udostępni nową technologię czarnego plastiku

Unilever przeprowadził badania we współpracy z RECOUP (organem zajmującym się recyklingiem tworzyw sztucznych) oraz partnerami w zarządzaniu odpadami Veolia, Viridor, Suez i TOMRA.Testy dowiodły, że nowy pigment jest możliwy do wykrycia w zakładach recyklingu materiałów na terenie Wielkiej Brytanii. Technologia zostanie także udostępniona innym, chętnym producentom.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Unilever opracował nową technologię recyklingu czarnego plastiku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl