SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Unilever udostępni konkurentom patenty na lody w trosce o środowisko

Firma Unilever, producent takich marek lodów, jak Algida czy Big Milk udzieli branży lodowej bezpłatnej, niewyłącznej licencji na 12 patentów na modyfikację receptur lodów. Ma to pomóc tak zmienić składy lodów, by pozostały stabilne w wyższej temperaturze zamrażarki wynoszącej -12 st. C. Firma dąży do tego, aby branża na całym świecie mogła wykorzystywać bardziej energooszczędne zamrażarki.

Article

W ubiegłym roku Unilever ogłosił, że podniesie temperaturę w swoich zamrażarkach „ostatniej mili”, zachowując tę samą jakość lodów i wygodę konsumentów. Firma przeprowadziła badania w Colworth, Globalnym Centrum Badań i Rozwoju Lodów Unilever, a także dwa programy pilotażowe w Niemczech. Potwierdziły one, że zamrażarki wytwarzające wyższą temperaturę -12 st. C. pobierają o 25 proc. mniej energii elektrycznej, co czyni je mniej uciążliwymi dla środowiska i tańszymi w eksploatacji.

– To kolejny krok Unilever w pracach nad podniesieniem temperatury w zamrażarkach w handlu detalicznym. Mamy nadzieję, że dzięki naszej bezpłatnej licencji na patenty modyfikujące receptury lodów, nasi partnerzy w obrębie całego sektora będą pracować nad rozwiązaniem problemu emisji dwutlenku węgla. Wierzymy, że dzięki współpracy możemy zmniejszyć wpływ łańcucha chłodniczego na środowisko, jednocześnie dalej dostarczając najwyższej jakości produkty, które nasi konsumenci uwielbiają – mówi Andy Sztehlo, dyrektor ds. badań i rozwoju lodów w firmie Unilever. ​

Udostępniona przez Unilever licencja na 12 bezpłatnych patentów ma pozwolić producentom lodów tak zmienić ich formułę, by mogły być przechowywane w temp. -12 st. C zamiast dotychczasowych -18 st. C. 

Emisje dwutlenku węgla pochodzące z zamrażarek do lodów w handlu detalicznym stanowią 10 proc. śladu węglowego w łańcuchu wartości Unilever. Plan działań na rzecz transformacji klimatycznej określa konkretne kroki firmy prowadzące do realizacji celów klimatycznych, w tym osiągnięcia zerowej emisji netto w całym łańcuchu wartości do 2039 roku. Innym obszarem działań jest realizacja opartego na podstawach naukowych celu, jakim jest redukcja o połowę wpływu emisji produktów firmy na użytkowanie konsumenckie do 2030 roku w odniesieniu do roku 2010. W obszarze zamrażarek detalicznych opracowywane są innowacje w głównych komponentach technicznych (m.in. sprężarkach), aby zmniejszyć zużycie energii elektrycznej oraz prowadzone są działania w kierunku zasilania urządzeń energią odnawialną. 

Dołącz do dyskusji: Unilever udostępni konkurentom patenty na lody w trosce o środowisko

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl