SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UOKiK: Cellnex może kupić infrastrukturę sieci Plus

Prezes UOKiK wyraził bezwarunkową zgodę na przejęcie przez spółkę zależną hiszpańskiego funduszu Cellnex spółki Polkomtel Infrastruktura zarządzającą infrastrukturą sieci telekomunikacyjnej Plus (grupa Cyfrowy Polsat). Wartość transakcji to 7,07 mld zł.

Tomasz Chróstny, prezes UOKiKArticle

Pod koniec lutego br. firma Cellnex Poland, należąca do funduszu Cellnex Telecom, zawarła umowę z Cyfrowym Polsatem, na podstawie której kupi 99,99 proc. udziałów spółki Polkomtel Infrastruktura za 7,07 mld zł. Transakcja ma zostać sfinalizowana w październiku br.

W środę prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraził zgodę na to przejęcie. Zaznaczył, że w ramach postępowania przeprowadził badanie rynku obejmujące m.in. uzyskanie stanowisk od pozostałych głównych operatorów telekomunikacyjnych (Orange Polska, T-Mobile Polska i P4), prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej i spółki Polska Tower.

Cellnex właścicielem ponad 50 proc. masztów sieci mobilnych w Polsce

W marcu P4, operator sieci telekomunikacyjnej Play, zawarł umowę sprzedaży za 6,7 mld zł swojej infrastruktury pasywnej firmie On Tower Poland, w której 60 proc. udziałów ma Cellnex Telecom, a 40 proc. Grupa Iliad, nowy właściciel Play.

Według analizy UOKiK po przejęciu Polkomtel Infrastruktura fundusz Cellnex będzie miał ponad 50 proc. masztów telekomunikacyjnych wykorzystywanych przez sieci komórkowe w Polsce. Urząd uważa, że nie doprowadzi to do ograniczenia konkurencji, Podobną opinię przedstawił prezes UKE Jacek Oko.

- W prawie antymonopolowym domniemywa się, że przedsiębiorca posiada pozycję dominującą, jeśli jego udział w danym rynku przekracza 40 proc. Każdy przypadek należy jednak analizować indywidualnie. W sprawie Cellnex Polska - Polkomtel Infrastruktura, pomimo znacznego przekroczenia progu 40 proc. przez przedsiębiorców, koncentracja nie ograniczy konkurencji. Co więcej, wejście na rynek podmiotu nie związanego z żadną siecią komórkową, udostępniającego infrastrukturę na rynkowych zasadach, powinno korzystnie wpłynąć na konkurencję pomiędzy operatorami - uzasadnia Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Według UOKiK brak negatywnych skutków transakcji wynika ze specyfiki rynku. Urząd zwraca uwagę, że do ub.r. w Polsce większość pasywnej infrastruktury telekomunikacyjnej wykorzystywanej do świadczenia usług telefonii mobilnej należała do czterech największych operatorów, co było ważnym elementem przewagi konkurencyjnej, dlatego operatorzy nie mieli interesu, aby udostępniać je innym przedsiębiorcom.  Pierwszym poważnym odstępstwem od tego modelu było utworzenie przez T-Mobile i Orange wspólnego przedsiębiorcy, który zarządza aktywami sieciowymi obu tych operatorów.

- Przejęcie przez Cellnex Poland masztów użytkowanych dotąd głównie przez Polkomtel nie tylko nie ograniczy konkurencji, ale może doprowadzić do ułatwienia dostępu do infrastruktury innym operatorom, bowiem Cellnex Poland, nie będący operatorem a zarządcą infrastruktury, ma interes ekonomiczny w udostępnieniu masztów wielu podmiotom jednocześnie. W efekcie transakcja może korzystnie wpłynąć na konkurencję pomiędzy operatorami, a także - potencjalnie - ułatwić rozwój mniejszym operatorom, którzy będą mogli skorzystać z infrastruktury dostępnej dla nich na rynku, zamiast rozwijać własną, jak to miało miejsce dotychczas - podkreślono w komunikacie UOKiK.

7,07 mld zł za 99,99 proc. udziałów Polkomtel Infrastruktura

Cena, którą Cellnex Poland zapłaci za 99,99 proc. udziałów Polkomtel Infrastruktury, wyniesie 7,07 mld zł. Cyfrowy Polsat otrzyma 5,302 mld zł za 74,98 proc. udziałów spółki, a Polkomtel (należący w całości do Cyfrowego Polsatu) - 1,768 mld zł za 25,01 proc. udziałów.

- Powyższa cena sprzedaży (w tym jej części przypadające, odpowiednio, Spółce i Polkomtel), zostaną dodatkowo: (i) pomniejszone o określone płatności wykonywane przez Polkomtel Infrastruktura na rzecz Sprzedających i podmiotów powiązanych Sprzedających zrealizowane po dniu 31 grudnia 2020 r. oraz o kwotę tzw. wzrostu rentowności w związku z Umową Serwisową (jak zdefiniowano poniżej) za okres od 1 stycznia 2021 r. do ostatniego dnia miesiąca w którym nastąpi zamknięcie Transakcji; oraz (ii) powiększona o odsetki naliczane wg stopy 6% rocznie za okres od 1 stycznia 2021 r. do dnia zamknięcia Transakcji r. zgodnie z przyjętym w Umowie Sprzedaży mechanizmem locked-box - zaznaczono w komunikacie giełdowym Cyfrowego Polsatu.

W środę, po ogłoszeniu decyzji UOKiK, Cyfrowy Polsat podał, że transakcja ma zostać sfinalizowana w lipcu br., a nie jak wcześniej zapowiadano w październiku.

Polkomtel Infrastruktura jest właścicielem pasywnych i aktywnych warstw mobilnej infrastruktury Grupy Polsat, składających się z około 7 tys. masztów telekomunikacyjnych, około 37 tys. różnych systemów on-air (w tym około 1 tys. systemów obsługujących 5G) oraz sieci transmisyjnej.

W roku obrotowym zakończonym 31 grudnia ub.r. Polkomtel Infrastruktura zanotował 957,8 mln zł przychodów, 672,5 mln zł zysku EBITDA (wg MSSF16) i 116,1 mln zł zysku operacyjnego. Gotówkowe wydatki inwestycyjne spółki, obejmujące m.in. koszty budowy pierwszego etapu sieci 5G, wyniosły 433 mln zł.

Cellnex podał, że przejęcie Polkomtel Infrastruktury ma wygenerować roczne przychody na poziomie 280 mln euro i skorygowany zysk EBITDA w wysokości ok. 190 mln euro. Zapowiedział, że do 2030 roku przejęta spółka wybuduje 1,5 tys. wież telekomunikacyjnych.

Cyfrowy Polsat zarobi na inwestycje w 5G

- Nasz zamiar, aby współpracować z Cellnex Telecom przy dalszym rozwoju naszej sieci mobilnej, ma na celu umożliwienie jeszcze szybszego i bardziej efektywnego kosztowo uruchamiania nowoczesnych usług łączności dla naszych klientów, w tym obecnie w szczególności w technologii 5G - mówił pd koniec lutego Mirosław Błaszczyk, prezes Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu. - Aby nasi klienci mogli pracować, uczyć się, czy korzystać z rozrywki w coraz bardziej dynamicznie zmieniającym się świecie i w coraz większym stopniu opierającym się o komunikację i transmisję danych, będą potrzebować tak jak dotychczas niezawodnej sieci 5G - a w przyszłości również sieci kolejnych generacji - podkreśla.

- Byliśmy niezwykle zaintrygowani innowacyjnym i otwartym podejściem zespołu Grupy Polsat. Decyzja, żeby wystawić na sprzedaż zarówno pasywną, jak i aktywną część infrastruktury, jest nowością, niemniej jednak dostrzegamy sens biznesowy w takim podejściu. To wyraźnie wpisuje się w nasze zaangażowanie w rozwijanie tradycyjnego modelu operatora wieżowego w kierunku modelu zintegrowanego zarządzania infrastrukturą telekomunikacyjną - stwierdził Tobias Martinez, CEO Cellnexu.

Cyfrowy Polsat w komunikacie prasowym podkreślił,że w ramach współpracy Polkomtel skupi się na usługach i produktach telekomunikacyjnych, a Cellnex jako nowy właściciel Polkomtel Infrastruktury będzie odpowiadał "za dostarczenie zamówionej pojemności sieciowej w sposób najbardziej efektywny kosztowo".

- W pierwszej kolejności, podejście takie wzmocni możliwości inwestycyjne Grupy Polsat, która wkroczyła już w nowy cykl inwestycyjny rozpoczynając budowę pierwszej w Polsce sieci 5G i będzie dążyła do rozszerzenia zasięgu nowej technologii poprzez wykorzystywania dodatkowych lokalizacji. Po drugie, model ten jest otwarty na współpracy z kolejnymi najemcami celem uzyskania jeszcze większych oszczędności w obszarze rozwoju sieci w przyszłości. Po trzecie, partnerstwo to zapewni wyższy poziom zadowolenia klienta, szybsze wdrażanie nowych technologii oraz optymalizację istniejących w Polsce portfeli wieżowych - wyliczył Cyfrowy Polsat.

Zaznaczył, że nadal będzie właścicielem sieci rdzeniowej Polkomtelu wraz ze wszystkimi częstotliwościami służącymi do świadczenia usług w technologiach 2G, 3G, LTE oraz 5G. 

- Biorąc pod uwagę liczbę operatorów w Polsce oraz liczbę obecnych lokalizacji stacji wierzymy, że dla szybszego rozwoju sieci mobilnych zarówno 5G, jak i kolejnych generacji oraz zapewnienia mieszkańcom Polski możliwie jak najlepszej jakości usług, kluczowym jest współdzielenie infrastruktury pasywnej i aktywnej i gracze mobilni muszą podążać i będą podążali w tym kierunku. Nasze partnerstwo z Cellnex Telecom pozwoli zwiększyć liczbę nadajników, z których korzystają nasi klienci i będzie to można osiągnąć przy zastosowaniu efektywnego kosztowo podejścia - zapowiedział Maciej Stec, wiceprezes ds. strategii Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu.

Cyfrowy Polsat szukał kupca dla Polkomtel Infrastruktury od września

W drugiej połowie września ub.r. Cyfrowy Polsat ogłosił rozpoczęcie przeglądu opcji strategicznych dotyczących Polkomtel Infrastruktury. Zapowiedział, że będzie analizował różne warianty, w tym „w tym w szczególności zbycie udziałów reprezentujących do 100 proc. kapitału zakładowego Polkomtel Infrastruktura, zbycie całości lub wybranych elementów infrastruktury telekomunikacyjnej będącej własnością Polkomtel Infrastruktura, zawarcie partnerstwa strategicznego lub utworzenie joint-venture z inwestorem strategicznym”.

Doradcą finansowym Cyfrowego Polsatu w tym procesie był Trigon Investment Banking, a doradcą prawnym - kancelaria Greenberg Traurig Grzesiak.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UOKiK: Cellnex może kupić infrastrukturę sieci Plus

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pan z GW
Infrastrukturę krytyczną obcemu kapitałowi...Najpierw "sprywatyzowali" TP.SA - czyli oddali w ręce rządu francuskiego, teraz to....Owce!
odpowiedź
User
widz555
Dążenie do monopolu w infrastrukturze komórkowej przez obcą firmę dobrze,
Agora kupić Zet źle. To jest urząd, czy b..., czy co?
odpowiedź