SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UOKiK uruchamia filtr AR w mediach społecznościowych do oznaczania reklam

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uruchomił filtr AR na Instagramie i Facebooku - "OznaczamReklamy".

Filtr AR OznaczamReklamy był zapowiadany przy publikacji rekomendacji prezesa UOKiK dotyczących oznaczania treści reklamowych przez influencerów w mediach społecznościowych.

- Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z rekomendacjami, które już teraz szeroko wyjaśniają, jak oznaczać materiały w mediach społecznościowych. Przykłady z rekomendacji w jasny i czytelny sposób pokazują, jak oznaczać treści komercyjne - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Teraz można już korzystać z funkcjonalności filtra AR. To bezpłatne narzędzie, wykorzystujące rozszerzoną rzeczywistość dla urozmaicenia publikowanych obrazów i wideo, które w atrakcyjny i czytelny sposób pozwoli oznaczać materiały o charakterze komercyjnym.

- Zachęcam do stosowania przygotowanego przez nas narzędzia – filtru AR, który wykorzystuje rozszerzoną rzeczywistość, tak by wspomagać influencerów w prawidłowym oznaczaniu treści reklamowych. Dzięki niemu można wyróżnić reklamę, autopromocję lub prezent. Filtr można wyszukać po haśle OznaczamReklamy lub znaleźć na profilu UOKiK na Instagramie - komentuje dla  Wirtualnemedia.pl prezes UOKiK.

Jak użyć filtra "OznaczamReklamy"

Filtr OznaczamReklamy przygotowany został w  dwóch liniach kolorystycznych – fioletowej i białej, aby umożliwić jak najlepsze dopasowanie go do autorskich kreacji twórców internetowych, przy jednoczesnym zadbaniu o jego maksymalną widoczność.

"Rekomendujemy korzystanie z funkcjonalności platform społecznościowych oraz jednoczesne oznaczanie treści we własnym zakresie" - podaje UOKiK.

Zbiór rekomendacji oznaczania reklamy w mediach społecznościowych powstał w efekcie konsultacji UOKiK z przedstawicielami twórców, agencji reklamowych i reklamodawców, po blisko roku od wszczęcia postępowania wyjaśniającego w sprawie kryptoreklamy w social mediach.

Dokument opracowano po konsultacjach ze Związkiem Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska, Stowarzyszeniem Komunikacji Marketingowej SAR oraz Radą Reklamy, a także naukowcami z Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW oraz Zakładu Systemów Prasowych i Prawa Prasowego WNPiD UAM.

Rekomendacje zawierają zasady oddzielania reklamy od opinii użytkownika, poprawnego oznaczenia współpracy reklamowej (łącznie ze zbiorem polecanych hasztagów), zasady autopromocji, pokazywania prezentów (tzw. press packów, paczek PR), sposób zawarcia umowy między influencerem a reklamodawcą. Ponadto urząd wskazał na kategorie specjalne oraz zakazane reklamowych w social mediach produktów i usług oraz przypomniał konsekwencje prawne za kryptoreklamę.

Dołącz do dyskusji: UOKiK uruchamia filtr AR w mediach społecznościowych do oznaczania reklam

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl