SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

UOKiK na wniosek TVP sprawdza, czy Nielsen bada oglądalność zgodnie z przepisami

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi postępowanie wyjaśniające w sprawie badania oglądalności telewizji realizowanego przez firmę Nielsen Audience Measurement. Podjął te działania po wniosku złożonym przez Telewizję Polską.

fot. akpa Article

- Od października prowadzimy postępowanie wyjaśniające mające na celu wstępne ustalenie, czy zasady prowadzenia badań ciągłego pomiaru widowni telewizyjnej przez AC Nielsen mogą stanowić naruszenie przepisów ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Jest to postępowanie wyjaśniające - w sprawie, a nie skierowane przeciw konkretnemu przedsiębiorcy - przekazała portalowi Wirtualnemedia.pl Agnieszka Majchrzak z biura prasowego UOKiK-u.

Urząd zaczął do postępowanie po wniosku złożonym przez Telewizję Polską. Prezes TVP Jacek Kurski w ub.r. wiele razy krytykował badania oglądalności prowadzone przez Nielsen Audience Measurement, zarzucając, że jest oparte na zbyt małej liczbie gospodarstw domowych, niereprezentatywnych dla całej populacji naszego kraju. Wiosną nadawca poprosił firmę o przekazanie kodów pocztowych osób uczestniczących w panelu badawczym, na co ta się nie zgodziła.

W październiku ub.r. Nielsen zgodził się na przeprowadzenie audytu rozproszenia geograficznego panelu telemetrycznego w Polsce. Jacek Kurski zapowiedział, że jeśli wyniki audytu nie będą satysfakcjonujące, TVP może uruchomić własne badanie oglądalności, razem z partnerem z sektora publicznego.

Nielsen Audience Measurement informuje, że w odpowiedzi na pytania przekazał UOKiK-owi szczegółowe informacje dotyczące realizowanego badania oglądalności. Firma podkreśla, że pomiar jest prowadzony „zgodnie z międzynarodowymi standardami pomiaru widowni, wiernie odzwierciedla strukturę gospodarstw domowych w Polsce i odpowiada na konkretne potrzeby całego rynku telewizyjnego w kraju”.

UOKiK nie podaje, kiedy zakończy się postępowanie wyjaśniające w tej sprawie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UOKiK na wniosek TVP sprawdza, czy Nielsen bada oglądalność zgodnie z przepisami

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
fg
TVP powinna sama siebie zbadać, czy urządzanie biesiady disco-polo na Festiwalu w Opolu nie jest przestępstwem (na widzach). Chyba, że chcą się stać telewizją dla prymitywów (co pokrywałoby się z kierownictwem).
38 36
odpowiedź
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
Ach ci socjaliści w wersji narodowej :D :D Są tacy przewidywalni. Donosicielstwo godne Pawki Morozowa :D :D :D
32 22
odpowiedź
User
TA
Na podstawie kodów pocztowych respondentów można z grubsza określić parametry próby ale to i tak niewiele da, bym bardziej dziwi że Nielsen odmówił. Audyty tego typu badań to rzecz normalna na zachodzie, jeżeli Nielsen nie zgodzi się na audyt to nie będzie dobrze świadczyło o tej firmie.
23 11
odpowiedź
User
Ała
Mróz za duży? Zbij termometr.

Ale jak się odmrozisz, to nie narzekaj, że zbity termometr pokazał fałszywy wynik.

PiS pozbijał w ciągu ostatniego roku wiele termometrów. Wykręcił wiele bezpieczników. Nie zadając sobie pytania, do czego służą termometry i po co w obwody wmontowano bezpieczniki.

I teraz steruje skomplikowaną maszyną w postaci Polski metodą "na czuja". Bez zabezpieczeń i bez wiedzy, co się dzieje. Myśląc, że w razie katastrofy władza się wyżywi.
24 12
odpowiedź
User
Te
Wyniki ogladalnosci i tak są zaniząne!! Zwłaszcza tych kanałów z DVBT. Co oni chodzą po domach i patrzą kto i ile osob oglada daany program?? Śmieszne !!
11 14
odpowiedź