SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UOKiK nadal bada przejęcie Eurozetu przez Agorę i SFS Ventures. W planach kolejne inwestycje

Agora, wspólnie z czeską spółką SFS Ventures kupiła Grupę Eurozet, nadawcę m.in. Radia Zet. Nabyła 40 proc. udziałów, ale do 2022 roku będzie mogła przejąć 100 proc. pakiet akcji. Transakcję nadal bada UOKiK, a spółka ma w planach kolejne przejęcia.

Article

Grupa Agora, wydawca m.in. „Gazety Wyborczej”, gazeta.pl, wyborcza.pl, ale i biznesów z zakresu rozrywki, technologii i gastronomii w lutym br. poinformowała, że wspólnie z SFS Ventures przejęła Grupę Eurozet - sama nabyła 40 proc. udziałów za który zapłaciła ok. 130,7 mln złotych, ale będzie miała możliwość nabycia kolejnych akcji do 2022 roku.

W komunikacie, w którym poinformowano o transakcji zastrzeżono, że przejęcie przez Agorę 40 proc. akcji nie będzie wymagało zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Organ bada tego typu transakcje pod względem koncentracji kapitału w ręku jednego właściciela w konkretnym segmencie rynku

Jednak UOKiK prowadzi postępowanie wyjaśniające w sprawie przejęcia przez Agorę pakietu mniejszościowego Eurozetu. Marek Niechciał, prezes urzędu zapowiedział, że jeśli Agora miała zgłosić wniosek o koncentrację, a tego nie zrobiła, grozi jej i SFS Ventures kara do 10 proc. obrotu.

To postępowanie wyjaśniające, czyli prowadzone w sprawie, a nie przeciwko spółce. Oznacza to, że nie są formułowane zarzuty w odniesieniu do przedsiębiorców ani osób zarządzających. W postępowaniach wyjaśniających nie ma też stron a przedsiębiorcom nie przysługuje prawo wglądu do akt sprawy.

Podczas ostatniej konferencji wynikowej Agory za I kwartał br. członkini zarządu Agory, Anna Kryńska-Godlewska poinformowała, że UOKiK nadal nie zajął stanowiska w tej sprawie.

- UOKiK zgłosił się do Agory z prośbą o przedstawienie dokumentacji i informacji. Pod koniec kwietnia dokumenty i nasze odpowiedzi zostały wysłane do prezesa UOKiK-u. W tej chwili czekamy na procedowanie i dalsze pytania, jeżeli jakiekolwiek będą. Chcieliśmy zaznaczyć, że to postępowanie w sprawie, a nie przeciwko. W związku z tym czekamy na rozwój wypadków - poinformowała Anna Kryńska-Godlewska.

Grupa Agora posiada udziały w nadawcy Radia TOK FM, a także stacje Radio Złote Przeboje, Radio Pogoda i Rock Radio.

Plany kolejnych inwestycji

W połowie ub.r. Agora ogłosiła strategię na lata 2019-2022, zapowiedziała m.in. do 930 mln zł na inwestycje, w tym ok. 500 mln zł na akwizycje. We wrześniu podała, że za 4,4 mln euro kupi 25 proc. akcji czeskiej spółki ROI Hunter oferującej platformę marketingową umożliwiającą firmom z branży e-commerce promowanie i sprzedaż produktów za pośrednictwem Google’a i Facebooka.

Helios w ub.r. zainwestował w spółkę Foodio Concepts, która zaczęła uruchamiać lokale Papa Diego z potrawami meksykańskimi i Van Dog z hot-dogami. Natomiast w kwietniu br. uzyskał zgodę UOKiK-u na inwestycję w sieć burgerowni PasiBus.

Jednocześnie Agora poinformowała o zamknięciu do połowy br. swoich drukarni w Tychach i Pile, uzasadniając to spadkiem ich obrotów wynikającym z mniejszego zapotrzebowania na druk w technologii coldset. Po osiągnięciu porozumienie ze związkami zawodowymi przeprowadziła tam w kwietniu zwolnienia grupowe, w ramach których pożegnała się z maksymalnie 153 pracownikami.

Z kolei w połowie marca br. firma wraz ze swoimi spółkami zależnymi AMS i Helios zaczęła negocjacje z konsorcjum banków dotyczące kredytu o wartości do 500 mln zł.

Zarząd Agory pytany przez Wirtualnemedia.pl o finansowanie inwestycji podczas konferencji wynikowej Grupy za I kwartał skomentował: - Jesteśmy tak, jak ogłosiliśmy - w trakcie negocjacji z konsorcjum banków. W tym zakresie nic się nie zmieniło. Aby zapewnić sobie spokojny przebieg tych negocjacji, podpisaliśmy aneks przedłużający obowiązującą umowę do końca sierpnia. W naturalny sposób to wyznacza nam termin finału rozmów. Spodziewamy się jednak, że finał nastąpi znacznie wcześniej - skomentował Grzegorz Kania, członek zarządu spółki.

Członkini zarządu, Agnieszka Sadowska dodała, że zarząd nie chce zdradzać szczegółów, ale trwają rozmowy na temat nowych inwestycji.

- Robimy przegląd rynku w segmentach, w których wskazywaliśmy wcześniej - w naszej strategii: w e-commerce, rozrywce dla dzieci i gastronomii. Wszelkie inwestycje, które będą nas wzmacniać w segmentach, w których działamy - także nas interesują. To też outdoor, rynek radiowy, nie zwalniamy tempa - podkreśliła.

W minionym kwartale grupa kapitałowa Agora zanotowała wzrost wpływów sprzedażowych netto o 10,9 proc. do 308,4 mln zł, 37,9 mln zł zysku EBITDA oraz 3,4 mln zł straty netto. Zwiększyły się jej przychody w kinach Helios, ze sprzedaży „Gazety Wyborczej”, a zmalały w pionach internetu, radia i druku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UOKiK nadal bada przejęcie Eurozetu przez Agorę i SFS Ventures. W planach kolejne inwestycje

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
wit
Szkoda Zetki
Ale za to będziemy mieli radio Erewań
odpowiedź
User
heHe
To próba wywierania nacisku na prywatne media. Z dużym prawdopodobieństwem jest to nielegalne. Pod koniec roku będzie można zacząć wyjaśniać kto wydawał polecenia aby szkodzić Agorze i Eurozetowi. I nie sądzę żeby się rozeszło po kościach. Wymierne straty finansowe i wizerunkowe da się udowodnić.
odpowiedź
User
Jaro
Szkoda Zetki
Ale za to będziemy mieli radio Erewań

Radio Erewan to mamy na 4 programach polskiego radia pajacu,
odpowiedź