SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UOKiK nałożył 165 mln zł kar w 2012 r.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał w 2012 r. 859 decyzji z zakresu ochrony konkurencji i konsumentów oraz bezpieczeństwa produktów; nałożył też ponad 165 mln zł kar - wynika z danych UOKiK za ubiegły rok..

UOKiK nałożył 165 mln zł kar w 2012 r.

W 2012 r. prezes UOKiK prowadziła 469 postępowań wyjaśniających oraz 147 postępowań antymonopolowych - 106 dotyczyło nadużywania przez przedsiębiorców dominującej pozycji rynkowej, a 41 niedozwolonych porozumień. Wydanych zostało 86 decyzji z zakresu praktyk ograniczających konkurencję, w tym 67 dotyczyło nadużywania pozycji dominującej, a 19 - niedozwolonych porozumień.

Urząd przypomniał, że jedną z takich spraw było wykrycie porozumienia producenta produktów smarnych - spółki Orlen Oil - oraz współpracujących z nim dystrybutorów. Spółka Orlen zobowiązywała swoich partnerów handlowych do sprzedaży pewnych produktów po cenach minimalnych, bez możliwości oferowania ich poniżej stawek wskazanych przez producenta, pomniejszonych o rabat. Na Orlen Oil została nałożona kara finansowa w wysokości blisko 2 mln zł.

Urząd przypomniał, że postępowania antymonopolowe są podstawowym instrumentem prezes Urzędu w zakresie ochrony konkurencji. Mogą się one zakończyć m.in. nakazem zaniechania kwestionowanych działań oraz nałożeniem sankcji finansowych.

Prezes UOKiK przysługuje również prawo kontroli koncentracji w celu niedopuszczenia do sytuacji, w której w wyniku transakcji powstanie podmiot dominujący na rynku. Urząd prowadził w ubiegłym roku 194 sprawy dotyczące fuzji i przejęć. Wszystkie 137 decyzji zakończyło się wydaniem zgody na dokonanie transakcji, z czego w jednym przypadku dopuszczono ją warunkowo. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło usług IT, internetu i telewizji oraz nieruchomości, budownictwa i usług deweloperskich.

UOKiK prowadził w ubiegłym roku 450 postępowań w sprawie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów. Zapadły 324 decyzje, w 85 nakazano zaniechanie niedozwolonych działań, w 108 stwierdzono zaprzestanie ich stosowania. Ponadto wydanych zostało 131 decyzji zobowiązujących przedsiębiorcę do zmiany praktyki. Urząd skierował do sądu 47 pozwów o uznanie klauzul za niedozwolone.

UOKiK jest odpowiedzialny również za zarządzanie systemem monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Przeprowadzone w 2012 roku kontrole pokazały, że jakość paliw płynnych pogorszyła się w porównaniu z rokiem ubiegłym. Badania wykazały, że 4,14 proc. próbek paliwa ze skontrolowanych 483 nie spełniało wymagań jakościowych. Poprawiła się natomiast jakość gazu LPG - stwierdzono 1,11 proc. nieprawidłowości z pobranych 450 próbek.

2012 r. był rekordowy pod względem liczby wniosków o objęcie programem łagodzenia kar leniency w zamian za ujawnienie zmowy. Wpłynęło 16 zgłoszeń przedsiębiorców, podczas gdy w latach 2004-2011 było ich łącznie 30.

W ubiegłym roku do prezes Urzędu wpłynęło 509 wniosków o wydanie interpretacji i 396 projektów dokumentów rządowych do przeanalizowania pod kątem potencjalnego wystąpienia pomocy publicznej. Komisji Europejskiej notyfikowano 41 projektów, z czego 31 dotyczyło pomocy indywidualnej, 2 - pomocy indywidualnej na restrukturyzację, a 8 - programów pomocowych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UOKiK nałożył 165 mln zł kar w 2012 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl