SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

UOKiK stawia zarzuty Natural Pharmaceuticals. Firma mogła błędnie informować o subskrypcji suplementów

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił spółce Natural Pharmaceuticals w Warszawie zarzuty naruszenia zbiorowych interesów konsumentów. Dotyczą m.in. nietransparentnych informacji o tym, że co rok konsument będzie otrzymywał zapas suplementów.

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny postawił spółce Natural Pharmaceuticals w Warszawie zarzuty naruszenia zbiorowych interesów konsumentów. Firma ta sprzedaje suplementy diety na odległość – można je zamówić przez internet, telefon lub wypełniając wydrukowany kupon zamówienia.

Jednocześnie prezes Urzędu wszczął postępowanie w sprawie nałożenia kary na osobę zarządzającą tą firmą, która mogła umyślnie doprowadzić do naruszenia praw konsumentów. Zgodnie z prawem, jeśli umyślnie doprowadziła ona do naruszenia praw konsumentów, może jej grozić kara do 2 mln zł za każdą praktykę.

- Każdy konsument ma prawo do rzetelnej, niewprowadzającej w błąd informacji, zawierającej wszelkie niezbędne dane o produkcie. To na przedsiębiorcy ciąży obowiązek ich prawidłowego przedstawienia, tak by konsument mógł podjąć świadomą decyzję o zakupie. W postępowaniu sprawdzimy, czy firma sprzedająca suplementy diety przedstawiała klientom transparentne informacje o zakupie. Sankcja finansowa może także zostać nałożona na osobę zarządzającą spółką – mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Zobacz: UPC Polska przegrał w sądzie z UOKiK, musi zwrócić klientom koszty podwyżki ceny internetu

Co zarzuca UOKiK firmie Natural Pharmaceuticals

Wątpliwości urzędu budzi nietransparentne informowanie kupujących suplementy o udziale w subskrypcji produktów. Informacja o o udziale w programie regularnych dostaw została napisana małą czcionką na dole druku do składania zamówienia, w przypadku rozmów telefonicznych konsultant odczytywał stosowną formułę bardzo szybko, co mogło utrudniać decyzję o kupnie - wylicza UOKiK.

"Ponadto w części realizowanych zamówień spółka w potwierdzeniu zamówień składanych internetowo mogła w ogóle nie informować konsumentów, że wzięli udział w programie regularnych dostaw" - wskazano w komunikacie.

Zobacz: Kubenz, Recman i Dastan Logistics dostały 2,1 mln zł kary od UOKiK za fałszowanie składu odzieży

Zdaniem UOKiK, spółka Natural Pharmaceuticals mogła też wprowadzać w błąd w sposobem prezentowania potwierdzenia złożenia zamówienia przez internet darmowej próbki produktu - równocześnie zamawiającym pokazuje się oferta specjalna – co do zasady na roczny zapas produktu w obniżonej cenie wraz z upominkiem. Mocno wyeksponowano  na stronie przycisk do złożenia zamówienia odpłatnej wersji suplementu.  

"Kliknięcie przycisku „Zamawiam” nie jest jednak potwierdzeniem wysłania zamówienia na darmowy miesięczny zapas suplementu diety, ale dotyczy odpłatnego rocznego zapasu tego produktu. Może to powodować, że konsument nieświadomie lub przypadkowo go zamówi" - wyjaśnia UOKiK.

W postępowaniu urzędnicy sprawdzą, czy Natural Pharmaceuticals wprowadzała w błąd przez informacje, które miały uwiarygodnić zakup suplementów w oczach konsumentów.

Materiały reklamowe firmy wskazywały, że suplement diety ProstaXin Plus jest rekomendowany dla wszystkich mężczyzn po 50 roku życia w ramach Ogólnopolskiej Kampanii dla Zdrowia Prostaty, co może sugerować, że jest to program prowadzony przez podmioty państwowe. Z informacji, które posiada UOKiK wynika, że ta kampania jest organizowana przez Natural Pharmaceuticals.

Zobacz: UOKiK: Obligacje Społeczne oferują pożyczki, mają natychmiast usunąć mylące treści

Reklamy sugerowały również, że ponad milion klientów jest zadowolonych z danego suplementu diety, podczas gdy informacja ta dotyczy ogółu klientów firmy, w tym korzystających z darmowych próbek.

"Wprowadzanie konsumentów w błąd w reklamie telewizyjnej, zgodnie z którą każde gospodarstwo domowe mogło zamówić darmowy zapas roczny witaminy D. W reklamie pojawiły się jednak dodatkowe warunki napisane małą czcionką – niezbędne było pokrycie kosztów wysyłki, czego konsumenci mogli nie odczytać" - informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

  • Więcej informacji:
  • UOKiK

Dołącz do dyskusji: UOKiK stawia zarzuty Natural Pharmaceuticals. Firma mogła błędnie informować o subskrypcji suplementów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl