SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UOKiK przekazał do sądu odwołanie Agory ws. przejęcia Eurozetu

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przekazał do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów odwołanie spółki Agora od decyzji zakazującej przejęcia Eurozetu. Zarząd Agory spotkał się w tej sprawie z przedstawicielami Komisji Europejskiej.

Article

„Informujemy, że 6 maja przekazaliśmy do SOKiK odwołanie Agory” - przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl departament komunikacji UOKiK. Sprawa będzie teraz rozstrzygana w postępowaniu sądowym, cały proces może potrwać nawet kilka lat.

Bartosz Hojka, prezes zarządu Agory, napisał w kwietniu br. list do Margrethe Vestager, unijnej komisarz ds. ochrony konkurencji, w którym skrytykował zablokowanie przejęcia Eurozetu.

6 maja część zarządu spółki spotkała się z przedstawicielami Komisji Europejskiej w tej sprawie. Agora nie komentuje wydarzenia. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, spółka czeka na oficjalne stanowisko KE w tej sprawie. - Agora pierwszy raz uczestniczyła w takim spotkaniu, trudno na razie to ocenić - zaznacza nasz informator.

UOKiK zakazał Agorze przejęcia kontrolnego pakietu Eurozetu

Na początku 2019 roku Eurozet został przejęty od Czech Media Invest przez Agorę i czeską spółkę SFS Ventures.

Jesienią 2019 roku Agora poinformowała, że zamierza wykonać opcję kupna pozostałych 60 proc. udziałów Eurozetu i złożyła do UOKiK wniosek o zgodę na transakcję. Urząd przeprowadził dwuetapowe postępowanie, obejmujące analizę rynków działania obu firm. Na początku stycznia prezes Urzędu Tomasz Chróstny zakazał Agorze przejęcia kontrolnego pakietu Eurozetu. W obszernym uzasadnieniu stwierdzono, że połączone firmy wspólnie z Grupą RMF stworzyłyby duopol z 70-procentowym udziałem w rynku radiowym.

W lutym br. Agora złożyła odwołanie od decyzji prezesa UOKiK. Spółka zaskarżyła decyzję w całości, wskazując na „rażące naruszenia przepisów prawa, jakie miały miejsce przy wydaniu tego rozstrzygnięcia”. - Agora wniosła do sądu o wydanie bezwarunkowej zgody na koncentrację. Zgodnie z procedurą dokumenty trafiły do UOKiK i są obecnie w dyspozycji urzędu – mówiła wtedy Nina Graboś, dyrektorka ds. komunikacji korporacyjnej Agory.

W ub.r. grupa kapitałowa Agora zanotowała spadek przychodów sprzedażowych o 33 proc. do 836,4 mln zł, a jej wynik netto poszedł w dół z 6 mln zł zysku do 130,24 mln zł straty. Wzrost wyników osiągnęła jedynie w pionie internetowym - segment outdoorowy zanotował spadek wpływów o 37,9 proc., radiowy - o 22,5 proc., a pion filmowo-książkowy miał 17,2 mln zł straty EBITDA.

Dołącz do dyskusji: UOKiK przekazał do sądu odwołanie Agory ws. przejęcia Eurozetu

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pytanie
A co ma KE do tego? We Francji rząd nie zgodził się na przejęcie sieci handlowej i też KE reaguje? UE to nie ma być dawny Związek Sowiecki, gdzie jeden towarzysz decyduje co ma robić dany kraj, bo wtedy te kraje stracą niepodległoś.
odpowiedź
User
.
Te radio jest tak słabe że gdyby nawet je kupił Orlen i wprowadził tam partyjną propagandę level hard to mało kto zauważy różnicę...
odpowiedź