SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UOKiK sprawdzi, czy Pay Pal i Meta właściwie informują o zasadach zbiórek dla Ukrainy

Do UOKiK dotarła skarga konsumenta na podwójne przewalutowanie wpłaty na pomoc ukraińskim ofiarom rosyjskiej agresji wojskowej. Prezes UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające i wystąpił do pośredników płatności: spółki Pay Pal oraz właściciela serwisu Facebook - spółki Meta. Urząd sprawdzi, czy konsumenci są wystarczająco informowani o zasadach dokonywania płatności i przewalutowania.

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny sprawdza zasady pobierania płatności od osób, które chcą pomóc ukraińskim ofiarom rosyjskiej agresji wojskowej. Te działania mają związek ze skargą konsumenta, który, chcąc pomóc, wpłacił pieniądze na jedną ze zbiórek udostępnionych na portalu Facebook przez organizację charytatywną. Jak twierdzi, nie miał świadomości, że jego konto zostanie pomniejszone nie tylko o kwotę przekazaną w ramach zbiórki, ale także o koszt podwójnego przewalutowania tych środków: ze złotych na dolary, a następnie z dolarów na euro.  

Zobacz: Orlen zrywa współpracę ze stacjami, które mocno podniosły ceny paliw. Prezes UOKiK zlecił natychmiastowe kontrole

UOKiK przyjrzy się zasadom informacji o zbiórkach

Prezes Urzędu wszczął postępowanie wyjaśniające w tej sprawie i objął nim spółki: Pay Pal Europe z Luksemburga oraz Meta Platforms z Irlandii (właściciel portalu Facebook). Jest to wstępny etap analizy sprawy, którego celem jest ustalenie, czy konsumenci wpłacający pieniądze na pomoc ofiarom wojny w Ukrainie są prawidłowo informowani o kilkukrotnym przewalutowaniu ich środków, co skutkuje pobraniem z konta wyższych kwot niż kwoty przekazywane na rzecz organizacji charytatywnych.

Zobacz: Wysyp fałszywych zbiórek dla Ukrainy. Eksperci: lista zweryfikowanych akcji – na PomagamUkrainie.gov.pl

- Zachęcam do niesienia pomocy ofiarom i uchodźcom wojny w Ukrainie. Wszystkie informacje o tym, co możemy zrobić dla obywateli Ukrainy znajdują się na rządowej stronie pomagamukrainie.gov.pl. Jeśli decydujemy się na wsparcie finansowe, to sprawdźmy dokładnie cel zbiórki i jej zasady. Przestrzegam przed pochopnym przelewaniem pieniędzy na niezweryfikowane akcje charytatywne, ponieważ istnieje ryzyko, że mogą się pod nie podszywać oszuści. Apeluję też do pośredników płatności, by konsument, który chce finansować pomoc dla uchodźców z Ukrainy, nie ponosił dodatkowych, nieuzasadnionych kosztów takiego działania – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

UOKiK radzi, by weryfikować zbiórki, czytać regulaminy pośredników płatności. Urząd prosi, by nie klikać w linki otrzymane smsem namawiające do wpłaty, nie ufać wiadomościom e-mail rzekomo od obywateli Ukrainy, którzy proszą o przekaz pieniężny.

"Wpłacaj pieniądze oficjalnie działającym organizacjom charytatywnym, a nie na indywidualne konta" - doradza Urząd.

Jak pomagać, żeby pomóc?

Maciej Dubicki z Caritas Polska w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl przypomina, że "piękne odruchy trzeba kierować na właściwe tory". - Warto, żeby pomoc, którą niesiemy, była skanalizowana w sposób profesjonalny i żeby świadczyć ją tak, by trafiła do osób potrzebujących. Zweryfikowane i zarejestrowane zbiórki (potrzebnych rzeczy – JK) prowadzą m.in. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (Pcpm.org.pl/ukraina), Polska Akcja Humanitarna (Pah.org.pl/wplac/?form=ukraina), Polska Misja Medyczna (Pmm.org.pl/ukraina) czy Caritas Polska (Caritas.pl/ukraina) – wskazuje. 

Jeżeli jednak możemy sobie pozwolić na pomoc materialną, wsparcie zbiórki finansowej to najszybsze, najpewniejsze i chyba najlepsze rozwiązanie – uważa Dubicki. - W Caritas działamy dwutorowo: świadczymy pomoc dla uchodźców w Polsce, ale przekazujemy też środki bezpośrednio organizacjom partnerskim. Caritas ma swoje organizacje tam, gdzie działa Kościół katolicki. W Ukrainie są dwie: kościoła greckokatolickiego i rzymskokatolickiego. Przekazaliśmy im już około 600 tysięcy złotych. To chyba najlepsza pomoc, bo możemy przesłać im środki, a oni kupią to, czego naprawdę potrzebują - dodaje.

Zweryfikowane zbiórki na pomoc Ukrainie znajdują się na platformach Siepomaga.pl, Pomagam.pl, Zrzutka.pl (zbiórka fundacji To się uda).

Dołącz do dyskusji: UOKiK sprawdzi, czy Pay Pal i Meta właściwie informują o zasadach zbiórek dla Ukrainy

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
lewa-tywa
UOKIK to ci towarzysze od kontroli cen w sklepach spekulantów? LOL
odpowiedź
User
G38 pol
Ja do nich napisałem że ceny w sklepach za chleb trzeba zapłacić 7 zł a za paliwo też to nic nie zrobibili
odpowiedź