SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UOKiK sprawdza opłaty pobierane przez związki sportowe od bukmacherów za wyniki meczów

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podjął postępowanie wyjaśniające dotyczące opłat pobieranych od firm bukmacherskich przez PZPN i inne związki sportowe za wykorzystywanie wyników organizowanych przez nie rozgrywek.

Robert Lewandowski podczas meczu Polska-Łotwa; fot. Telewizja PolskaArticle

W komunikacie UOKiK zaznaczył, że zajął się tą sprawą po skargach na działania Polskiego Związku Piłki Nożnej. Skarżący podkreślali, że firmy bukmacherskie muszą płacić PZPN-owi stałą stawkę - 0,5 proc. swoich całkowitych przychodów brutto - za udostępnienie wyników rozgrywek organizowanych przez związek.

- Wątpliwości budzi fakt, że kwota pobierana przez PZPN może być ustalana w oparciu o całkowite przychody firmy bukmacherskiej, niezależnie od tego, czy zostały one wygenerowane przez rozgrywki organizowane przez PZPN, czy też inne wydarzenia. Kwota nie zmienia się również w przypadku, jeśli organizator zakładów bukmacherskich chciałby wykorzystywać wyniki tylko niektórych rozgrywek, za które odpowiedzialny jest związek (np. tylko mecze reprezentacji Polski) - zwrócono uwagę w komunikacie UOKiK-u.

Regulator sprawdzi też, czy podobne praktyki stosują inne organizacje sportowe, np. Związek Piłki Ręcznej w Polsce i Polski Związek Piłki Siatkowej.

UOKiK zaznacza, że zgodnie z prawem antymonopolowym podmiot mający pozycję dominującą na danym rynku nie może wykorzystywać jej na niekorzyść swoich konkurentów, kontrahentów czy konsumentów. Niektóre praktyki dozwolone dla innych przedsiębiorców stają się wówczas zabronione, np. narzucanie uciążliwych warunków umów, które przynoszą dominantowi nieuzasadnione korzyści lub stosowanie nieuczciwych cen

- Firmy bukmacherskie nie mogą wykorzystywać wyników wydarzeń sportowych bez zgody organizatora rozgrywek, który ma prawo pobierać za to opłaty. Chcemy jednak sprawdzić, czy sposób ustalania tych opłat może stanowić wykorzystanie silnej pozycji rynkowej związków - komentuje Michał Holeksa, wiceprezes UOKiK-u.

- To postępowanie wyjaśniające, czyli prowadzone w sprawie, a nie przeciwko konkretnym organizacjom. Będziemy chcieli ustalić, czy związki sportowe posiadają pozycję dominującą na rynku udostępniania wyników własnych rozgrywek i wykorzystują swoją siłę negocjacyjną w niedozwolony sposób - wyjaśnił Holeksa. - Kolejnym etapem może być postawienie zarzutów stosowania praktyk ograniczających konkurencję, a za to grozi kara finansowa do 10 proc. obrotu podmiotu - dodał.

W 2017 roku Polski Związek Piłki Nożnej w 2017 roku zanotował 208,6 mln zł wpływów statutowych (wobec 232,9 mln zł rok wcześniej). Przychody od sponsorów i ze sprzedaży praw telewizyjnych wyniosły 81,8 mln zł, a z biletów i hospitality - 53,7 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UOKiK sprawdza opłaty pobierane przez związki sportowe od bukmacherów za wyniki meczów

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
fortuna
Każdy wynik można ustalic przed meczem
odpowiedź