SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

UOKiK zachęca do informowania o zmowach przedsiębiorców

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uruchomił pilotażowy program pozyskiwania informacji o zmowach przedsiębiorców od tzw. sygnalistów.

Marek Niechciał, prezes UOKiK-u Article

- Zwiększenie wykrywalności zmów to jedno z najważniejszych zadań urzędu. Dlatego chcemy wprowadzać nowe narzędzia poprawiające naszą skuteczność. Jedną z nich jest instytucja sygnalistów. Chodzi o anonimowe informacje od osób, które posiadają wiedzę o niedozwolonych działaniach. Uruchomiliśmy numer telefonu i adres mejlowy, pod którymi można przekazać dowody na praktyki ograniczające konkurencję - komentuje Marek Niechciał, prezes UOKiK.

„Sygnalistą” może być każdy kto wie o niedozwolonym porozumieniu. Wszyscy, którzy posiadają informacje o praktykach ograniczających konkurencję, mogą skontaktować się z UOKiK pod numerem telefonu 22 55 60 500 lub adresem sygnalista@uokik.gov.pl.

Szczegółowe informacje na temat programu dla "sygnalistów" znajdują się na nowo utworzonej stronie konkurencja.uokik.gov.pl. Jest to kompendium wiedzy na temat kompetencji i działań UOKiK w zakresie ochrony konkurencji. Znajdują się tam informacje m.in. o tym, jakie działania mogą naruszać prawo, rozstrzygnięcia które może wydać urząd, a także dotyczące programu łagodzenia kar leniency.

UOKiK prowadzi również prace nad zmianami przepisów, które wprowadzą na trwałe instytucję „sygnalistów” do prawa antymonopolowego. Takie regulacje istnieją m.in. w Niemczech, na Słowacji i Węgrzech. Z kolei w połowie marca br. Komisja Europejska wprowadziła narzędzie umożliwiające anonimowe powiadomienia o zmowie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UOKiK zachęca do informowania o zmowach przedsiębiorców

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wojciech
Chyba im zgłoszę zmowę cenową firm ubezpieczeniowych. Dogadali się między sobą i jak jeden mąż podnieśli składki na OC. Zmowa cenowa jak nic.
9 8
odpowiedź
User
Aspen
Ogłoszenie w internecie:
Zatrudnimy na pełny etat, na umowę o dzieło.

Reakcja ZUS:
Nie możemy na takiej podstawie wszcząć postępowania.A jak będzie z sygnalistami UOKiK??
9 8
odpowiedź
User
dora-tca
Prezes Niechciał chyba chciał, tzn. chce, zmienić bardzo negatywny wizerunek tego urzędu. Panie prezesie, bierz się Pan do roboty, a nie za pomysły swoich niezbyt douczonych urzędników, mówiących coś o donosach....
8 8
odpowiedź