SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UOKiK: UPC może warunkowo przejąć Aster

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zgodził się na przejęcie Astera przez UPC Polska, pod warunkiem odsprzedaży przez spółkę części sieci w Warszawie i Krakowie.

UOKiK: UPC może warunkowo przejąć Aster

7 grudnia 2010 roku UPC Polska złożyło do UOKiK wniosek o wyrażenie zgody na przejęcie kontroli nad Aster. Obie spółki świadczą usługi płatnej telewizji kablowej, dostępu do szerokopasmowego Internetu oraz telefonii stacjonarnej. W związku z tym, że łączny obrót uczestników transakcji przekroczył równowartość 1 mld euro, koncentracja podlegała zgłoszeniu prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jak podano w komunikacie w trakcie postępowania antymonopolowego Urząd zwrócił uwagę, że wśród spółek świadczących usługi płatnej telewizji kablowej działających na terenie Krakowa i Warszawy zdecydowanie najsilniejszymi są Aster i UPC Polska. Potwierdzają to przede wszystkim udziały rynkowe, łącznie dla spółek wahające się w każdym z miast między 50 a 60 proc. To znacznie więcej od przewidzianych przez ustawę antymonopolową - 40 proc. wiązanych z posiadaniem pozycji dominującej. Zdaniem UOKiK realizacja transakcji doprowadziłaby do istotnego ograniczenia konkurencji na rynku usług dostępu do płatnej telewizji oraz szerokopasmowego stacjonarnego dostępu do internetu na terenie tych dwóch miast, ze szkodą dla odbiorców. Koncentracja mogłaby bowiem doprowadzić do sytuacji, w której przejmujący uzyskując pozycję silnego gracza rynkowego mógłby kształtować oferty w sposób mniej korzystny niż dotychczas, w szczególności rezygnując z walki o przyciągnięcie klientów konkurencyjną ofertą. Ponadto nie musiałby obawiać się utraty własnych abonentów. Po przeprowadzeniu badania rynku, w którym Urząd prześledził opinie konkurentów i spółdzielni mieszkaniowych oraz na podstawie zgromadzonego w tej sprawie materiału dowodowego - prezes UOKiK wydała zgodę warunkową.

Zgodnie z decyzją, UPC Polska może przejąć kontrolę nad Aster, jeśli w okresie 18 miesięcy od jej wydania, w Krakowie i Warszawie odsprzeda część sieci należącą do Aster, w budynkach, w których usługi dotychczas świadczyły obie spółki. Sprzedaż musi nastąpić na rzecz przedsiębiorców spoza grupy kapitałowej przejmującego, po zatwierdzeniu transakcji przez UOKiK.

- Biorąc pod uwagę techniczne uwarunkowania tej koncentracji oraz mając na względzie dobro konsumentów, Prezes Urzędu zobowiązała ponadto UPC Polska do zapewnienia abonentom odpowiedniej jakości i ciągłości świadczonych usług w okresie przeprowadzania transakcji. Ponadto, klienci Aster z budynków, w których usługi świadczy również UPC Polska, po połączeniu zyskają prawo ponownego wyboru dostawcy, niezależnie od warunków umów wcześniej zawartych z Aster - czytamy w komunikacie UOKiK.

Patrycja Gołos, dyrektor komunikacji w UPC Polska poinformowała nas, że decyzję UOKiK spółka otrzymała dopiero w poniedziałek. - Po szczegółowym zapoznaniu się z treścią dokumentu i analizie zaproponowanych warunków, przedstawimy stanowisko firmy i zapowiedź dalszych działań - powiedziała nam Gołos.

W grudniu zeszłego roku Liberty Global, właściciel dostawcy telewizji kablowej UPC, poinformował, że kupi 100% firmy Aster. Wartość transakcji to 870 mln zł, ponadto kupujący przejmie dług Astera wynoszący 1,53 mld zł. Sprzedającym jest fundusz Mid Europa Partners. UPC i Aster należą do największych dostawców usługi telewizji kablowej. Świadczą też inne usługi telekomunikacyjne.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UOKiK: UPC może warunkowo przejąć Aster

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ekspert
robi się ciekawie ;)
odpowiedź
User
Gembal
Kiedy decyzja ws. Polkomtela?
odpowiedź
User
Abonent GDYNIA
Kiedy UPC albo Vectra kupi Multimedia i zakończy męczarnie abonentów tej amatorskiej pajęczyny ?
odpowiedź