SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

UOKiK wydał zgodę na tymczasowe przejęcie Ruchu przez Alior Bank

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na przejęcie kontroli nad Ruchem przez Alior Bank, który obecnie jest jego największym wierzycielem. To tylko tymczasowe rozwiązanie, do czasu kiedy nie przejmie jej docelowy inwestor. Jak wynika z naszych informacji, spółka przekazała już plan restrukturyzacji nadzorcy sądowemu.

fot. Ruch Article

Pod koniec grudnia ub.r. Alior Bank, który udzielił Ruchowi dużego kredytu obrotowego - obecnie największy wierzyciel spółki - złożył wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o wyrażenie zgody na przejęcie kontroli nad spółką.

Plan od początku zakładał, że bank chce przejąć udziały dystrybutora prasy tylko tymczasowo i odsprzeda je docelowym inwestorom. Jednocześnie do tej pory poinformowano, że w ratowanie firmy kolporterskiej zaangażują się inne koncerny państwowe: PKN Orlen i Poczta Polska.

UOKiK wydał zgodę na przejęcie kontroli nad Ruchem przez Alior Bank - decyzja urzędu była formalnością, ponieważ firmy nie prowadzą działalności w tym samym zakresie.

Gotowy plan restrukturyzacji spółki

Jak wynikało z informacji przekazanych Wirtualnemedia.pl w czwartek, 17 stycznia br. odbyło się spotkanie zarządu Izby Wydawców Prasy z nowym kierownictwem Ruchu w restrukturyzacji oraz zarządem Alior Banku.

Prezes Ruchu Miłosz Szulc przedstawił na nim dotychczasowe działania i kalendarz aktywności władz spółki na kolejne miesiące oraz opowiedział o planach oszczędności i redukcji kosztów, które mają ustabilizować sytuację finansową firmy. Przedstawił również działania, jakie mają spełnić wymagania nadzorcy sądowego w związku z toczącym się postępowaniem układowym. Zapewnił także, że do 31 stycznia br. Ruch ma przekazać nadzorcy sądowemu plan restrukturyzacji spółki. Jak udało nam się dowiedzieć, spółka już go przekazała firmie Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja 25 stycznia br.

Podczas spotkania z wydawcami Szulc poinformował również, że do końca czerwca br. (na czas potrzebny do zrealizowania przygotowywanej transakcji) spółka powinna zachować ciągłość płynności finansowej i przedstawił wstępną strategię rozwoju poszczególnych obszarów działania dystrybutora prasy w obszarze logistyki, kolportażu prasy, sprzedaży detalicznej oraz pozostałych usług realizowanych przez Spółkę (np. Paczka w Ruchu).

Według niego Ruch jest jedynym kolporterem dostarczającym prasę w niektóre miejsca kraju, do których realizowanie dostaw nie jest opłacalne dla innych operatorów (na rynku działają jeszcze dwie inne duże spółki: Garmond Press oraz Kolporter). Szulc miał podkreślać, że „ta działalność jest elementem misji Ruchu w zakresie zapewnienia społeczeństwu dostępu do prasy”.

Z kolei Krzysztof Bachta, prezes Alior Banku poinformował wydawców o stanie realizowanych prac i zainteresowaniu inwestorów zewnętrznych, z którymi trwają negocjacje w sprawie przyszłości Ruchu.

W połowie grudnia ub.r. kolejny raz zmienił się zarząd Ruchu, który od kilku miesięcy balansuje na krawędzi upadku. Odwołany został wieloletni wiceprezes Marek Podstawa, a członek zarządu Bogumiła Rak złożyła rezygnację. Do zarządu mianowano Tomasza Swata i Piotra Regulskiego, a od początku stycznia 2019 roku nowym prezesem jest Miłosz Szulc.

Zobowiązania Ruchu

Wobec Alior Banku spółka ma 106 mln zł zobowiązań plus 57 mln zł gwarancji innych wierzytelności. Wydawcom objętym układem firma kolporterska na początku września była winna 164 mln zł, największymi wierzycielami w tej grupie są Ringier Axel Springer Polska (28,7 mln zł, z czego 5 mln zł objęte gwarancjami Alior Banku), Wydawnictwo Bauer (22,8 mln zł, 10 mln zł z gwarancjami), Agora (19,4 mln zł), Edipresse Polska (9,6 mln zł, 2,5 mln zł z gwarancjami), ZPR Media (8,1 mln zł) oraz Infor Biznes i Polska Press Grupa (po 6,8 mln zł). Zobowiązania wobec innych podmiotów wynosiły natomiast 33 mln zł.

W ub.r. Ruch zanotował 1,34 mld zł wpływów, wobec 1,46 mld zł rok wcześniej, oraz 56,8 mln zł straty netto (w 2016 roku strata netto wyniosła 12,8 mln zł). Oprócz zarządzania własną siecią kiosków i saloników prasowych firma dostarcza prasę (ok. 3,7 tys. tytułów) do kilkunastu tys. innych punktów sprzedaży, m.in. małych sklepów i supermarketów (od niedawna do ponad 2 tys. sklepów Biedronka).

Według danych Izby Wydawców Prasy w ub.r. Ruch miał 29,9 proc. udziału w rynku dystrybucji prasy. Liderem był Kolporter z 51,9 proc. udziału, a trzeci Garmond Press miał 13,1 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UOKiK wydał zgodę na tymczasowe przejęcie Ruchu przez Alior Bank

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tak sobie myślę, że
Trochę to przypomina działania "karków", którzy udzielają pożyczek ludziom w potrzasku pod zastaw nieruchomości, które potem przejmują "za długi"...
9 8
odpowiedź
User
Dandy
Pająk plecie sieć w którą wpadną senne muchy...
8 8
odpowiedź