SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UOKiK wydał zgodę na przejęcie Stokrotki przez Maxima Grupe

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na przejęcie przez Maxima Grupe kontroli nad spółką Emperia, do której należy sieć sklepów Stokrotka. Przeprowadzone postępowanie wykazało, że transakcja nie ograniczy konkurencji.

Article

Maxima Grupe jest litewską spółką, do której należą działające w Polsce sieci Aldik i Sano. Emperia jest spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych, właścicielem sklepów Stokrotka.

W styczniu 2018 r. UOKiK skierował koncentrację do drugiego etapu. Konieczne było przeprowadzenie badania rynku. Urząd wysłał ankiety do ok. 50 konkurentów uczestników koncentracji. Pytania dotyczyły m.in. uzyskanych obrotów, powierzchni sprzedaży i planowanych nowych sklepów.

Na podstawie odpowiedzi przedsiębiorców oraz dotychczasowego orzecznictwa UOKiK uznał, że sklepy rywalizują ze sobą na lokalnych rynkach. Placówki powyżej 350 m2 są również konkurencją dla tradycyjnych sklepów.

- Przeprowadzone postępowanie wykazało, że na żadnym z lokalnych rynków nie dojdzie do ograniczenia konkurencji. Po przejęciu Emperii, Maxima Grupe będzie musiała w dalszym ciągu rywalizować z innymi przedsiębiorcami. Oznacza to, że konsumenci nadal będą mieli duży wybór sklepów blisko domu. Zarówno tych dużych, jak i tradycyjnych – mówi wiceprezes UOKiK, Michał Holeksa.

Podmioty mają teraz dwa lata na dokonanie koncentracji, w przeciwnym wypadku decyzja urzędu wyrażająca zgodę na transakcje wygasa.

Maxima Grupe złożyła do Urzędu wniosek w sprawie przejęcia wspólnej kontroli nad Emperia Holding 29 listopada ub. r.

24 listopada 2017 r. Maxima Grupe ogłosiła wezwanie na 12 342 027 akcji zwykłych Emperia Holding, co odpowiada 100% ogólnej liczby głosów na zgromadzeniu, po cenie w wysokości 100 zł za akcję. Zapisy rozpoczęły się 14 grudnia.

Zgodnie z przepisami, transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UOKiK wydał zgodę na przejęcie Stokrotki przez Maxima Grupe

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl