SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Pracownicy UPC Polska przed zmianą właściciela zapisują się do związku zawodowego, firma ze wzrostem wpływów i straty

Działająca w UPC Polska organizacja związkowa informuje, że w ostatnich dniach chęć zapisania się do niej wyraziło wielu pracowników. Firma, zatrudniająca ok. 1,5 tys. osób, niebawem ma zostać przejęta przez właściciela sieci Play. W ub.r. przychody UPC Polska zwiększyły się o 3,6 proc. do 1,69 mld zł, a przy wzroście kosztów operacyjnych o 12,7 proc. strata netto pogłębiła się z 31,52 do 258,48 mln zł.

Article

Zarząd Solidarności działającej w polskich spółkach UPC i Ericssona poinformował, że w ostatnich dniach otrzymał dużo deklaracji członkowskich.

- Nie musicie pytać i upewniać się, czy deklaracja dotarła i czy została przyjęta. Każdy kto złożył deklarację otrzyma potwierdzenie na podany w zgłoszeniu adres e-mail, z dodatkowymi informacjami, w tym o wysokości i sposobie opłacania składek o co najczęściej pytacie. Potrzebujemy na to trochę czasu, bo wszyscy mamy do wykonania swoja pracę, a sprawy związkowe załatwiamy po godzinach pracy i mimo że mamy do tego prawo, żaden z nas nie przeszedł na etat związkowy, a wszystko co robimy, robimy pro bono - zaznaczyła organizacja.

Wyliczyła, że jej członkom przysługują liczne korzyści dotyczące kwestii pracowniczych, m.in. bezpłatna pomoc prawna czy pomoc w rozwiązywaniu problemów w miejscu pracy.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

- W przypadkach rozwiązania stosunku pracy, reprezentujemy naszych członków i konsultujemy z pracodawcą zasadność wyboru osoby do zwolnienia (dot. likwidacji stanowiska pracy), w przypadku zwolnienia za wypowiedzeniem rozpoznajemy powody, ich zasadność i to, czy są wystarczające do rozwiązania umowy o pracę. W przypadku pracowników niezrzeszonych konsultacja kończy się na odesłaniu do pracodawcy informacji o tym że nie reprezentujemy i nie chronimy tego pracownika (rozwiązanie umowy o pracę jest wówczas nieuniknione i następuje bardzo szybko) - zaznaczyła Solidarność.

W ub.r. UPC Polska zatrudniało średnio 1 470 osób na etacie.

Play ma przejąć UPC Polska za 7 mld zł

W drugiej połowie września P4, operator sieci telekomunikacyjnej Play, podpisał umowę kupna od Liberty Global 100 proc. udziałów UPC Polska za 7 mld zł. Transakcja ma zostać sfinalizowana w pierwszej połowie 2022 roku po uzyskaniu zgód organów antymonopolowych.

W komunikacie giełdowym P4 podano, że cena 7 mld zł „odpowiada mnożnikowi EBITDAaL za rok 2020 na poziomie 9,3x przed efektami synergii i około 7x z uwzględnieniem synergii przychodowych i kosztowych”.

P4 pod koniec ub.r. został kupione przez francuski koncern Iliad Group.

UPC Polska z 258 mln zł straty

Według sprawozdania finansowego, które niedawno pojawiło się w elektronicznym KRS, w ub.r. UPC Polska zanotowało wzrost przychodów o 3,6 proc. do 1,69 mld zł (w poniższych grafikach wszystkie kwoty są w tys. zł).

Wpływy w ramach koncernu Liberty Global spadły z 14,71 do 13,02 mln zł. W ub.r. to głównie 12,91 mln zł od holenderskiej spółki Liberty Global.

Na koniec ub.r. UPC Polska miało 1,525 mln klientów. Liczba cyfrowych subskrypcji wzrosła niemal do 100 tys., a aktywnych klientów usług mobilnych - do 63 tys.

Z kolei koszty operacyjne UPC Polska poszły w górę o 12,7 proc. - z 1,48 do 1,67 mld zł. Nakłady na usługi obce wzrosły z 877,42 mln zł do 1,02 mld zł, na wynagrodzenia - z 86,48 do 110,01 mln zł, a na ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia pracownicze - z 30,34 do 32,29 mln zł. Na zakup usług od holenderskiej spółki Liberty Global operator przeznaczył w ub.r. 361,51 mln zł.

Koszty zużycia materiałów i energii zwiększyły się z 25,61 do 26,06 mln zł, podatków i opłat - z 12,02 do 33,34 mln zł, a pozostałe wydatki rodzajowe - z 36,21 do 41,55 mln zł. Natomiast koszty amortyzacji zmalały z 411,09 do 405,98 mln zł.

Pozostałe wydatki operacyjne zwiększyły się ze 143,35 do 148,78 mln zł, z czego większość to koszty amortyzacji wartości firmy, które i w 2019, i w ub.r. wyniosły 137,87 mln zł.

Wpływy finansowe spółki poszły w górę z 7,59 do 9,21 mln zł (w ub.r. pochodziły w całości z odsetek), a koszty finansowe - z 6,99 do 93,75 mln zł (z czego wydatki na odsetki z 6,99 do 70,98 mln zł).

Większa strata

Dużo wyższy wzrost kosztów niż przychodów przełożył się na pogorszenie wyników rentowności UPC Polska.

Zysk sprzedażowy poszedł w dół ze 148,63 do 19,81 mln zł, wynik operacyjny - z 44,07 mln zł zysku do 100,95 mln zł straty, wynik brutto - z 44,67 mln zł zysku do 185,48 mln zł zysku, a strata netto pogłębiła się z 31,52 do 258,48 mln zł.

Jedynym udziałowcem operatora jest obecnie holenderska spółka UPC Poland Holding.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Pracownicy UPC Polska przed zmianą właściciela zapisują się do związku zawodowego, firma ze wzrostem wpływów i straty

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
New user
Jak to jest, że telekomy nie potrafią wygenerować zysku netto przy miliardowych przychodach?
12 0
odpowiedź
User
Radek
Jak to jest, że telekomy nie potrafią wygenerować zysku netto przy miliardowych przychodach?

Oficajlnie inwestuja w infrastukture. Mniej oficjalnie - placa firmom matkom za konsultacje, zarzadzenie, no i za *BRAND*!
13 0
odpowiedź
User
OLA
No cóż rozumiem pracowników, połaczone będą działy HR, Marketingu, Dział IT, jak i również DTV. Wiadomo że dojdzie do rzezi tak jak w Telefoni Dialog gdy przejęła tą firmę Netia oraz jak UPC przejmowało Astrę.
11 0
odpowiedź