SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

UPC Polska przegrała w sądzie. Musi zapłacić duże odszkodowanie

Sąd Apelacyjny w Warszawie nakazał UPC Polska zapłacenie wielomilionowego odszkodowania na rzecz Stowarzyszenia Filmowców Polskich. To kara za reemitowanie utworów audiowizualnych przez UPC bez umowy z SFP. Operator zapowiada odwołanie.

<!-- 0.5092s -->

Proces był efektem brak porozumienia UPC i SFP w sprawie wysokości opłat za reemitowanie utworów audiowizualnych. Poprzednia umowa między stronami dotycząca tej kwestii wygasła w 2009 roku i od tego czasu nie mogły one dojść do wspólnego stanowiska. UPC wnosiło co prawda na rzecz SFP opłaty, ale były one niższe niż 2,2 proc. wpływów z reemisji kanałów telewizyjnych przez spółkę, czego domagała się organizacja.

W związku z tym Stowarzyszenie wytoczyło proces UPC. W listopadzie ub.r. Sąd Okręgowy w Warszawie uznał rację SFP, nakazując operatorowi wypłacenie organizacji odszkodowania. Po apelacji sprawą zajął się Sąd Apelacyjny, który również przychylił się do argumentów SFP. Zasądził ona na rzecz organizacji kwotę stanowiącą trzykrotność należnego jej wynagrodzenia, tj. stawki 2,2 proc. wpływów UPC z tytułu reemisji kanałów telewizyjnych.

Jak informuje Wirtualnemedia.pl Agnieszka Schoen z Kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy, obsługującej SFP, odszkodowanie zostało zasądzone za okres od sierpnia 2009 roku do marca 2011 roku. Nie ujawnia jednak dokładnej kwoty odszkodowania, podkreślając jedynie, że jest ona bardzo duża.

- Wyrok w sprawie UPC stanowi znaczący krok w kierunku uporządkowania rynku reemisji kablowej w Polsce. Jest także ostatecznym potwierdzeniem, iż z uwagi na istniejącą praktykę rynkową stawka 2,2 proc. jest stosownym wynagrodzeniem za korzystanie z praw autorskich chronionych przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich - podaje SFP w komunikacie przesłanym do portalu Wirtualnemedia.pl. - Liczymy, że skoro wyrok jest prawomocny to uda nam się polubownie porozumieć z UPC w sprawie dalszych opłat - dodaje Agnieszka Schoen.

Michał Fura, rzecznik prasowy UPC Polska, informuje Wirtualnemedia.pl, że spółka złoży jednak kasację od wyroku do Sądu Najwyższego. - Od dawna dążymy do zawarcia porozumienia z SFP, proponując rozwiązania, które pozwolą uszanować i zadbać o interesy właścicieli praw oraz naszych klientów. Niestety, jak dotąd nie udało się nam znaleźć zrozumienia po stronie SFP dla takiej propozycji, która byłaby korzystna dla obu stron. Dzisiejszy wyrok sądu także stoi z tym w sprzeczności - zarówno w kwestii zasadzonej kwoty, jak i przyjętej stawki - dlatego będziemy się od niego odwoływać - mówi Fura.

Stowarzyszenie Filmowców Polskich spór sądowy w sprawie wysokości opłat toczy też z siecią kablową Vectra. Natomiast ważne umowy z organizacją posiadają platformy Cyfrowy Polsat, nc+, Telekomunikacja Polska oraz sieć Multimedia Polska.

Sieć UPC Polska na koniec czerwca br. miała 1,45 mln abonentów (więcej na ten temat).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UPC Polska przegrała w sądzie. Musi zapłacić duże odszkodowanie

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jacek
Cholera, znowu będzie podwyżka abonamentu...
20 14
odpowiedź
User
parriot
Brawo SFP!Powszechny brak poszanowania dla wlasnosci intelektualnych i dobr kultury jest zatrwazajacy.Rabunek z pozycji siły korporacyjnej - szczególnie naganny.
14 29
odpowiedź
User
yogi
I bardzo dobrze! Czas skończyć ze złodziejskimi praktykami
15 22
odpowiedź
User
zmijoz
Teraz tylko czekać aż odezwie się Stowarzyszenie Producentów, Dźwiękowców, Kamerzystów, Scenarzystów, Aktorów, Dystrybutorów... Polska Wolna Amerykanka ;)
26 11
odpowiedź
User
kage
Tutaj przecież nie chodzi tylko o pieniądze abonentów UPC. Kolejne haracze na "polskie kino" to jeden z największych przekrętów w Polsce. Od kilku lat wszyscy płacą już przecież dziesiątki milionów złotych na tzw. Polski Instytut Sztuki Filmowej, doliczany do abonamentów za kablówki i telewizję satelitarną, bilety do kina itd. Teraz to samo filmowe towarzystwo wzajemnej adoracji wrzeszczy "WIĘCEJ!" tylko dlatego że wydaje im się że można doić obywateli w nieskończoność. Poziom produkcji nieudaczników przedstawiających się jako "polscy filmowcy" pozostaje niezmiennie żenujący, niezależnie od ilości pieniędzy, ale przede wszystkim NIE MA POWODU żebyśmy wszyscy płacili olbrzymie pieniądze na radosną twórczość tej czy innej grupy zawodowej. Dość okradania społeczeństwa przez "filmowców"!
23 12
odpowiedź