SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

URE zatwierdził taryfy dla 12 dystrybutorów energii, średni wzrost to 4,9 proc.

Urząd Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził taryfy dwunastu spółkom dystrybucyjnym i prowadzi jeszcze tylko dwa postępowania, poinformował urząd w komunikacie w środę. Średni wzrost zatwierdzonych stawek dla odbiorców wszystkich grup taryfowych wyniósł 4,9%.

"Odbiorcy w tzw. grupie taryfowej G (gospodarstwa domowe) zapłacą za dystrybucję energii średnio o 6,3% więcej (najmniejszy wzrost, bo 1,9% odczują odbiorcy przyłączeni do sieci PGE Dystrybucja Łódź, a największy, 8,1% - klienci EnergiaPro)" - czytamy w komunikacie. Postępowania taryfowe dwóch pozostałych spółek: RWE Stoen Operator i PGE Dystrybucja Białystok zakończą się w najbliższym czasie.

URE podał, że do tej pory prezes zatwierdził dwie z dwunastu taryf na sprzedaż energii elektrycznej odbiorcom w gospodarstwach domowych: przedsiębiorstwom Enea i Energa. "Wzrost cen energii w tych dwóch przedsiębiorstwach wyniósł odpowiednio 5,6% i 6,8%. Oznacza to, że rachunki (na które składają się opłaty za energię i jej dystrybucję) wzrosną dla klientów indywidualnych Enei (grupa G) średnio o 4,5%, natomiast dla klientów Energii - średnio o 5,9%" - czytamy dalej.

Na jesieni ubiegłego roku URE oczekiwał, że dostawcy energii obniżą swoje propozycje dotyczące podwyżek cen dla gospodarstw domowych i według informacji urzędu firmy zredukowały swoje oczekiwania w tym zakresie.

Energetycy wnioskowali o znaczne podwyżki, tłumacząc to głównie wysokością cen hurtowych energii na przyszły rok. Urząd Regulacji Energetyki uznał jednak, że nie jest to zasadne i wezwał firmy do "urealnienia oczekiwań".

Pod koniec września wiceprezes URE Marek Woszczyk poinformował, że dostawcy energii elektrycznej złożyli wnioski w URE, w których domagają się zgody na podwyżki rzędu 16-22% dla gospodarstw domowych.

Podkreślał wówczas, że URE nie zgodzi się na tak wysokie podniesienie cen prądu. Nie chciał jednak podać, na jakie konkretnie podwyżki mogą liczyć firmy energetyczne - powiedział jedynie, że mogą one wynieść kilka procent.

Na początku września URE zrezygnował z zapowiadanego wcześniej zwolnienia przedsiębiorstw energetycznych z obowiązku przedkładania do zatwierdzenia taryf dla energii elektrycznej sprzedawanej gospodarstwom domowym (tzw. grupa G).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: URE zatwierdził taryfy dla 12 dystrybutorów energii, średni wzrost to 4,9 proc.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl