SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Urządzenia mobilne wkrótce zastąpią komputery?

Bardzo szybkie tempo rozwoju technologii internetowych ma szczególny wpływ na rynek urządzeń mobilnych i może wkrótce doprowadzić do zniknięcia popularnych komputerów osobistych. Sprawia też, że pojawiają się nowe wyzwania związane z bezpieczeństwem - wynika z raportu Deutsche Bank Research.

Urządzenia mobilne wkrótce zastąpią komputery?

W ostatnim czasie rynek szturmem zdobywają dwie nowe kategorie urządzeń mobilnych - tablety oraz czytniki książek. Ma je już prawie co piąty dorosły Amerykanin.

To co prawda dużo mniejszy odsetek niż w przypadku posiadaczy telefonów komórkowych czy laptopów, ale jak widać na poniższym wykresie, w ciągu ostatniego roku ich popularność wzrosła w galopującym tempie. Odsetek Amerykanów posiadających takie urządzenia skoczył z około 8 do prawie 20 procent.

Tablety, czytniki książek oraz smartfony, czyli telefony wyposażone w zaawansowane rozwiązania technologiczne, pozwalają użytkownikom na dostęp do cyfrowej treści z dowolnego miejsca. "Rosnąca dostępność tych urządzeń doprowadzi niebawem do sytuacji, w której internet stanie się wszechobecny. Nie będziemy mogli już rozróżniać sytuacji „online” oraz „offline”, bo praktycznie wszystkie będą należały do tej pierwszej kategorii. Pytanie, czy dane osoby korzystają z sieci, czy też nie, stanie się nieaktualne. Populację będzie można podzielić wyłącznie na grupy aktywnie i bardziej pasywnie korzystające z tego medium." - stwierdził Thomas-Frank Dapp, analityk Deutsche Bank Research.

Analitycy zauważają także, że rosnące zapotrzebowanie na urządzenia mobilne wpływa też na wzorce konsumpcji i odbioru mediów, a zmiany mogą prowadzić do spadku popularności stacjonarnych urządzeń podłączonych do sieci. Dla przykładu w ciągu ostatnich sześciu lat liczba Amerykanów posiadających klasyczny, stacjonarny komputer osobisty spadła o 13 pkt. proc., podczas gdy liczba posiadaczy smartfonów, laptopów, tabletów i czytników książek wyraźnie rośnie.

Według DB Research, widoczny na powyższym wykresie spadek liczby osób korzystających z odtwarzaczy MP3 jest rezultatem trendu, w ramach którego technologie służące do komunikacji oraz zdobywania informacji (ITC) ulegają konwergencji i Użytkownikom internetu wygodniej jest korzystać z treści cyfrowych za pomocą jednego urządzenia. Dla przykładu, systemy operacyjne najnowszych smartfonów i tabletów obsługują różne aplikacje online i offline, oferujące muzykę, wideo, czytanie i edytowanie tekstu, utrzymywanie relacji społecznych czy nawigację GPS.

"Zmiany sprawiają też, że szczególną wagę trzeba przywiązywać do zabezpieczeń urządzeń mobilnych z dostępem do internetu. Niestety, technologie chroniące dane użytkowników wciąż nie nadążają za rozwojem samego sprzętu i usług." dodał Thomas-Frank Dapp.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Urządzenia mobilne wkrótce zastąpią komputery?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl