SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ustawa refundacyjna ograniczyła marże firm farmaceutycznych. Konieczne cięcia

- To będzie trudny rok na polskim rynku - podkreśla Jacek Szwajcowski, prezes Pelion Healthcare Group. Wszystko przez nowe przepisy, wprowadzone przez ustawę refundacyjną. Z tego powodu spółka zamierza ograniczyć nakłady inwestycyjne i będzie szukać oszczędności. Cięcia mogą dotknąć również pracowników.

Ustawa refundacyjna ograniczyła marże firm farmaceutycznych. Konieczne cięcia

Ustawa refundacyjna, która weszła w życie 1 stycznia 2012 roku, wprowadza nowe warunki funkcjonowania firm farmaceutycznych

 - Marża hurtowa została zmniejszona z 9,8 proc. do 7 proc. narzutu, czyli ten strumień marży złotówkowy spadł nam od 1 stycznia o 30 proc. Myślę, że mało które przedsiębiorstwo czy sektor przeżył tak gwałtowną zmianę - podkreśla Jacek Szwajcowski, prezes Pelion Healthcare Group.

I dodaje, że kolejny rok może być jeszcze trudniejszy.

 - Zmiany zaplanowane na dwa najbliższe lata mówią o tym, że marża ma się skończyć na 5 proc., czyli w porównaniu do 2001 roku marża ma zostać ograniczona w złotówkach o 50 proc. - mówi prezes Pelionu.

Firmy farmaceutyczne będą więc szukać oszczędności.

 - Naszym planem jest to, aby nasze wszystkie koszty zostały w bardzo mocny sposób ograniczone. Jakiekolwiek działania inwestycyjne, które nie są niezbędne do wykonania w tym roku, będą przesunięte w czasie na lata kolejne. W związku z tym ograniczymy te inwestycje do modernizacji tego, co niezbędne, bez inwestycji we właściwym znaczeniu tego słowa - zapowiada Jacek Szwajcowski.

Nowe przepisy spowodowały, że rynek farmaceutyczny, zwłaszcza w obszarze sprzedaży leków refundowanych, znajduje się w okresie przejściowym. A to oznacza, że trudno przewidywać ewentualne skutki wprowadzenia nowej ustawy. Z tego powodu prezes Pelionu nie chce prognozować wyniku finansowego na ten rok.

 - Możemy powiedzieć tylko, że podejmiemy wszelkie możliwe działania, aby ograniczyć koszty, bo to jest nasze pierwsze działanie. Również zwiększyć sprzedaż, bo może to będzie równolegle pomagało nam osiągnąć jakiś rezultat - podkreśla Szwajcowski.

Ograniczenie marży powoduje problem z zapewnieniem jakości przechowywania i dystrybucji leków. Jednak w tych kwestiach - jak podkreśla Jacek Szwajcowski - nie można ciąć wydatków.

 - Ciężko prowadzi się przedsiębiorstwo, które wymaga określonego poziomu nakładów finansowych, jakości, staranności, aby być w 100 proc. pewnym, że np. leki, które muszą być przechowywane w niskiej, średniej temperaturze, żeby w takiej były przechowywane. Jeżeli w tej chwili następuje takie bardzo mocne ograniczenie tej marży, z której możemy finansować, to rodzi się kłopot, jak zapewnić jakość. Będzie to bardzo duże wyzwanie dla wszystkich spółek z branży - przyznaje prezes Pelion Healthcare Group.

Wydatki poniesione przez Grupę w 2011 roku na przystosowanie linii detalicznej sieci aptek Dbam o Zdrowie do zmian wprowadzonych przez ustawę refundacyjną przekroczyły 10 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ustawa refundacyjna ograniczyła marże firm farmaceutycznych. Konieczne cięcia

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl